Превозвачите не се отказват от протестите, въпреки уверенията на кабинета, че тол системата стартира, но с гратисен период до 27 март.
Няколко десетки камиони се събраха на входа на столицата на Цариградско шосе. Те останаха до 16,30 ч. следобед, като не предвиждат да минават през града. Движението в района бе малко по-натоварено. Хората са притеснени как ще продължат да работят занапред.
Вчера собственици на фирми за автобусни и товарни превози обявиха, че спират превозните си средства в деня на тръгването на тол системата. По план от 1 март превозните средства с обща маса над 3.5 т ще ползват платени участъци от републиканската пътна мрежа на база на изминато разстояние, като плащат тол такса. Досега те имаха нужда от електронни винетки.
Превозвачите посочиха, че само една десета от общия брой лицензирани превозни средства са оборудвани с бордови устройства за тол системата. Те подчертават, че технически е невъзможно до 1 март такива да имат 70 хил. превозни средства. Предложението на превозвачите е отлагане на влизането в сила на тол системата или смесен вариант за таксуване в рамките на преходен период. Превозвачите имат несъгласия и с вариантите за ползване на бордовите устройства от компаниите, които ги предлагат. Към момента те могат да се вземат само на месечен абонамент, който включва и такса за обслужване, без вариант да се наемат или закупят.
От бранша обясниха, че едва онзи ден са разбрали, че фирмите доставчици ще начисляват месечен абонамент за ползваните бордови устройства. Националните доставчици работят на комисиона около 7%, т.е. тази сума се приспада от цената на винетките и тол таксите, преди да влезе в държавния бюджет. Въпреки това доставчиците товарят фирмите с наем за обслужване.
Именно от това се оплакаха превозвачите на срещата си с премиера Бойко Борисов вчера вечерта. На нея министър-председателят разпореди тол системата да тръгне "в рамките на тези 7%". Той даде срок до 27 март всички проблеми да се решат, но не уточни дали този период ще е гратисен за превозвачите, за да свършат всичко необходимо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nexperia предупреждава, че все още не може да реши спора със своето китайско звено
Половината от всички наети у нас работят в областите София, Пловдив и Варна
Корупционният скандал в Украйна пълзи към най-близките до президента кръгове
Г. Караджов: През февруари ще бъде открита концесионна процедура за летище Пловдив
Потокът от AI облигации допълнително засилва натиска върху пазарите
"Софарма Трейдинг" със 70% ръст на консолидираната печалба до 54 млн. лв. за деветмесечието
Дядо Коледа на релси: Специалните коледни влакове на БДЖ се завръщат
Бащата на Сияна: Детето от катастрофата край Пловдив се събуди, пита за родителите си
Наводнения в Ардино - обявиха частично бедствено положение (+ВИДЕО)
НОИ обяви по-ранно изплащане на пенсиите и коледните добавки за декември
Бетис реши бъдещето на Пелегрини
Славия изгони легендарен нападател
Откровено признание! Саката разказа за Божията ръка на „Бончук“
Лоренцо Инсиние се договори да се върне в Серия А
Осма различна двойка нападатели за Милан
ЦСКА с важна новина
Месечен хороскоп за декември 2025
Късмет и пари за 4 зодии през декември
10 рецепти за солени палачинки
Недостиг на магнезий – работещи естествени решения
Носителите на 10 награди „Грами“ Take 6 с концерт на 23 декември в НДК
Спете умно: Колко градуса в спалнята ви пазят здрави?
Камион блъсна и уби пешеходка в Плевен
Променят движението във Варна в събота заради мач
Борисов към Мирчев: Ела, бе, нали искаш да ми мачкаш ушетата! Ето едно уше (ВИДЕО)
Наследниците на Хугас Месропов дариха експонати на спортната колекция на Варна
Регионалният министър с призив за цената на водата
Хванаха за ден 16 шофьори с алкохол или наркотици
Разкриха причините за упадъка на цивилизацията в долината на Инд
Астрономи заснеха космическа пеперуда
Китай ще използва андроиди за патрулиране по границата с Виетнам
Магнитна буря на 28 ноември: Каква ще бъде нейната сила
Отбелязаха Деня на благодарността в Космоса: Пуйка и омар на МКС
CAR-T терапията води до ремисия при автоимунни заболявания