Турци: Не щем Европа! Там няма силен лидер, ние имаме!

Жена на 44: Няма да доживея еврочленството на Турция!
Обновена: 22 май 2017 10:39 | 22 май 2017 10:37, Елка Василева
214
Турци: Не щем Европа! Там няма силен лидер, ние имаме!
Снимка: архив, Reuters

"Не щем Европа. Нито Германия, нито Франция или Великобритания имат силен лидер. Ние обаче си имаме - името му е Ердоган", казва един жител на Истанбул. Мнозина мислят като него: само 28% от турците са за членство в ЕС, пише Дойче веле.

Който иска да разбере какво мислят привържениците на Ердоган за ЕС, непременно трябва да посети Есенлер. Този квартал се намира на около половин час път с кола от центъра на Истанбул. Много хора тук са дълбоко религиозни. И са предани избиратели на управляващата партия. На референдума през април 66 процента от жителите на квартала гласуваха с "Да".

"ЕС е наш враг"

"Не щем Европа", казва един ваксаджия. Не иска да назове името си, но държи да сподели мнението си. "ЕС не ни е приятел, а враг. И ако трябва да гласуваме на референдум за присъединяването към ЕС, ще кажем "Не". Поне 80 процента от турците ща гласуват с "Не", абсолютно съм сигурен", допълва мъжът.

Много от жителите на квартала мислят като него. "Не ние се нуждаем от Европа, а Европа има нужда от нас", бърза да се включи в разговора един минувач. "От 15-20 години Европа ни води за носа. Стига толкова! Нито Германия, нито Франция или Великобритания имат силен лидер. Но ние в Турция си имаме и той се казва Ердоган", добавя троснато мъжът.
 
Нищо чудно всъщност, че мнозина турци разсъждават по този начин. Отдавна отминаха времената, когато Ердоган сладкодумно прокламираше присъединяването на Турция към ЕС. Пътят на Турция към Европа е "необратим", казваше навремето Ердоган. И уверяваше, че страната му се ръководела от западните ценности.

По онова време Ердоган беше все още премиер. Оттогава насам се промениха много неща, включително и тонът спрямо Брюксел. Наскоро Ердоган дори заплаши, че ако ЕС не отвори скоро нови преговорни глави, Турция щяла да каже "довиждане". Дотогава нямало какво да дискутира с ЕС. И Турция не била "охранителят" на Европа.

Но и от Брюксел все по-често се дочува искането за окончателно прекратяване на присъединителните преговори с Анкара. Тези преговори де факто са замразени от месеци - заради репресиите, последвали неуспешния опит за преврат, заради намерението на Ердоган да върне смъртното наказание и най-вече заради конституционния референдум, в който мнозина виждат края на турската демокрация.

Само 28% са за членство в ЕС

"Взаимоотношенията никога не са били лесни. Винаги е имало кризи. А сегашната криза в отношенията е свързана както с вътрешнополитическите проблеми на Турция, така и с проблемите вътре в ЕС", обяснява турският политолог Алпер Ечевит. "Острите думи, които дочуваме и от двете страни, са на практика част от преговорите. Такава е просто стратегията. Тази криза може да бъде преодоляна, но само ако е налице силна политическа воля", добавя експертът.

Но дори и при наличието на такава воля сближаването няма да е никак лесно: резултатите от анкета на Евробарометър показват, че междувременно само 28 процента от турските граждани се застъпват за пълноправно членство на страната им в ЕС. А само преди десет години делът им беше цели 54 процента.

"Хората в Турция винаги са били скептично настроени към присъединителния процес. Но през последните десет години броят на поддръжниците на еврочленството намаля наистина драстично", казва Ечевит и добавя: "Дори тези, които искат страната им да влезе в ЕС, вече не вярват, че това действително някога ще се случи".
 
"Няма да го доживея"

През 1963 година Брюксел заговори за първи път за европейската перспектива на Турция. От октомври 2005 Анкара официално преговаря за членство. Досега обаче е приключена една-единствена преговорна глава - от общо 33.

Гневът, породен от това положение, е заседнал дълбоко и у онези турци, които по принцип не одобряват курса на Ердоган. 80 процента от жителите на истанбулския квартал Кадъкьой са гласували против конституционната реформа на Ердоган.

Тук живеят много млади хора, много студенти, интелектуалци и хора на изкуството. Дали жителите на този квартал, смятан за бастион на турската опозиция, виждат бъдещето си в Европа? "За нас присъединяването към ЕС ще бъде добре, но не и за Европа. Тук ни измъчват твърде много проблеми", казва един минувач. А една жена добавя: "Аз съм на 44 и все си мисля, че няма да доживея еврочленството. Европа очевидно се бои от нас. Но аз ви казвам: Не се страхувайте!".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


214
Още по темата: Турцияеврочленство
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
На туците много добре им е известно в каква мизерия тъне България като членка на ЕС, разбира се, че няма да искат.
51
12
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
СССР не съществува вече 30 години, но още го споменавате. А днес Русия отново е световен лидер а ЕС се разпада.
50
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"" България имаше икономика, технологии и наука. Днес България е страна от периферията, на втора скорост, ... ""......................Болен си другарю комунист ... неизлечимо болен.Продължаваш да вярваш, че лошите империалисти събориха любимия ти (съветски) социализъм. А истината е, че КОМУНИЗМА Е ПОСТРОЕН и работи успешно в по-голямата част от Западна Европа ... тъжно е живота ти да мине напразно, жал ми е за теб.Добре, че скоро вашето поколение си отива.
49
6
 
4
 
! Отговори
& преди 6 години
Sakin, za kakvo im e eu?Taman se otarvali ot kradlivi bg razboinici?
48
5
 
1
 
! Отговори
един там преди 6 години
До анонимен 44, Само дето, за разлика от Ердоган, Путин вкарва несъгласните с него само за около 2 седмици в затвора, докато Ердо ги вкарва там доживот!
47
7
 
24
 
! Отговори
аха преди 6 години
По-добре да живееш като човек и нямаш силен лидер, отколкото като овца със силен лидер
46
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ЕС се разпада, а пък СССР ще победи, нали?
45
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ние пък много ви искаме , образованите и интелигентни турци , както нашите , отдавна са в чужбина особено като разбраха какво ги чака с Ердоган , новият любимец на нашите политици - за пример, в Турция остават анадолците ,гласуващи каквото им се каже , голяма част от тях с ниско образование , Ердоган разчита ,че като през 60-те години на ХХв понеже са с много деца , ще залеят Европа и ще наложат простотията си , защото ще са повече от нормално мислещите хора
44
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Всичко на световно ниво, работа, берекет, накрая фалирахме два пъти и загубихме Студената война. Няма що, велика нация бяхме.
43
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Харизмата на силния лидер. Шарл де Гол е казал че властта покварява, а абсолютната власт покварява абсолютно. Стайбек пък е казал че страхът от загуба на власт покварява. Абе лошо.
42
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И да искат и да не искат - то не остана вече Европа, ЕС се разпада.
41
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
в Турция се проведе чудовищна чистка на всеки който не е съгласен с Ердоганстотици хиляди хора гинат по затворите, без съд и присъда ... и вие харесвате това, другари ?Ердоган е силен лидер нали ... като Путин и Кадафи ?
40
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Като го убият с някой вирус като Кастро и ще влезнат ,няма къде да избягат! Засега е полезен на америкаците като буфер и изкупителна жертва да им препродава оръжията на проекта ИДИЛ . Незабравайте ,бежанците тръгнаха след като малкобройната организацийка превзе Ал Кайда. Кадафи ,Садам бяха фактори до няква степен . Всичко що го наричат сега диктаторство без съгласието на Лангли, Вирджиния НЕ СТАВА! При опита за преврат само US базата в Инджирлик остана без ток,защо
39
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Белгия, Швейцария и Дания са кралства които столетия са грабили от колониите си, сега са перачници на пари, с тях не може да се сравняваме. А при соца хората имаха работа, спокоен живот, дом и семейство, сигурност, образование и здравеопазване на световно ниво. България имаше икономика, технологии и наука. Днес България е страна от периферията, на втора скорост, етвина аутсорскинг дестинация, депо за черноработници и евтини суровини на Запада.
38
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И в Турция има много умни, млади, образовани и не толкова религиозни хора, но както и в руската ***, са потъпквани и в момента (извънредно положение) цари тотален страх от репресии. Спокойно, глобализацията ще си свърши работата, веднъж видял, как живее германеца/японеца/американеца, анадолския или тулския *** все по-малко и по-малко вярва на турската/руслямската пропаганда
37
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ми то не само Турция не иска ЕС. Британците вече се ометоха, скоро и други ще има.
36
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не харесвам Ердоган, но за това, че е силен лидер и в Европа няма като него, е вярно. Друг е въпроса в каква посока води Турция и дали това е за доброто и, но че е силен лидер, не може да му се отрече.
35
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"" Комунизъм никога не е имало, но при соца българите живееха 100 пъти по-добре от днес при евроатлантизма и демонокрадцията. "".................ама и аз това казвам де, другарю, ... при соца живеехме по-добре, а ако построим и комунизма колко ОЩЕ ПО-ДОБРЕ ще живеем !!!Това Швейцария, Дания, Белгия ряпа да ядат ... връщаме социализма и НАПРЕД към светлото комунистическо бъдеще !Нали така !
34
7
 
9
 
! Отговори
Европеец преди 6 години
Ми то турците нито Европа, нито никой не ги иска..
33
6
 
8
 
! Отговори
аман! преди 6 години
Защо въобще ги пускате тия глупости? много наредена статия, пълни тъпотии, баси, всичките ни медии прокажени!