Сътрудничеството с България се е подобрило, особено след идването на двете нови правителства и установяването на нов начин на комуникация. Когато има документ, приемлив и за двете страни, той ще бъде споделен с институциите и обществеността, обяви премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски.
"Винаги има хора, които искат да влошат отношенията, но македонското и българското правителство са против и смятат, че трябва да се осъществява сътрудничество във всички области и във всяка сфера", заяви Ковачевски
"С България установихме нов процес на разговори, нов начин на комуникация, който трябва да повиши доверието не само между министрите, но и между обществата като цяло. Сформирани са работни групи, които вече показват резултати, проведени са научни конференции между университети, заседават търговски камари, увеличени са транспортните квоти. Сътрудничеството се подобри в сравнение с предходния период.
Отношенията се подобриха, официалното ниво на комуникация се подобри и е на нивото на европейските ценности. Винаги има хора, които искат да влошат тези отношения, но ние и българското правителство сме против това. Трябва да си сътрудничим във всички области“, каза премиерът.
Той припомни, че България е помогнала за евакуацията на македонски граждани от Украйна.Според Ковачевски именно руската агресия срещу Украйна е показала, че Европа трябва да бъде единна и силна и това първо трябва да се случи между съседните страни.
От своя страна вицепремиерът на РСМ по европейските въпроси Боян Маричич каза: "Когато прекратим всички разногласия с България, очакваме ЕС да започне преговори незабавно, без забавяне. Скорошното посещение на Жозеп Борел, наред с други неща, е било с цел и да се даде тласък на възобновяването на преговорите с България, каза Маричич в предаването "Сутрешен брифинг".
Коментирайки нивото на отношенията със София, той оцени, че вече са спокойни. Според Маричич новият подход е дал резултат и е довел до нормализиране на комуникацията. Той допълни, че диалог се осъществява на много нива.
Решението за провеждане на първите междуправителствени конференции и започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания по време на френското председателство на ЕС би било правилно и справедливо с много положителни ефекти за целия регион. Това мнение бе изразено при обсъждането на министъра на външните работи Буяр Османи с външните министри на страните-членки на Европейския съюз, организирано под егидата на министъра на външните работи на Гърция Никос Дендиас.
На срещата присъстваха и върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност и заместник-председателят на ЕК Жозеп Борел и еврокомисарят по разширяването Оливер Вархели.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как се развива рисковото и дяловото инвестиране в Европа
Парламентът окончателно одобри дълга от 3,8 млрд. евро
"Телелинк" поднови договора си с Lufthansa за ИТ услуги
Мозъкът също има нужда от храна: какво да ядем за по-добра концентрация
Уорш току-що премина първия си тест за независимост във Федералния резерв
България се изкачва до 56-о място по конкурентоспособност в света
Заплаха за бомба наложи евакуация на Съдебната палата във Варна
Обедна емисия
НС прие промените в удължителния бюджет: Държавата тегли до 3,8 млрд. евро нов дълг
В БДЖ е критично: 764 млн. евро задължения, 50% от мрежата е с ограничена скорост
Гришо не успя и в Дъблин! Французин изхвърли Димитров
Головете на Холанд предизвикали земетресение в Норвегия
МОК възстанови финансирането на БОК след близо година
Ответна реакция! Сестрата на Роналдо го защити
Лошо! Наша тенисистка се отказа в Юстад
Левски готви трансферна бомба с голямо име
Турският сериал за семейни констелации "Маслиново дърво" с нови епизоди от 24 юни
Защо се будите в 3 през нощта?
Един на шест души в Европа живее с психична болест
Бананова вода за силен растеж на цветята
10 рецепти за лятното слънцестоене на 21 юни
Италианска Peperonata с чушки
Във Варна одобриха Общинска програма за закрила на детето за 2026 г.
Стрелба по автомобил посред бял ден във Варна
Във Варна осъдиха 47-годишен мъж за извършена измама
Какво ще бъде времето в петък?
Затвориха заради бомбена заплаха сградата на Районния съд във Варна
Прокуратурата разследва случай на нанасяне на телесна повреда в центъра на Варна
Мозъкът „репетира“ разговори секунди преди да се случат
2026 г. може да се окаже най-лошата в историята: Предлагат да „затъмним“ Слънцето, за да оцелеем
Мисията BepiColombo навлиза във финалната си фаза по пътя към Меркурий
Китай ще изстреля първия си сателит за наблюдение на космически отпадъци
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо