Германия гарантира по 8,5 евро на час за (почти) всеки

1/10 от работниците в Западна Германия печелят по-малко от това
3 юли 2014 19:20, Бойчо Попов
57
Германия гарантира по 8,5 евро на час за (почти) всеки
източник: Reuters

Законопроектът за въвеждане на законно регламентирана минимална работа заплата в Германия бе приет от Бундестага с голямо мнозинство, предава DPA.

В поименно гласуване законът беше одобрен от 535 депутати. Петима гласуваха против, а 61 парламентаристи се въздържаха. През следващата седмица текстът трябва да премине и през Бундесрата (Горната камара на парламента).

С текстовете се приема минимална заплата от най-малко 8,5 евро на час от 1 януари 2015 г. за около 3,7 млн. души. Изключени са лица под 18 години, за да не се създаде стимул за навлизане на трудовия пазар, вместо да се започне професионална подготовка или да се продължи образованието.

Министърът на труда Андреа Налес искаше в закона да няма предвидени изключения за отделни браншове, но не успя да наложи искането си пред коалиционните партньори от ХДС/ХСС. Текстът предвижда преходни срокове до 2017 г. за сезонните работници и доставчици на вестници например. Доставчиците на вестници ще могат да получават през 2015 година до 25% под минималната заплата, а през 2016 година - до 15%, като от 2017 г. ще трябва да получават по 8,5 евро на час.

Този преходен период трябва да позволи на някои сектори, които засега са твърде отдалечени от въведената минимална заплата, да се приспособят. В някои случаи бизнесът ще бъде принуден да започне социален диалог.

Таксиметровите шофьори също попадат сред изключенията. Браншовата федерация и организацията на работодателите искат да сключат браншово споразумение преди края на годината, за да имат още две години, преди да бъдат задължени да прилагат минимална заплата, която със сигурност ще доведе до закриване на работни места или до повишаване на тарифите за превоз.

Сред изключенията са и вече започналите професионална квалификация служители, стажантите, ако стажът е е по-кратък от три месеца и е задължителна част от професионалната или университетската им подготовка, както и дългосрочно безработните (над една година) през шестте месеца след наемането им на работа, за да се подпомогне повторното им включване на трудовия пазар. На 1 януари 2017 година законът ще обхване всички категории работници в Германия.

Социалдемократическата партия твърди, че с въвеждането на задължителна минимална заплата ще се увеличи заплащането на 4 милиона души от 1 януари 2015 година и на още 1 млн. души от 1 януари 2017 година при близо 39 млн. работещи от 42 млн. трудоспособни германци (включително самонаетите и упражняващите свободни професии).

Същевременно Налес признава, че трудно би могла да избегне компаниите да наемат хора, които са били безработни за продължителен период , и са нещо като временен резервоар за евтина работна сила.

На всеки две години комисия ще анализира евентуално преизчисление на минималната работна заплата. Първата преоценка ще бъде направена през 2016 г. за хипотетична корекция на минималната заплата от 1 януари 2017 година.

Екипите на митническите служители, които са натоварени да следят пазара на труда, се планира да бъдат подсилени. Законът предвижда освен това предприятията, които прибягват до услугите на поддоговорни дружества, нарушаващи правилата за минималната заплата, да бъдат подвеждани под отговорност.

Председателят на социалдемократическата партия SPD Зигмар Габриел нарече вота "исторически ден за Германия". „В ретроспекция това решение ще бъде оценявано като велик социален прогрес", каза Габриел. „Твърде дълго фирмите се бореха срещи колективните трудови договори, справедливите заплати, участието на служителите в решенията и синдикатите. Днешният ден маркира повратната точка в това развитие", коментира той.

Според работодателите обаче въвеждането на минимална заплата ще доведе до загуба на работни места. Най-големи са опасенията в секторите, които зависят силно от сезонния труд – земеделието и туризма.

Според данни на института IWH около една десета от работниците в Западна Германия печелят по-малко от 8,5 евро на час. В Източна Германия обаче делът им е около 25 на сто от заетите.

Повече икономически новини за Европа четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
3
 
8
 
! Отговори
Циганин преди 9 години
8 часа Х8.50 евро =68 Х22 дена =1496 евро .За нашия стандарт са много пари - а за германския стандарт -добри ли са , защото има и покупателна способност на парите . Има индекс на биг маг -горе долу дава някаква оценка на парите в дадена държава .Които са запознати с Германия да сподеялт тази минимална заплата стигат ли за нормален живот ?
8
2
 
34
 
! Отговори
анонимен преди 9 години
проблема в България е че не само ни плащат малко ами почти навсякъде започна да се смята за нормално да се работи по 12часа на ден. Изключвам лентяите от всякакви администрации,полицаичета и всички сучешти от бюджета
7
2
 
3
 
! Отговори
анонимен преди 9 години
много точно казано информър
6
1
 
4
 
! Отговори
до Комунуиди преди 9 години
и сега дюнерджията взима най-малко 6 евро чисто на час. Това го правят за по-ниско квалифицираните професии и най-вече за такива като нас които отиват и са готови и на 5евро да работят
5
5
 
22
 
! Отговори
информър преди 9 години
Това го правят заради нас и румънците - щото им правим як дъмпинг с по 5 евро на час и по-малко и германците са пропищели (все пак те имат да хранят деца и къща там на скъпото, а нашите са по 10 души в стая и кътат всичко за ***).
4
3
 
21
 
! Отговори
към БГ преди 9 години
Да ти кажа, че в БГ има доста които дори не ги достигат ти 2,5евро на час. Аз лично взимам 320лв и работя 11-12 часа всеки ден без неделя. Колко са ми на час не съм ги смятал, но са доста далеч от 2,5евро
3
11
 
3
 
! Отговори
Комунуиди преди 9 години
Типично социалистически нареждат заплатата да стане еди каква си.А тези браншове които не могат да си го позволят.Те имат ли са на идея колко малки производители малко по малко ще си отворят фирми в Полша,Ръмъния,Китай или другаде където цената на труда е по евтина и то не защото не искат да дават по големи заплати а защото ценувия натиск от конкуренцията е огромен.Например Сега еин дюнер струва 4 евро но ако заплатата стане двойна на дюнерджията то тогава цената ще е поне 6 евро.Сложна тема.
2
6
 
19
 
! Отговори
БГ преди 9 години
Голям праз !!! Ние в България работим по 2.5 евро на час и пак ни е "добре". Не смеем да си отворим устата и сме доволни и на парче хляб вместо заплата. Такива сме си ние, добри хора, но обичаме да ни го подават отзад и винаги си траем за всичко. Драги ми чужденци, възползвайте се от нас до като имате шанс !
1
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
No ne i za vas.

Спонсорирани публикации