Американските военни активно си извличат поуки от бойния опит, придобит от случилото се в Ирак и Афганистан. Един от тях е, че специалните части на армията се нуждаят от автомобил, който да съчетава висока скорост, проходимост и лесна заменяемост на повредените части. Сред компаниите, които се опитват да направят тази машина и да спечелят милиони, е General Dynamics.
Нейното подразделение - фирмата General Dynamics Land Systems ще се пробва да получи договора от Командването на спецоперациите на САЩ (USSOCOM) за доставка на транспортно средство, което освен че притежава изброените по-горе качества, трябва така и да бъде готово за използване веднага, след като бъде доставено от транспортен хеликоптер.
Прототипът се казва GMV 1.1, което означава Ground Mobility Vehicle (Наземно Мобилно Возило). Първият му предсериен образец вече е сглобен и предаден на щаб-квартирата на командването на частите за специални операции в Тампа, щата Флорида.
Машината е проектирана за размерите на отсека на транспортния хеликоптер Chinook, но може да бъде превозвана и като външен товар. GMV 1.1 представлява пълноценен всъдеход с централно разположен двигател. Той може да превозва 5 човека с пълно бойно снаряжение и да развива скорост от 140 км/ч. Тъй като е предназначен за специални операция, автомобилът разполага с най-модерните средства за наблюдение и сателитна връзка, електронни сензори и компютърна система.
Любопитното е, че GMV 1.1 може да променя окомплектоването си с най-различно въоръжение и техника, а също така и да променя степента на бронировка в зависимост от задачите, които ще изпълнява. В момента машината се тества на полигоните на американската армия в Аризона и Невада, а също така и в Обединените арабски емирства.
Командването на специалните операции ще трябва да избере новата си машина през 2013 г. От нея до 2020 г. трябва да бъдат произведени до 1300 бройки, като според експертите договорът за направата и доставката им ще бъде на стойност от $1.3 млрд.
Още снимки на GMV 1.1 вижте в Automedia.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германска химическа компания ще съкрати 1500 служители, за да свие разходите
Tesla подчерта връзките си с Китай, докато други фирми загърбват доставчиците от страната
Европа събира смелост да отговори на руските провокации
Митата и други фактори тласкат икономиката на САЩ към "твърдо приземяване"
CATL стартира изграждането на завод за електромобилни батерии в Испания
Лихвите по потребителски и жилищни заеми намаляват през октомври
Коцев се прибира при семейството си - събраха 200 000 лв. за няколко часа
Рецепта за шарен боб в гювеч за Андреевден
Навиците, които могат да ни предпазят от инфаркт
Дъжд вместо сняг за запалването на елхата в центъра на Атина (ВИДЕО)
Русия обяви Фондацията на Навални за терористична организация
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 28 ноември
Мачовете по телевизията, днес 28 ноември
Ландо: Заплахата от Макс и Оскар е еднаква
От Селта: Очаквахте да бием с 5:0?! Лудогорец ни изненада много
Хьогмо: Искам такава игра от Лудогорец! Вдигаме се!
Кабаков с важни решения при победа на Астън Вила
Миро в 360-градусова кръгла сцена – над 7000 души пяха заедно с него
Поверия за Андреевден – 30 ноември
Дневен хороскоп за 28 ноември, петък
Любовен хороскоп за декември
Как да си осигурим финансов резерв, без да ограничаваме живота си?
Какво да кажете на децата, ако ви предстои развод? Съветите на психолога
Тревожно: Птичият грип носи риск за пандемия, по-лоша от тази от COVID-19
Не изпадайте в паника, ако лостът за скоростите блокира
КС: Платилите бързо глобата си, нямат право да обжалват
Автомобилно шоу ще има този уикенд във Варна
Разкриват 5 центъра за настаняване на над 100 възрастни хора у нас
Студенти проведоха практически занятия по право в Административен съд – Варна
CAR-T терапията води до ремисия при автоимунни заболявания
Джеф Безос показа лунния апарат Blue Moon MK1 на Blue Origin
Космическият кораб „Союз МС-28“ се скачи с МКС
Европа се връща към ядрената енергия: Планира инвестиции за 205 млрд. евро
НАСА потвърди подкрепата си за мисията ExoMars
Астероидът 2022 RD2 може да се сблъска със Земята в бъдеще