Войната в Украйна, а отскоро и конфликтът в Близкия Изток, събудиха отново позабравените за кратко внушения, че тече мобилизация в Българската армия. Всичко това е съпроводено със снимки в социалните мрежи, показващи повиквателни заповеди.
Министърът на отбраната Тодор Тагарев твърди, че дезинформационни кампании, в които участват и парламентарни партии, пречат да бъдат наети хора в армията - там има 6000 свободни места. Кампаниите плашат, че военните ще бъдат изпратени в Украйна.
През последните седмици най-активно се споделя документ, получен в края на септември от Деян Иванов. Той е военнослужещ повече от 12 години, напуска системата през 2018 година, а след последните избори е кмет на село Шивачево, издигнат от "Възраждане".
„Служител от окръжието ми поясни за какво става въпрос, че това е един вид като постоянна повиквателна за мобилизация. Това би следвало да означава, че от бойното поле би трябвало да ме дели само заповед на българското правителство. Не мисля, че трябва да вземаме страна в който и да е конфликт“, каза Деян Иванов пред Би Ти Ви.
От Централното военно окръжие обаче са категорични - мобилизация няма.
„Централно военно окръжие и военните окръжия в страната водят отчет на българските граждани и техника в запаса. Този отчет се казва "резерв". Той се дели на две - доброволен и запас. Запасните са съответно граждани, които имат военна подготовка, преминали са военна подготовка. Също граждани, които имат граждански специалности за нуждите на Въоръжените сили – доктори, юристи, фармацевти. Повиквателните заповеди, които получават гражданите, това е рутинен, ежедневен процес, който се изпълнява от органите по военен отчет. Абсолютно никаква връзка няма с войната в Украйна. Това са непочтени и некоректни коментари и интерпретации. Напротив, тези дейности, който ги извършваме, сме ги извършвали и назад в годините“, подчерта полковник Павлин Велков - началник на Централното военно окръжие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Русия отбеляза ден 1500 от войната с нов ракетен удар, Киев се надява на системи THAAD
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Яки пачки в Добруджа, за да спънат Левски
Локо Пловдив тресна 10 от Локо София
Дурата Ахметай
Томаш се издъни тотално в ЦСКА, а сега се гласи за Пловдив
Провал за Вили Вуцов в Перник
Артета иска от Арсенал да спечели требъл
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век