Проект за онлайн курсове по биология и химия за кандидат-студенти е големият победител в тазгодишния конкурс за социално предприемачество. Участници минаха през редица курсове, които да им помогнат да развият успешен бизнес.
Тази година програмата Let's go отличи трите най-добри проекта, които ще бъдат подпомогнати с 10 хил. лв., обясни координаторът на програмата Александра Мирчева в студиото на "България сутрин".
"Много разнообразни са социалните проблеми, които тези социални предприятия са се заели да решават - градско земеделие, опазване на природата, голяма част от тях работят с хора в уязвимо положение, трети създават продукти, свързани с културата ни", каза още тя.
Тази година финансиране получават "Фондация Сийдс", "Арт Ателие Декор" и "Медикал спейс". Последните са млади професионалисти, които създават съдържания по биология и химия за кандидат-студенти.
"Пътят от идеята до развитието е труден. Това са активисти, които нямат предходен бизнес опит. Вече социалните предприемачи стават далеч по-смели. Намираме най-подходящите обучители и бизнес ментори, така че да могат да ги подкрепят", допълни Александра Мирчева пред Bulgaria ON AIR.
В последните 12 години в програмата Let's go са минали над 200 предприятия, като 60% от тях продължават да се развиват и към момента.
"Подкрепяме граждански организации да стартират стопанска дейност. Има процес на кандидатстване, който не е много труден. Ако има желание да се стартира, ние сме там, за да помогнем", посочи Мирчева.
По думите ѝ е необходимо да се улесни процедурата по регистриране на социалните предприемачи.
"Към момента в България има само 38 регистрирани социални предприятия, а ние сме работили с далеч повече. Важно е тези бизнеси да бъдат подкрепяни по специален начин, защото те дават добавена стойност и въздействие за цялото общество", смята Александра Мирчева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Рецепта за паста с телешко месо
Тези 3 зодии винаги намират изход от всяка ситуация
Как шумът от трафика разрушава живота на животните?
Късна емисия
Рецепта от тефтера на баба: Телешко варено
Световното по снукър остава в "Крусибъл" още дълго време
Валенсия надви Олимпиакос след голяма драма в Евролигата
Черно море разби Левски
Лукаку аут за Белгия
Лехечка срази Фриц в Маями
Джорджия Стийл
Таро карта за 25 март, сряда
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
България, Румъния и Хърватия с най-висока смъртност по пътищата в ЕС
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога