Превозвачите не се отказват от протестите, въпреки уверенията на кабинета, че тол системата стартира, но с гратисен период до 27 март.
Няколко десетки камиони се събраха на входа на столицата на Цариградско шосе. Те останаха до 16,30 ч. следобед, като не предвиждат да минават през града. Движението в района бе малко по-натоварено. Хората са притеснени как ще продължат да работят занапред.
Вчера собственици на фирми за автобусни и товарни превози обявиха, че спират превозните си средства в деня на тръгването на тол системата. По план от 1 март превозните средства с обща маса над 3.5 т ще ползват платени участъци от републиканската пътна мрежа на база на изминато разстояние, като плащат тол такса. Досега те имаха нужда от електронни винетки.
Превозвачите посочиха, че само една десета от общия брой лицензирани превозни средства са оборудвани с бордови устройства за тол системата. Те подчертават, че технически е невъзможно до 1 март такива да имат 70 хил. превозни средства. Предложението на превозвачите е отлагане на влизането в сила на тол системата или смесен вариант за таксуване в рамките на преходен период. Превозвачите имат несъгласия и с вариантите за ползване на бордовите устройства от компаниите, които ги предлагат. Към момента те могат да се вземат само на месечен абонамент, който включва и такса за обслужване, без вариант да се наемат или закупят.
От бранша обясниха, че едва онзи ден са разбрали, че фирмите доставчици ще начисляват месечен абонамент за ползваните бордови устройства. Националните доставчици работят на комисиона около 7%, т.е. тази сума се приспада от цената на винетките и тол таксите, преди да влезе в държавния бюджет. Въпреки това доставчиците товарят фирмите с наем за обслужване.
Именно от това се оплакаха превозвачите на срещата си с премиера Бойко Борисов вчера вечерта. На нея министър-председателят разпореди тол системата да тръгне "в рамките на тези 7%". Той даде срок до 27 март всички проблеми да се решат, но не уточни дали този период ще е гратисен за превозвачите, за да свършат всичко необходимо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мистериозен AI модел се оказа на Xiaomi след подозрения, че е на DeepSeek
6 идеи как да скрием кабелите на телевизора
Нови възможности за фермерите: търгове за наем на земеделска земя
Цената на кафето в САЩ остава на рекордни нива въпреки по-евтината суровина
Как Гърция създава „Кентавър“ - една от най-ефективните системи срещу дронове
Украйна търси с какво да замени Patriot заради постоянния дефицит на ракети
250 глобени от началото на март: СДВР погна нарушителите с е-тротинетки
ЦИК заличи от листите няколко кандидати за депутати
Нов енергиен шок в Европа: Конфликтът в Близкия изток разкри старите слабости
МВР откри телефон и имейл за сигнали за изборни нарушения
Мъж загина в пожар в столичния квартал "Васил Левски"
Два клуба от Първа лига с проблем с лиценза
Ботев Пловдив търси нов треньор
Целта е една: Ас на Левски каза как Веласкес води "сините" към титлата
Ясно е бъдещето на звездно дуо на Лудогорец
Марко Дуганджич отрязал още един клуб заради Левски
Мачовете по телевизията днес, 19 март
Цветето за кариерен растеж през 2026
Протеинова рецепта за вечеря за 30 минути
Време е за приказки!
Нумерологична прогноза за 19 март
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Виц на деня - 19 март
Намереният труп до Кораборемонтния завод е на 48-годишен варненец
Мачовете по ТВ днес (19 март)
Жена загина, прегазена от автобус във Варна
Без ток във Варна на 19 март 2026
Времето във Варна на 19 март 2026
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.