Президентът Румен Радев заяви, че има резултат от усилията, които се прилагат от правителството и щаба за ограничаване на коронавирусната инфекция.
Той посрещна на "Дондуков" 2 премиера Бойко Борисов, представители на Министерския съвет, на Националния оперативен щаб, които ще обсъждат мерките срещу вируса.
"Има ефект от тези усилия, България задържа кривата на разпространение доста ниско", каза Радев и допълни, че така нашата здравна система, която има ограничен капацитет, ще може да поеме случаите."Не сме изграждали мерки и действия по такъв начин, всички да се отнасят с разбиране към усилията, които се прилагат", призова той.
По думите му важен е не терминът извънредно положение, а мерките, които трябва да бъдат пропорционални на заплахата, добре планирани и добре осигурени.
Президентът каза, че е обнадежден, че българите са се включили в призива на Щаба, на правителството, и имаме промяна в съзнанието, спазват се социална изолация и социална дистанция. Има какво да се желае, но съзнанието е налице, смята той.
Радев акцентира на това, че индустрията ни, преди да започне да изнася защитни средства, трябва да осигури лекарите ни, служителите на реда, персонала в самите предприятия.
Държавният глава посочи, че инструкциите трябва да са ясни за всички медици до последния лекар. По думите му предвиждат се наказания за тези, които отказват да изпълнят Хипократовата клетва, но преди това те трябва да бъдат осигурени с предпазни средства.
Радев призова и институциите да си "мерят приказките" и да изпълняват инструкциите на Щаба и на Министерския съвет. Според него не трябва да се създава паника чрез посланията.
По отношение на спекулата той каза: Грозно е на здравето и на трагедията на други хора да се печели, не го правете, не е достойно". Можем да излезем от тази криза само обединени институциите, акцентира няколко пъти той на взаимодействието с Министерския съвет в момента.
В края на срещата Радев апелира за внимание към работещите на първа линия, за указания какво и как се прави и към всички българи - да продължи стриктното спазване на ограничителните мерки.
"От криза се излиза със спокойствие, разум и адекватни мерки. Призовавам да няма паника, институциите да дават пример за дисциплина, да се покаже, че има държава и държавата работи", каза президентът.
По думите му глобите и наказанията трябва да са крайна мярка.
Радев каза, че кризата е многопластова и акцентира, че има хиляди българи без никакви финансови резерви, за които държавата е длъжна да помисли, колкото и да е трудно.
"Остават сериозни фундаментални въпроси - как след тази криза ще функционираме като държава, като обществен модел. Кризите ще се превръщат в нормално състояние, как ще бъдем готови за следващата криза, с какъв модел на функциониране на държавата", каза държавният глава. Той помоли министрите паралелно "да се обобщава опитът, защото ще ни трябва".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 12 юли
Поколението Z са финансови нихилисти и избягват традиционните инвестиции
AI търсенето остава силно въпреки преминаването към „максимизиране на стойността“
Козметиката може да се окаже новото оръжие на Китай в износа на „мека сила“
Зеленски освобождава украинския премиер като част от по-широко преструктуриране на кабинета
Шефът на VW: Възможни са „по-умни решения“ освен закриването на заводи
Зодиите, които ще открият любовта и щастието това лято
Хазария е част от българската история, езиците ни са сходни
Синер подчини и Зверев за нов триумф на „Уимбълдън“
Провал или милиони към Разград? Ето какво се случва с трансфера на Станич в Олимпиакос
Световен шампион сравни Тухел с Бекенбауер
Ще отстрани ли Левски Борац? Ето какво показва историята
Бившата на Балак се показа гола + СНИМКИ
Скалони изчетка здраво Тухел и направи любопитен коментар за сблъсъка с Англия
5 неща, които е хубаво да направим по време на новолуние
Таро карта за 13 юли, понеделник – Влюбените
Пухкава питка с маслини
Голяма промяна за 3 зодии на 14 юли – Новолуние в Рак
10 идеи как да преобразим перваза и балкона
10 рецепти за лятна запеканка
Моторист пострада в катастрофа на пътя Балчик - Оброчище
Валери Божинов се завръща в "Левски"
Значителни валежи във Варна и Добрич утре
Седмичен хороскоп 13 юли - 19 юли 2026
Гуцанов: БСП и партията на Радев трябва да застанат зад общ кандидат за президент
Хороскоп за 13 юли 2026
Откриха възможна връзка между тъмната материя и неутрино
Възможно ли е съзнанието на извънземните да е коренно различно от нашето?
Над 80 мистериозни същества, живеещи в пълен мрак, откриха в Австралия
Учени пресъздадоха условията в земното ядро с помощта на лазери
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди