Промените, които настъпиха в климата, доведоха до засушавания, а това предизвика множество пожари не само у нас, но и в цяла Европа.
Защо тази година се оказва рекордна по брой пожари и изгорели площи? Можем ли да се справим с огнената стихия с по-малко щети?
"Планетата гори. Планетата вече е по-топла, излезе докладът на Междуправителствения панел за изменение на климата към ООН, който за разлика от предходните каза, че научните прогнози са подценени и катаклизмите вече се случват по-бързо. Виждаме пожарите в нашия заден двор, но миналата година видяхме, че Австралия горя, Амазонка горя, Сибир горя. Това е последица от покачващите се температури", посочи екологът Георги Стефанов от WWF в ефира на Bulgaria ON AIR.
Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) издаде анализ, обхващащ последните 10 години. В него се обособяват последиците от климатичните промени в България. Броят на пожарите на годишна база е между 200 и 600, но площта и продължителността на пожарите е много по-голяма, стана ясно от думите на еколога.
"Виждаме, че държавата се опитва да контролира тези процеси, но не оценяваме колко дълго тлее един пожар, колко площи изгаря и къде всъщност гори", изтъкна Стефанов.
Най-засегнатите площи традиционно са полуестествени местообитания в Югоизточна България, в Южна България – където има суша. Но необичайното от тази година е, че има пожари на места, където досега не е имало – в Рила и в Родопите.
Екологът изрази благодарността си към горските служители, които "стопанисват и милеят за българската гора от повече от век". Въпреки техните усилия, Стефанов смята България за неподготвена страна, тъй като политиците посочват климатичните промени като основния виновник за природните бедствия.
"Думата "климат" отсъства в България, а в Стара Загора тече подписка за вечно изгаряне на въглища. Българските политици на всички нива, от най-високото до най-ниското на локално ниво, всъщност не отразяват тази реалност и не управляват това, което трябва да управляват като хора и средства в тази посока", заяви още екологът.
Стефанов очерта три стъпки, които трябва да предприеме българското управление:
"На първо място, трябва да се съобразим със стратегическите документи от Европа. На второ място, стратегическите цели и политики ни задължават да действат. И на трето място, трябва да използваме тези нови финансови инструменти, да ги приложим в България и да обясним на обществото какъв е проблемът с изменението на климата и какви са рисковете".
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Илияна Йотова назначи новия състав на ЦИК
Новината за примирието между САЩ и Иран засили оптимизма на борсите в Европа
"Пейсера" е учредила дъщерно дружество за краудфъндинг платформата си
Европейската алтернатива на системите Patriot намира все повече купувачи
SOFIX се задържа на ниво над 1250 пункта
И след референдума имиграцията ще продължи да разделя Швейцария
Радев: България не трябва да изостава в динамично развиващия се технологичен свят
Крушарски: Ще объркаме сметките на "Лудогорец", "Левски" и ЦСКА
Гвардейският оркестър на "Шествието за семейството": Традиция или нарушение на закона?
Идея за промяна: Зелени зони за бързи коли и нов подход срещу уличните гонки
Йотова: Нападението срещу посолството ни в РСМ е удар по международния ред
Радикални промени! Десподов остана без треньор
Арда стартира с каре нови попълнения и махна трио
Черно море стартира подготовка, Илиев ще търси доста нови
НА ЖИВО: Испания – Кабо Верде 0:0
ЦСКА надъха мощно феновете
Греда! Много титулуван гранд прецаква Левски
„Ламингтън“ (Lamington) – австралийски пухкав сладкиш
Само на 35 години почина Едже Ъртем, която играе Ъшъл в „Шербет от боровинки“
Дневен хороскоп за 16 юни, вторник
Maserati отбеляза 100 години от емблемата Тризъбец
Какво символизира щурец в дома?
Postbank отбеляза 35 години в България с грандиозно събитие, което събра световен тенис, бизнес елит и хиляди гости
Все повече деца се пристрастяват към телефоните от ранна детска възраст
България търси повече туристи от Германия, Австрия и Швейцария с по-добри хотели и повече полети
Зеленски: Предложих среща на Путин, той отказа
Бури и градушки удрят България преди голямото затопляне
МВнР остро осъди подпалването на коли на посолството ни в РСМ
Варна: Проверяват как три горски имота в „Кору чаир“ са станали урбанизирана територия
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост
Китайски изследователи разкриха слабостите на американската лунна програма
Пробив в науката: Възстановяване на митохондриите обръща признаците на стареене
Космическата агенция на Великобритания обяви ново финансиране: Какви са проектите