Експерти по сигурността от Съвета на Европа предупредиха, че пандемията може да доведе до използването на биологично оръжие от терористични организации в бъдеще. Докато светът се бори с Ковид-19, възползват ли се от ситуацията вербовчиците на международни терористични групи?
"Може да се предполага, че съществуват подобни крайно античовешки действия. Нормално е да се повиши активността на техните вербовчици. Хората могат да бъдат по-лесно манипулирани, когато изпаднат в затруднения", каза за "Денят ON AIR" експертът по международна сигурност Димитър Гърдев.
По думите му, заради взетите мерки по света комуникацията на такива групировки е изключително затруднена.
"Като държава на пътя между Европа и Близкия Изток, трябва да имаме наум, че през нас преминават такива хора. В този глобален свят никой не може да бъде спокоен. Неутрални държави като Швеция и Норвегия също бяха поразени", подчерта експертът.
21-годишният Мохамед Абдулкадер, който бе задържан в Бургас, остава в ареста. Той е обвинен за извършване на терористични престъпления извън България, стана ясно и, че баща му е бил лидер на терористична организация.
"Опасно е, че член от семейството му е водач на такава джихадистка група. Много подобни организации са свързани със семейството, често цели родове са свързани с такива идеологии. Този ефект на авторитета на бащата е изключително силен", обясни в ефира на Bulgaria ON AIR Димитър Гърдев.
Той добави, че с разбиването на основните групировки в Сирия ще се завръщат радикализирани европейски граждани.
"Това ще е една вълна, за която ЕС трябва да е в абсолютна готовност. Обстановката в Сирия е свързана с една среща между Русия, Турция и Иран. Излезе се с декларация, че териториалната цялост на Сирия трябва да бъде запазена, това беше подкрепено от Ердоган", посочи Гърдев.
Според него обстановката в Сирия продължава да бъде сериозна, а Турция в момента ще иска да спазва своите ангажименти там, тъй като това косвено влияе на Либия.
"Решенията се случват на бойното поле и после се обличат с договорености. В Европейския парламент напоследък много се активизира дебатът за европейската отбрана. Без да има сили на терена, никой не се съобразява с тях", подчерта събеседникът на Ганиела Ангелова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Времето в понеделник: Дъжд и облаци в цялата страна
На днешния празник не трябва да държим пари на видно място и се молим за търпение
Хороскоп за 23 март: Печалби в бизнеса и предизвикателства за зодиите
Любовен хороскоп за всички зодии за периода 23-29 март
Рецепта за лазаня "Болонезе" с телешка кайма и моцарела
Поверия за здраве, късмет и пари на Благовещение
Спортът по телевизията днес, 23 март
Мачовете по телевизията днес, 23 март
Артета: Ще използваме загубата като мотивация
Героят О'Райли: Чувството е изумително!
Интер забрави как се бие! Само 1:1 с Фиорентина
Реал взе по драматичен начин дербито на Мадрид
Торта Капрезе с бял шоколад и бадемово брашно
Нумерологична прогноза за 23 март
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната