През 2015 година ще се състоят премиерите на два революционни автомобила на Toyota, стана ясно от изказване на управляващият директор на японската компания Сатоши Огисо, разпространено от Toyota Motor Corporation. Става въпрос за следващото поколение Prius и първата електрическа кола с горивни водородни клетки на компанията.
Вече на няколко пъти се появи информация, според която новата генерация на Prius ще бъде подложена на сериозни оптимизации. От данните, които разкри Огисо, става ясно, че промените ще засегнат както задвижващия агрегат, така и дизайна на екстериора и интериора.
По отношение на силовия тракт, промените ще засегнат електромотора, батериите и двигателя с вътрешно горене. Електромоторът ще бъде по-компактен, но по-мощен, батериите ще имат по-голям капацитет и съответно ще доставят по-голям пробег на електричество, а двигателят с вътрешно горене ще разполага с най-новите технологии, благодарение на които ще демонстрира увеличена динамика и по-нисък разход. Не на последно място, хибридният агрегат ще бъде и по-достъпен като цена.
Сатоши Огисо не съобщи конкретни цифри, но поясни, че една от основните цели пред компанията е осезаемото редуциране на разхода на бензин, който при настоящото поколение е около 5.2 л/100 км.
За целта ще помага и новата платформа, на която ще се изгражда Prius - Toyota New Global Architecture (TNGA). Тя предлага по-нисък център на тежестта, като гарантира по-голяма здравина и по-ниско общо тегло. Освен това ще бъде подобрена аеродинамиката, а салонът ще стане по-просторен. Уредите пък ще бъдат интуитивни и лесни за използване, а с цел подобряване на сигурността ще бъдат въведени ключови новаторски технологии за безопасност.
Сериозни промени се подготвят и за дизайна на екстериора, който при последните две поколение има клиновидна форма. Към момента няма яснота в каква посока ще се развиват формите на най-продаваната хибридна кола в света, но се очаква дизайн, който да се хареса на по-широка аудитория.
Заедно със стандартната версия на хибрида Prius от следващо поколение се разработва и Plug-in Hybrid версия, чиито батерии ще могат да се зареждат и в електрическата мрежа. За този модел се разработва новаторска система за безжично/индуктивно зареждане, чиито изпитания ще стартират още догодина в Япония, САЩ и Европа.
Що се отнася до другата предстоящата премиера, това ще бъде средно голям седан с четири врати, чиито форми ще бъдат вдъхновени от концепцията FCV-R, която японците показаха по време на изложението в Токио. По-любопитното обаче ще се крие под опаковката на този модел - а именно задвижващата система. Става дума за захранван с водород електрически двигател, чийто автономен пробег ще бъде около 450 км. Информацията е ограничена, но се очаква цената на водородната Toyota да бъде около 50 000 долара, което ще я постави в един ценови клас с автомобили като електрическата Tesla Model S.
Още автомобилите с алтернативно задвижване четете в Automedia.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европейски страни купуват подводни дронове за военни цели
Премиерът: Изтегляме Бюджет 2026, искаме кредит на доверие
Водещите индийски индекси достигнаха рекордни върхове
"ИмПулс Растеж" отчита 1 млн. лв. печалба от промени в стойността на инвестициите
Цената на биткойна си връща силата с тласък над 90 хил. долара
Продажбите на Toyota достигат исторически връх за октомври
"Берое" обяви новия си треньор - любимец на феновете
КНСБ: Бюджетът не трябва да се решава от емоции на улицата
Асен Василев: Радваме се, че този пагубен за страната бюджет ще бъде оттеглен
Протестът в София: Потрошена кола на министър и контейнери по бул. "Дондуков" (+ВИДЕО)
Дъжд и сняг заливат страната: Прогноза за обилни валежи и влошаване на времето
Желязков: Изтегляме Бюджет 2026 след протеста, искаме кредит на доверие
Високо напрежение! Лаутаро пак сменен, недоволства
Фетел каза кои са предимствата на Верстапен в борбата за титлата
Левски сведе почти до нула издънките си
Легендарен отбор си намери нов треньор
100 мача за Юве! Йълдъз изпревари всички
Мбапе мушна втория най-бърз хеттрик в историята на ШЛ
Бърза рецепта: Пиле с чесън и зелен фасул
Хайлайтър – как да го нанасяте, за да „работи“ за вас?
10 начина да намалите калориите, без да се лишавате от нищо
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
3 важни неща, които се правят на Андреевден
Шоколадовите сладки на Кортни Кокс
Спипаха дилър на дрога, след рутинна проверка във Варна
Хванаха сериен обирджия на магазини във Варна
Задържаха варненец, обявен за общодържавно издирване, за кражба на 4 бутилки алкохол от супермаркет
Правителството оттегли Бюджет 2026 (ВИДЕО)
Биляна Якова обжалва в ЦИК решението на ОИК-Варна, с което Коцев остана кмет
Административен съд–Варна прекрати делото за 17-етажния блок в "Изгрев"
Как генетичният „хаос“ в нашата ДНК влияе върху стареенето
Астрономи на НАСА и УрФУ откриха хиляди екзопланети: Там може да има живот
Човечеството е открило 40 000 астероида
Озоновата дупка е значително по-малка – какво се случва?
Мисията ESCAPADE изпрати първите си снимки
Фиксиран е първият пряк сигнал от тъмната материя