На Балканите: Западът и Русия в надхитряне и противоборство

От 1 януари поемаме Съвета на ЕС. Да се надяваме на добри новини за региона
30 дек 2017 15:00, Елка Василева
68
На Балканите: Западът и Русия в надхитряне и противоборство
Снимка: архив, Reuters

От бурето с барут, както са известни Балканите, през тази година идваха новини, които не влязоха в световните топ вести, както по времето на разпадането на бивша Югославия или кризата с мигрантите преди година-две.

За България обаче имаше важни и добри новини. След политическа криза, продължила повече от две години, Македония се сдоби с ново правителство. То отвори страната към България. Двете държави подписаха Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество. После премиерите Бойко Борисов и Зоран Заев заедно честваха Илинденско-Преображенското въстание в Скопие.

През ноември пък Македонската православна църква изпрати писмо до Българската православна църква с протегната ръка за заедност. Българският Свети Синод отговори, че ако МПЦ признава БПЦ за своя майка-църква, то БПЦ е готова да се застъпи пред останалите православни църкви за установяване на канонически статут на МПЦ.

През годината премиерът Борисов неколкократно заяви, че в отношенията с Македония е важно да се гледа към бъдещето. Миналото беше оставено този път не на историците, както обикновено се казваше досега, а на специална експертна комисия, която предстои да бъде сформирана съгласно подписания двустранен договор. Тя трябва да работи за обективно изясняване на общата история на България и Македония.

И макар днешните македонци в Република Македония да заявяват, че те са отделен народ и нация и това трябва да се уважава, трябва да се зачете и фактът, че допреди няколко десетки години хората във Вардарска Македония са били българи и са се заявявали като такива.

А в другия край на Балканския полустров едни българи са запазили българското си самосъзнание и до днес и през тази година Албания най-накрая призна българското национално малцинство в страната. Този успех беше постигнат благодарение усилията както на българската общност в Албания, така и на хора от България – включиха се евродепутати, а и самият премиер.

Важно събитие през годината се случи с още една балканска държава с излаз на Адриатическо море – Черна гора. Тя стана 29-ата членка на НАТО. С приемането й Северноатлантическият алианс вече има пълна доминация в района на Адриатическо море.

Русия не беше особено щастлива от факта на черногорското членство в НАТО. В източната част на региона обаче един друг факт вероятно носи задоволство в Москва. Строежът на газопровода „Турски поток“ е в пълен ход. С него България засега е изключена от пътя, по който руският газ ще стига до Европа.

В Турция през тази година се проведе референдум за конституционни промени, които да заменят парламентарната система с президентска. Той беше спечелен от Реджеп Ердоган, който може да остане на власт поне до 2029 г., доближавайки управлението до едноличен режим. Междувременно Турция изостри отношенията си с Германия, със САЩ, дори с НАТО.

В Сърбия за членство в НАТО и дума не може да става. Декларираното й желание за членство в Евросъюза обаче навежда на размисъл предвид очевадно близките отношения на западната ни съседка с Русия. Западът обаче заяви на Белград, че ще трябва да избере между единия и другия стол – с Русия ли е или със Запада.

Годината сложи край на една институция, създадена заради събитията от разпадането на бивша Югославия - Международния трибунал в Хага. Точката сложи по драматичен  начин един босненски хърватски генерал – Слободан Праляк се самоуби в самата съдебна зала, след като чу потвърдената си 20-годишна присъда.

Отвън погледнато, новините през тази година бяха добри и за южната ни съседка Гърция. Според Германия Гърция е излязла от кошмара на кризата след проведени реформи. Правителството в Атина дори намери 1,2 милиарда евро, които да раздаде като коледни бонуси на един милион социално слаби и на граждани със средни доходи.

От 1 януари 2018 г. България поема шестмесечното председателство на Съвета на ЕС. Един от заявените приоритети ще са Западните Балкани. Да се надяваме на добри новини за региона.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


68
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 13С най-голямата страна на Балканите Турция и втора по-големина армия в НАТО какво е положението?
12
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И в какво е надхитрянето, не разбрах? Черна Гора в НАТО, проблем за зРусия??? Или горкия Дювлекстан бил изключен или сам се изключи от Южен Поток. Надхитряне- език на шушумигите и алъшвериша.
11
20
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русия да остави Балканите, а гледа, да не загуби Байкал !
10
17
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Какви балкани с руската ***? Никой не иска да чува за *** тук. Единствените съюзници на ботоксовото джудже са терористите от ИД и С. Корея. За Монголия не съм сигурен, но като са сродни души... може. Мадуро само приказва, като едно време Кастро, а Асад е пътник. Ислямистите от Иран го харесват, ама там вече говорим за любов.
9
1
 
19
 
! Отговори
лупакривогледа преди 6 години
Най-корумпираната и бедна държава иска да покани други също толкова корумпирани страни в ЕС,интересно кой е този де.бил на който му е хрумнала тази оли.гофренска простотия,моля се само да не е някой немец с фондация защото тогава Европа наистина е в опасност и деградация!
8
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
На всяка германка се осигуряват по двама полицаи да я пазят от мигрантите.
7
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И ЧЕРНА ГОРА, И ХЪРВАТИЯ СА МНОГО ПО-БОГАТИ ОТ БЪЛГАРИЯ, НАСЕЛЕНИЕТО ИМ ИМА ВИСОК ЖИЗНЕН СТАНДАРТ И НЯМАТ НУЖДА ОТ ПОСРЕДНИЧЕСТВОТО НА БОРИСОВ. ХЪРВАТИЯ ДОРИ НЕ БЛАГОВОЛИ ДА УЧАСТВА В ЯЛОВИТЕ СРЕЩИ, ОРГАНИЗИРАНИ ОТ БОРИСОВ.А УЖ ФАЛИРАЛА ГЪРЦИЯ РАЗДАЛА КОЛЕДНИ ДОБАВКИ на бедните ЗА 1,2 МИЛИАРДА ЕВРО (ДВА МИЛИАРДА И ЧЕТИРИСТОТИН МИЛИОНА ЛЕВА), а в България, където всичко е цъфнало едва петдесет милиона лева. ДА НЕ СЕ ПРАВИМ НА ВОДЕЩА СТРАНА НА БАЛКАНИТЕ, НЕ СМЕ.
6
3
 
14
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
За близо три десетилетия, не успяхме да европеизираме България,но Европа ще се балканизира.Британците се усетиха и избЕгаха хитро.
5
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До USAМеждувременно Турция и Русия финализираха сделката за покупка на ракетните системи С-400. Според съобщенията нейната стойност възлиза на около 2,5 млрд. долара.Ти гледай джуджето Черна гора.
4
9
 
16
 
! Отговори
Маке преди 6 години
Путин победи терористите и победи и Украйна и спаси Сирия и Крим. Путин е велик запада трепери като листни въшки пред шепа бежанци по площадите хахаха.
3
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Искате ли безопасни зони за жените и дъщерите ви слушайте снежинките от Германия и Брюксел.
2
11
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Българи, искате ли Трети пол и ислямизация ? Това ви дава ЕС.
1
25
 
11
 
! Отговори
USA преди 6 години
Няма никакво надхитряне. Черна Гора е вече в НАТО, Хърватска е в ЕС и НАТО, Македония също се е засилила натам, Албания е вече в НАТО. Дори големите шовинисти и русофили сърбите избраха пътя на ЕС. Така че Западните Балкани са ясни, там Русия няма думата и само може да съска, като змия. Единствения истински съюзник на Русия е Асад. Дори Лукашенко и казахстанеца започнаха да се усещат, че Педя човек-лакът токчета е луд изолационист. В Казахстан смениха кирилицата с латиница.