За двадесети ден поред протестиращите се събраха с искане за оставка на правителството на Пламен Орешарски. Протестиращите отново тръгнаха от сградата на Министерския съвет.
Те скандират вече станалите дежурни лозунги "Оставка", "Червени боклуци" и "Мафия". Отново се чува биене на барабани, развяват се български знамена. На протеста са и амбулантните търговци, които продават свирки и знамена. Полицейското присъствие е засилено.
Издигнати са плакати с надписи: „Безусловен базов доход”, „Орешарски ти вече си зависим от народа”, „Задължително гласуване + образователен ценз”.
Към 19.30 часа около 5 000 протестиращи са се събрали в центъра на София - на Ларгото пред Министерския съвет, съобщи пресцентърът на МВР.
Няма данни за инциденти и нарушения на обществения ред. Служителите на реда продължават да охраняват мирния протест, уточняват от МВР.
По-рано днес полицията разпръсна протестиращите, които бяха затворили цял ден движението на площад ”Народно събрание”. Сутринта хората от инициативата ”На кафе пред парламента” се заканиха, че ще седят цял ден, но до следобед останаха само около 20-тина души, които обаче отказваха да освободят платното.
Полицаите разпръснаха и демонстрантите, които бяха затворили кръстовището на бул. ”Васил Левски” и ул. ”Оборище”.
Традиционно вечерното шествие в София потегли от Министерския съвет, премина пред Парламента и блокира движението на Орлов мост. След това протестиращите изминаха обичайния си път покрай партийните централи.
Около 30-тина души се събраха на протест и в Сливен с искане на оставката на Орешарски и спешни промени в Изборния кодекс. Десетина души се събраха на мирен протест пред паметник „Майка България” във Велико Търново, предаде "Фокус".
Около 300 души се събраха на протест и в Пловдив. Хората скандират "Оставка", "БСП мафия" и "Волен вън".
Стотина души се събраха да поискат оставката на кабинета и във Варна.
Междувременно около 18.00 часа се събра и контрапротеста в в подкрепа на правителството на Пламен Орешарски. Хората традиционно се пилоните край НДК. Те носеха български знамена и обявиха, че ще се събират всеки ден, за да оказват подкрепата си за кабинета.
Близо 300 души от областта се събраха тази вечер на централния площад във Видин на митинг в подкрепа на правителството на Пламен Орешарски под надслов "Чуйте и нашия глас". Протестът започна с изпълнение на българския химн от майка и дъщеря от Видин - Даниела и Полина.
Представители на почти всички общини от областта поискаха да се даде шанс на правителството на Пламен Орешарски, за да извърши необходимите реформи. Събрали сме се тук, за да се чуе и нашият глас, гласът на най-бедния регион в България и Европейския съюз, каза в изказването си Мария Джамбазова, майка на две деца.
Изказващите се посочиха, че "за малко повече от месец новото правителство премахна данък доход върху депозитите на физическите лица, намали цената на тока и увеличи помощите за майки с деца. Правителството на Орешарски има специална политика към Северозападния регион и затова всички трябва да подкрепят правителството", казаха протестиращите, предаде БТА.

Продажбите на BYD се свиват с над 15% през април
Броят на свободните работни места в САЩ леко се понижава през март след корекция
5 мита за „Гражданската отговорност“, които могат да ви струват книжката
„Talk 26: Устойчив град“: Липсата на цялостна визия забавя развитието на София
Силни финансови отчети и поевтиняването на петрола насърчават Wall Street*
Coinbase съкращава 14% от персонала си заради нестабилността и АІ
Поморие посрещна мощите на Св. Георги преди Гергьовден
Кметът на Смолян след свлачището: Горският път е само авариен, не е за всички коли
Йотова: На 7 май връчвам мандата на "Прогресивна България", на 8 май трябва да имаме правителство
Докога институциите ще бъдат "слепи" за проблемите на хората в неравностойно положение
Централна прогноза
Дилета видя триумфа на Интер и се оттегли да ражда + СНИМКИ
Ще му писне ли? Феновете на Славия пак скочиха на Бат' Венци!
За повече пари: Сабаленка призова за бойкот в турнирите от Шлема
Гърция или ЦСКА? Голяма новина за Десподов!
Смело сърце: Хиляди изпратиха в дъжда големия Алекс Занарди
Спасение? Де Дзерби сплотил потъващите "шпори"
Дневен хороскоп за 6 май, сряда
6 типа личности, които успяват
Поверия за късмет на Гергьовден
5 зодии, които ще доминират през май 2026
Д-р Димитрина Гулева: Кожата помни – както се отнасяме с нея, така ще ни се отблагодари
Рецепта за овчарски пай с агнешко и гъби за Гергьовден
На Гергьовден: Временно затварят движението на автомобили в центъра на Варна
Дъжд и гръмотевични бури на 7, 8 и 9-ти май
Летище Варна отбелязва 15,8% ръст на пътниците през първото тримесечие на 2026 година
С 1.5 млн. лева за кърпежи на дупки разполагат кметствата във Варна
Двама нови заместник-кметове влизат в екипа на Благомир Коцев
"Възраждане" поискаха от Йотова референдум за връщане лева
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Астрофизик предложи нов метод за търсене на извънземен живот: Проучване на 300 хил. звезди