Сметната палата прие на тържествено заседание по повод професионалния празник на институцията днес Годишната програма за одитната дейност за 2024 г. Тя планира общо 370 нови одита през новата година.
Сред критериите за оценка и избор на одитните задачи са: интерес и очаквания на обществото, размер на публичния ресурс; промени в правната рамка; информация за несъответствие, сигнали от трети страни; обществени поръчки, възложени при липса на конкуренция; резултати от предходни одити или неизпълнени препоръки и др., съобщиха от Сметната палата.
В програмата одитите за съответствие при финансовото управление са 38. Ще бъде извършен одит за съответствие при възникването и управлението на държавния дълг, държавногарантирания дълг и използването на дълговите инструменти в Министерството на финансите за 2022-2023 г. Последният такъв одит е за периода от 2013-2014 г., а темата е особено чувствителна и от засилен обществен интерес в условията на световните кризи, предизвикани от пандемията Ковид 19, войната в Украйна и Близкия Изток, цените на енергийните ресурси и свързаните с това реформи в различни сектори на икономиката.
Одитите на изпълнението са 4. Ще бъде одитирано администрирането на приходите от големите данъкоплатци. Обект на одита в Националната агенция за приходите е изпълнението на процеса по управление на приходите от големи данъкоплатци и осигурители от НАП като основен ресурс за формиране на публичните приходи по централния бюджет.
Приходите от акцизи е друг планиран одит, който ще бъде извършен в Агенция „Митници“. Един от мотивите е, че дейността на Агенция „Митници“ е тясно свързана с определения от ЕК План за действие на митниците в ЕС, включително управлението на електронната търговия, издаването на разрешителни за съответствие и повишаване на сътрудничеството и взаимодействието между митническите администрации в ЕС, управлението на опасните отпадъци, приноса на средствата от ЕС за изпълнението на Националната програма "Цифрова България 2025".
Специфичните одити са 9, като сред тях са одити на болница „Лозенец“, „Метрополитен“ ЕАД, ДП “Радиоактивни отпадъци“. Ще бъдат извършени и задължителните одитни задачи по Закона за Сметната палата на: отчета за изпълнението на държавния бюджет, бюджетните разходи на Българската народна банка и тяхното управление и одита на формирането на годишното превишение на приходите над разходите на Българската народна банка, одитите на изпълнението на отчетите на държавното обществено осигуряване и НЗОК.
Финансовите одити на годишните финансови отчети на бюджетните организации и общини са 319. Институцията одитира годишните финансови отчети на бюджетните организации – първостепенни разпоредители с бюджет, на второстепенни разпоредители със самостоятелни бюджети, на годишните финансови отчети на всички общини с бюджет над 10 млн. лв., както и на общини с по-малки бюджети, които не са одитирани през последните години.
Сметната палата планира одитите си и като отчита своите човешки, времеви и финансови ресурси. Сметната палата очаква да назначи нови одитори през 2024 г. и така да повиши капацитета си за повече одити.
Програмата ще бъде внесена в Народното събрание съгласно изискванията на чл. 7, ал. 3 от Закона за Сметната палата. /БГНЕС

Заемът за Украйна остава под въпрос - Орбан чака да потече руският петрол по "Дружба"
Загадъчен AI модел развълнува разработчиците: Дали това е най-новият хит на DeepSeek?
Годишната печалба на Geely засенчи прогнозите въпреки слабия износ
Meta спира ключов продукт от метавселената за очилата с добавена реалност Quest
Ръстът на износа в Япония се забавя заради празниците в Китай и американските мита
"Маркет линкс": "Прогресивна България" на Радев води с малко пред ГЕРБ-СДС
НС прие: Великденските и коледните добавки стават задължителни всяка година
6 китайски зодии с късмет и финансов успех на 19 март 2026
Румъния вдигна изтребители след серия руски атаки с дронове
Тяло на мъж в тениска и къси панталони изплува край Варна
Екшън на хижа "Камен дел": Стрелба, размахване на мечове и двоен арест за бившия стопанин
Терзиев: Всеки отпадък в грешния контейнер струва пари на всички
Голяма промяна с Любо Пенев!
Пачки в Левски? Европейски лидер пожела Светльо Вуцов!
Мачовете по телевизията днес, 18 март
Грохналият Ливърпул ще обръща Галатасарай
Африканска пародия: Отнеха титлата на Сенегал! Мароко стана шампион на хартия
Лучо обясни как ПСЖ разкъса Челси и в Лондон
Таро карти за април за всяка зодия
Салата с пиле и аншоа
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
5 причини заради които трупате мазнини около талията
Нумерологична прогноза за 18 март
Таро карта за 18 март, сряда
Премиерът: Масовото участие на гражданите ще бъде най-голямата победа на изборите
Морето изхвърли втори труп, този път на гола жена
11 са допуснатите кандидати за шефове но общинските лечебници във Варна
Хороскоп за 19 март 2026
Двама души са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие
Служебно: Отнеха трофея на Сенегал, а Мароко официално бе обявен за шампион на Африка по футбол
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята