IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Честит рожден ден, Нептун!

164,79 земни години са равни на една година на газовия гигант

Изображение: NASA

Изображение: NASA

Планетата Нептун отбелязва днес първия си рожден ден. С други думи, днес се изпълва една нептунианска година – или 164,79 земни години – от момента на откриването на Нептун на 23 септември 1846 г., пише ВВС.

Но защо толкова малко знаем за най-далечната от нас планета в Слънчевата система (понеже "разжалваха" Плутон и му отнеха статута на планета, Нептун засега се води най-далечната)?

Нептун е разположен на самия край на нашата планетна система, на разстояние 4,4 млрд. км, и това е първата в историята на астрономията планета, открита на върха на перото на математика.

След като през 1781 г. е регистрирана планетата Уран, астрономите не могли да обяснят странностите на нейната орбита. Учените стигнали до извода, че или законите на Нютон не са съвсем верни, или планетата Уран се отклонява от изчислената орбита под въздействието на друго небесно тяло.

И тогава започнали търсенето на осмата планета.

"Това беше невероятно трудна математическа задача, в сравнение с нея търсенето на игла в купа сено изглежда проста работа", казва д-р Алън Чапман, автор на книгата "Астрономът любител от викторианската епоха".

Урбен Леверие, френски математик и директор на Парижката обсерватория, е един от първите заели се с анализ на резултатите от наблюденията на други астрономи, сред които най-първи е бил Галилео Галилей, който взел тази планета за неподвижна звезда.

По предложение на Франсоа Араго той направил изчисления за обясняване на несъответствията между наблюдаемата орбита на Уран и каквато тя трябвало да бъде съгласно законите на Кеплер и Нютон.

В същото време аналогични изчисления независимо провел и английският астроном Джон Адамс. По данни, предоставени от Леверие, планетата била открита от Йохан Гале от Берлинската обсерватория през септември 1846 г. в същата точка на небето, която математически предсказал Леверие.

Но и до днес астрономите знаят учудващо малко за тази планета. Отчасти обяснението е в това, че до началото на ерата на космическата астрономия и пускането на орбиталния телескоп Hubble е било много трудно наблюдаването на тази планета от Земята.

"Това е гигант, състоящ се от замръзнали газове, и човек няма какво да прави там", казва д-р Чапман. Но астрономите силно се интересуват от необичайните явления в атмосферата на тази планета.

Планетологът Хайди Хамел от Асоциацията на университетите по астрономически изследвания (AURA), разказва, ветровете в горните слоеве на атмосферата на Нептун могат да достигнат скорост 1930 км/час в епицентъра на мощни бури. Тези епицентри изглеждат като черни петна, напомнящи на знаменитото Червено петно на Юпитер.

Нептун е фотографиран отблизо всичко на всичко един път – по време на преминаването покрай него на сондата "Вояджър-2" през 1989 г. И понеже годината на Нептун продължава толкова дълго, астрономите са наблюдавали само нептунианската пролет и ранното лято.

Хайди Хамел периодично наблюдава Нептун и казва, че тази планета сега изглежда съвсем различно в сравнение със снимките, изпратени от "Вояджър-2". По думите й бурите на планетата възникват и се развиват доста по-бързо, отколкото се е смятало по-рано.

За съжаление астрономите скоро няма да имат шанс да получат нови изображения на Нептун от борда на космически апарат.

НАСА възнамеряваше да пусне през 2016 г. сондата Neptune Orbiter със задача да влезе в орбита около планетата, но заради липса на средства засега тази експедиция е отменена.

Дори полетът на сондата New Horizons, която лети към Плутон и към пояса на Кайпер в самия край на Слънчевата система, е планиран така, че в неговите обективи Нептун не попада дори когато на 24 август 2014 г. апаратът ще пресече орбитата на планетата.

Тази експедиция може да даде отговор на въпроса трябва ли да се върне званието девета планета на Плутон, след като през 2006 г. тя бе принизена до планетоид.

А засега на астрономите им остава само да отбележат навършването на една нептунианска година от откриването на тази необичайна планета.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата