На Тодоровден коне мериха сили и грация на кушиите по поляните край селата Крупник, Черниче, Сушица и в м."Св. Тодор" в подножието на Пирин над Брежани в община Симитли.
Преди състезанията край Крупник отец Величко отслужи водосвет за здравето на стопаните и животните. Много емоции предизвикаха надбягванията и надпреварата за сила с теглене на товар от конете. Публиката се забавлява най-много, когато по трасето се спусна единственият ездач от Черниче, който се яви на кушията с 11-годишното си магаре Маруся. На метри от финала, верно на магарешкия си инат, то спря и много усилия на стопанина струваше да го накара отново да тръгне и да пресече финалната линия.
За първи път Конския Великден, както е известен Тодоровден, бе честван с кушия и в малкото планинско селце
Сушица. По същото време се състоя и празникът в чест на конете и в село Брежани. Там миналата година е възстановена вековната традиция да се чества Тодоровден. Както някога, отново на празничния ден бяха изведени конете на поляните в полите на Пирин.
И тук бе отслужен църковен водосвет, ритуално бяха захранени конете, раздаден бе и постен курбан за здраве. За най-бързия и за най-силния жребец в традиционните надбягвания наградата бе половин тон жито.
За първи път в Хасково се проведоха кушии по случаи Тодоров ден до квартал Червена стена. 26 каруци взеха участие, а победител стана Йоксел с кон Спартак. Най-голямата атракция бе японско пони с име Бойко и яздено от ром с име Франко, който получи за понито чувал фураж за награда.
За пореден път столичната конна полиция отбеляза празника „Тодоровден“, съобщиха от МВР. Пред събраната публика служителите от група „Конна полиция” в СПС - СДВР демонстрираха своите умения. В проведеното състезание първо място отвоюва полицейският служител Михаил Михайлов, който направляваше кон Глагон. Униформеният получи наградата от главния секретар на МВР.
Директорът на СДВР връчи на Димитър Милушев наградата за второ място, която полицейският служител отвоюва заедно с коня си Аркан. Трети в класацията на най-добрите се наредиха полицейските служители Божидар Каракушев и Лилия Савова. Техни партньори бяха конете с екзотични имена Секундар и Далибор

САЩ блокират иранските пристанища: какво означава това за петролните пазари?
Акциите на Goldman Sachs повлякоха надолу Dow Jones в началото на търговията в САЩ*
Разгромът на Виктор Орбан е лоша новина за феновете на MAGA в ЕС
Фон дер Лайен: Трябва да увеличим производството на енергия в ЕС
TotalEnergies ще проучва турското черноморско крайбрежие за газ и петрол
Краят на ерата на петродържавите няма да донесе мир
Арести за купуване на гласове в Плевенско седмица преди изборите
Централна прогноза
Колони по магистралите и задръствания в последния почивен ден (+ВИДЕО)
Гол в последните секунди донесе на ЦСКА равенство във Вечното дерби с "Левски"
Тяло на мъж бе открито в междублоково пространство във Варна
Рецепта за ванилова торта със стар козунак
Боримиров изригна заради завера срещу Левски
Асистентът на Веласкес с тежко признание след изпуснатата победа
Янев жегна мощно Левски за тактиката за дербито
Героят за ЦСКА в еуфория: Щастлив съм, че вкарах на Левски и направих феновете щастливи
Мико Кузманов аут от Оейраш
Драма! ЦСКА отне шампионска победа на Левски във Вечното дерби + ВИДЕО И ГАЛЕРИЯ
Дневен хороскоп за 14 април, вторник
Фризьор: Това са 3-те най-добри прически за чуплива коса
5 напитки за детокс след Великден
Най-въздействащите мисли на Екхарт Толе за щастието, егото и стреса
Хитри начини да омекотим напукани пети
Нумерологична прогноза за 13 април
Късна драма донесе точка на ЦСКА срещу лидера Левски
Кремъл обяви Унгария за неприятелска държава
Съдията на "Вечното дерби" взе супер странно решение
От утре отново ще има планирани спирания на тока във Варна
Арестуваха 21-годишен за домашно насилие към родителите му
Ново леко поскъпване на горивата
Дърветата в Танзания се възстановяват сами: Фермерите залагат на естествена регенерация
65 години от полета на първия човек в Космоса: Подвигът на Гагарин
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия