6000 студенти се готвят да пътуват за бригада до САЩ. След завръщането си през септември и октомври, те вкарват в българската икономика около 100 млн. лв. Това отчете Светлан Данев от Асоциацията на агенциите за международен културен обмен пред bTV.
Студентите се завръщат в България средно със 7000-8000 долара, които са успели да заработят в Щатите. От тях трябва да върнат само около 1500 долара, които са заели за заминаването до Америка. Това е цената, в която влизат самолетният билет и таксата по програмата, посочи Данев.
"Точно тези средства ще се необходими за страдащия малък и среден бизнес, защото студентите са ползватели на кафенета, фитнеси, фризьорски салони. Тези пари ще отидат там, където има нужда от тях", добави той.
Данев успокои студентите, че няма да имат проблем да заминат въпреки усложнената обстановка в САЩ заради коронавируса. Голяма част от студентите изпаднаха в паника, след като председателят на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски каза да не се готвят да заминават.
"Програмата не е отменена. Просто е отложен нейният старт с 13 дни, което прави възможно тяхното пътуване от 14 май", уточни Донев. ПРограмата се регулира от ържавния департамент - правителството на Съединените щати.
"Ние нямаме притеснения, защото оттам няма отказ - допълни той. - Всички проучвания показват, че пикът на вируса ще премине в края на април и началото на май. По тази причина очакваме един много силен и успешен сезон", заяви представителят на Асоциацията на агенциите за международен културен обмен.
Работодателите от другата страна на океана също с нетърпание очаквали студентите "Ние сме в непрекъснат контакт с тях и те казват, че няма проблем със сезона за момента", допълни Донев.
Процедурата по заминаването също е приключила. Студентите са получили вече необходимите документи за кандидатстване за виза. Голяма част от студентите дори вече са получили и своите визи, закупили са самолетните билети. Донев обясни, че авиокомпаниите поддържат полетите си и самолетните билети се издавали нормално.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Как се справя комуникационният бранш в условията на „перфектна буря“ от кризи?
Великденски и коледни добавки да се изплащат всяка година, одобри комисия в НС
Удължителният закон за бюджета мина на второ четене в комисия
Лавината от дронове от Украйна до Иран засилва интреса към лазерите за отбрана
Американският долар отново е на върха, но може би не за дълго
Bentley съкращава работни места заради по-слаби продажби в Китай и митата от САЩ
С опасност за живота е жената, намушкана от убиеца на 11-годишната Никол в Бургас
Йотова: Слава Рачева даде глас не само на героите си, тя се превърна в гласа на детството на поколения българи
Безпрецедентна акция: Доброволци спасиха овце край Кърджали (ВИДЕО)
Жените, които носят късмет в живота ни, според астрологията
Променят менюто в детските градини в София: Без захар и с пълнозърнесто брашно
Страхотна новина за ЦСКА, готви се нещо уникално + ВИДЕО
Отива ли в Реал Мадрид? Родри обяви дали напуска Ман Сити
Резултатът 3:0 за Лудогорец срещу ЦСКА не е реален + ВИДЕО
Лудогорец с новина за Игор Тиаго
Има ли къртица в Челси?
Илиана Раева защити Стефка Костадинова
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Утре облаците се завръщат
Тошко Йорданов води листата на ИТН във Варна
Спартак пусна билетите за сблъсъка с Лудогорец във Варна
Около 700 кораба, в чиито екипажи има и български моряци, са блокирани в Персийския залив
Постоянен арест за 29-годишен варненец, обвинен в продажба на марихуана
Йорданова потвърди: Явор Божанков няма да е в листите на ПП-ДБ
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита