65% от потребителите на бутилирани води се ориентират по търговската марка, когато правят своя избор. Това показват данни от проучване на "Алфа Рисърч", представително за градското население.
То е проведено сред 800 души между 18 и 50 г. по метода на пряко стандартизирано телефонно интервю в периода 2-6 ноември и е по поръчка на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки.
Според данните всички останали фактори като находището, от което е добита водата (12%), дори цената й в магазина (10%), са далеч по-маловажни. Именно с марката се свързват и най-важните характеристики на водата, които се вземат предвид при покупка: вкус (51%) и качество (31%).
Резултатите показват, че пазарът на бутилирана вода покрива огромното мнозинство от гражданите в градовете на възраст между 18 и 50 години, а продуктът се консумира често и в значителни количества. Над 90% от анкетираните са заявили, че купуват бутилирана вода. 85% пият всекидневно или няколко пъти седмично, около 2/3 – над 1 литър бутилирана вода дневно.
За 53% от участниците в проучването е по-важно да знаят коя е марката на водата, която купуват, отколкото кое е находището, от което е бутилирана.
Близо 80% от потребителите на минерална вода държат да знаят кой е бутилирал водата. За тях името на конкретната компания е гарант за качеството на продукта, който купуват.
57% от хората се опасяват, че ако различни компании бутилират вода от един и същи източник, ще се размие отговорността за качеството й. Почти толкова смятат, че в този случай ще бъде невъзможно осъществяването на контрол върху качеството (58%). Скептицизъм проявяват всички групи потребители – по-млади и по-възрастни, в големи и малки градове, сред домакинства с малки деца и без деца.
45% от хората отговарят, че биха престанали да купуват бутилирана вода, ако се повиши цената й, а 38% - ако под марката, която обичайно купуват, се продава вода, бутилирана от различни фирми, макар и от едно място.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Одеса е стратегическа цел за Москва, но в Украйна не смятат, че има сили да я реализира
Пазарите се движат на ръба на геополитическа пропаст
Украйна няма ясен отговор ще я защитят ли съюзниците, разчита САЩ да притиснат Русия
Геополитическите сътресения разклатиха оптимизма на Wall Street
Шефчович: ЕС обмисля да спре временно въглеродния данък върху торовете
Кадър на деня за 7 януари
Убиха двама души при стрелба пред мормонска църква в САЩ (ВИДЕО)
Зимната обстановка създава големи проблеми в София и в страната
AI променя драстично работата на програмистите през 2026 г.
Левски вдига тавана за заплати заради топ трансфер
Лидерът във Втора лига стартира революционен модел на управление в България
Фурорът продължава! Бивш голмайстор на Лудогорец пак се вихри в Англия
Нефтохимик отпадна на 1/16-финалите на Чалъндж къп
Инфарктно! Германци отстраниха Левски след златен гейм
Жалко! Алберт Попов отпадна във втория манш в Мадона ди Кампильо
5 неща, които психотерапевтът няма да ви каже
Нумерологична прогноза за 8 януари
Таро карта за 8 януари, четвъртък
Какво се прави на Бабинден
Дневен хороскоп за 8 януари, четвъртък
Лесна питка за Бабинден
Огнеборците потушиха 34 пожара през последното денонощие
24-ма души са ранени в катасторфи у нас за последното денонощие
Честваме паметта на свети Григорий, епископ български, и на преподобния Георги Хозевит
АПИ излезе с важен призив към шофьорите
Венецуела твърди за поне 100 убити при атаката срещу Мадуро
Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.