Приоритетните сектори за привличане на инвестиции у нас?

Според държавата на първо място трябва да са електроника и електротехника
Обновена: 11 май 2011 12:23 | 11 май 2011 12:19,
14
Приоритетните сектори за привличане на инвестиции у нас?
Снимка: Булфото

Няколко са секторите, които според държавата в лицето на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) и Българската агенция за инвестиции (БАИ) трябва да са приоритетни през следващите пет години в процеса на привличане на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) у нас.

Това стана ясно от представената презентация от изпълнителния директор на БАИ Борислав Стефанов по време на конференция в София, посветена на привличането на инвестиции в България.

Електроника и електротехника е първата група от посочените сектори, които би трябвало да са водещи при привличане на инвестиции. В момента те формират около 2% от всички приходи в страната и около 10% от приходите от производство. Почти изцяло тези сектори се състоят от малки и средни предприятия (МСП), в които работят около половината от заетите, а другата половина работят в останалите 1-2% големи фирми. Тези сектори могат да привличат инвестиции и в провинцията, а продукцията им е от търсените за износ.

Информационни и комуникационни технологии (ИКТ), която е втората група, е бързо развиващ се сектор в Европа и у нас. Между най-големите инвеститори у нас е Cisco. В България в тези сектори работят около 35 хил. заети в близо 3000 фирми, които също почти изцяло са малки и средни и са концентрирани основно в София. При аутсорсинга, който в различни изследвания се включва или не към групата на секторите от ИКТ, у нас най-големият инвеститор е НР.

Земеделието и хранително-вкусовата промишленост са третата група сектори, в които приоритетно би трябвало да се инвестира, смятат от БАИ. Още повече, че постоянно расте интересът в света към здравословните храни. Европа е най-големият производител и износител на хранителни стоки, подчерта Борислав Стефанов. У нас предприятия за производство на хранителни стоки има в София и Пловдив, а големите предприятия за напитки произвеждат главно вино и бира.

У нас годишните приходи от земеделието и хранително-вкусовата промишленост са около 4 млрд. евро и формират около 23% от приходите от продажби от производство. Тези отрасли биха могли да се развиват в почти цялата страна и целта ни е да развиваме екологично земеделие и производство на чисти храни.

Транспортното оборудване и машиностроене са четвъртата група приоритетни за инвестиции отрасли, които биха могли да създават работни места и извън София, вкл. и с производство на части за автомобили.

Транспортът и логистиката (петата група приоритетни сектори), сега са концентрирани в и около София, Варна и Пловдив и се инвестира предимно в сухопътни транспортни средства (автомобили, камиони) и складове. Годишните приходи от тези сектори са около 3 млрд. евро.

Здравеопазване (вкл. балнеология) и фармация, които са посочени като приоритетни за инвестиции, са едни от малкото отрасли, които са слабо засегнати от кризата, посочи шефът на БАИ. България има много големи възможности да развива тези сектори, като се имат предвид и отличните условия за балнеология, предоставящи ни многобройните минерални извори.

Химическата промишленост също е между водещите за инвестиции сектори с годишни приходи от продажби от около 2 млрд. евро.

Всички изброени групи сектори формират през последните години общо около 28-30% от приходите на държавата, като стремежът е този дял да се увеличи, отбелязаха от БАИ.

Още новини от икономика и политика
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
0
 
! Отговори
Бай Танас преди 12 години
То се вижда приоритетите......да се разпродава държавата на парче на *** и да се строят молове за да може да се взимат наеми-виртуални пари и там вътре Ганйо простия дето е цял живот по далаверките,алъш-вериша и препродаването с 300% надценка да може да си въррти стоките.Е тва е приоритета,то личи,няма какво да ми казват...
8
1
 
0
 
! Отговори
vitalius преди 13 години
До 3Единствената гаранция която му трябва на всеки нормален инвеститор, е че държават няма да му експроприира инвестицията. Тоест държавата може само да пречи.
7
2
 
1
 
! Отговори
vitalius преди 13 години
"Само като видях и здравеопазването и спрях!:) Добро четиво, но за гербери:)"Нима смяташ че здравеопазването ни е толкова добро че няма нужда от инвестиции?
6
1
 
1
 
! Отговори
NIE OT BSP преди 13 години
AKO NEMA DA KRADEM NE NI CHAKAITE
5
1
 
3
 
! Отговори
Веселин преди 13 години
Защо чак сега се сетихте за тези сектори тъпоглваи мутри?!?!?
4
1
 
2
 
! Отговори
Гого Идиото преди 13 години
Намеренията са добри. Само, че има ли стратегия как да се постигне всичко това? Аз също имам преограма за развитие и тя е следната:- спирам да работя за някакви си хиляда и ....стотин лева на месец- построявам си имение на собствен тихоокеански остров- оженвам се за най-красивата жена на планетата- отглеждаме децата си сред сигурност и спокойствие- изпращам децата си да учат в Харвард, Принстън, Кеймбридж - където изберат- пътувам по света и посещавам екзотични места
3
2
 
7
 
! Отговори
Яко преди 13 години
Бла-бла-бла... Всеки нормален инвеститор се нуждае от гаранция за инвестициите си. За това е нужна държава, каквато у нас липсва. Изводът е ясен: "Реална дължава - реални инвестиции. Мутренска държава - шменти-капели инвестиции".
2
3
 
11
 
! Отговори
хх преди 13 години
не беше ли на първо място земеделието картофи и тикви или пак размислиха
1
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Само като видях и здравеопазването и спрях!:) Добро четиво, но за гербери:)