Нова автомобилна компания бе създадена в Сърбия. Тя се казва Aqos и ще предлага пълна гама модели – от компактни машини до всъдеходи и дори суперколи, съобщава Auto Motor und Sport.
Основател на Aqos е Саша Милованшевич, който в кариерата си е работил за някои от най-големите автомобилни производители в света. В екипа му са включени още специалисти от Германия, Великобритания и Италия, както и сътрудници на Техническия университет в Белград.
В гамата на Aqos ще бъдат включени 7 модела. Базовият ще бъде Aqos 25, чиято дължина ще бъде 3850 мм, а теглото – 940 кг. За този автомобил е предвиден 1,2-литров мотор с 95 к.с., който ще позволи ускорението от 0 до 100 км/ч за 9,5 секунди и развиване на максимална скорост от 185 км/ч.
Една стъпка по-горе ще се разположи тривратката Vale 45 с дължина над 4000 мм и тегло 1050 кг. За хечбека е предвиден 1,4-литров турбо двигател със 180 к.с. Машината ще развива от 0 до 100 км/ч за 6 секунди и ще вдига до 235 км/ч.
Следва спортното купе Zulu 60 с 2+2 места и задно предаване. То ще бъде оборудвано с 2,4-литров V6 агрегат, развиващ 270 к.с. Максималната скорост при модела ще е около 260 км/ч.
Моделът Aqos Fastback ще бъде достъпен в две версии - с две и с четири места. Неговата дължина ще бъде 4790 мм, а теглото - 1600 кг. Фастбекът ще получи 3,2-литров би-турбо V6 мотор, развиващ 370 к.с. С него автомобилът ще ускорява от 0 до 100 км/ч за 5,5 секунди и ще развива максимална скорост от 270 км/ч.
Двуместната спортна кола Aqos Javier ще разчита на V10 двигател с обем 4,7 литра и 505 к.с. Тази машина ще ускорява от 0 до 100 км/ч за 3,5 секунди и ще развива максимална скорост от 330 км/ч.
Сърбите предвиждат и всъдеход под името Peja 4XL Off Road, чиято дължина ще бъде 4660 мм, а теглото – 1800 кг. За него е предвиден 3,7-литров агрегат V6, развиващ 330 к.с. Ускорението от 0 до 100 км/ч ще отнема 7 секунда, а максималната скорост ще достига 250 км/ч.
Флагманът на новата компания ще бъде суперколата PM, за която засега няма никакви подробности. Очаква се те да станат известни по време на автосалона в Женева през март, когато Aqos ще покаже пред публика своя първи модел. На изложението трябва да бъде изнесена и информация за производството на колите.
Още снимки на автомобилите вижте в Automedia.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия иззе 10 млрд. долара от бизнеса, а Путин разчита ФСБ да държи елита под контрол
В. Нейков: Технологиите с двойна употреба сближават гражданския и военния сектор
Европейските акции продължават успешната си серия пети пореден ден
Пазарът на труда у нас се охлажда: Къде са най-големи спадовете?
Чешките милиардери играят водеща роля в европейския сектор на сливания и придобивания
Три смени по 8 часа и два отчета дневно: Как действа мрежата за фентанил
Министър Ефремова: Минималната заплата няма да е 620,20 евро, ще искам повече средства за майките
Централна емисия
Централна емисия
След всяка катастрофа - обещания и проверки: Колко още жертви са нужни за реални действия?
Арктика счупи температурен рекорд с почти 34°C зад Полярния кръг
Слабак изгони Зидан
НА ЖИВО: Левски – Локомотив Пловдив (СЪСТАВИТЕ)
Безпрецедентно: Левски и ЦСКА в една и съща урна в Лига Европа
ЦСКА намери новата си перла? Французин с мачове за "петлите" е близо до "червените"
Вярвате ли, че ЦСКА ще стигне до основната фаза на Лига Европа?
Ел Класико ще се проведе на няколко километра от България?
Дневен хороскоп за 8 август, събота
Положителни промени за 3 зодии, благодарение на Венера
3 зодии с финансов успех в седмицата 10 - 16 август
Защо драстичните диети не работят при жените
10 неща, които елегантните дами не носят през лятото
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026: Как да използвате мощната му енергия
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
ФК Девня гостува на Атлетик (Провадия) за Аматьорската купа
Национална мрежа за децата: Саморазправата не е правосъдие след случая с „ловци на педофили“
Близо 30 000 фиша и 3000 акта написа КАТ за седмица
Колоездачи от 26 държави се събират за Европейското по спускане на Витоша
Вижте защо някои хора са като магнити за комарите, а други се разминават с ухапванията им
"Изкуството на Джън-Шан-Жен" отново е във Варна