Добрев: Дефицитът в енерегетиката напът да стане излишък!

Петкова определи работата на КЕВР като обективна
7 апр 2016 17:30,
19
Добрев: Дефицитът в енерегетиката напът да стане излишък!
Снимка: архив, БулФото

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) промени модела на ценообразуването в енергетиката по справедлив начин. Това коментира по време на конференция за хармонизация на регулаторната рамка в Югоизточна Европа председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев. В събитието участват 14 енергийни регулатора от региона.

Добрев посочи, че през последната година са били решени непосредствените проблеми на сектора, а хроничният дефицит от 800 млн. лева за регулаторен период е напът да се превърне в излишък.

Една от причините за това е работата на енергийния регулатор, включително и по отношение на уеднаквяване на таксата "Задължения към обществото" за всички крайни потребители.

Работата на регулатора беше определена като независима и обективна и от енергийния министър Теменужка Петкова. Според нея последното ценово решение на Комисията е било обективно и то е довело до намаляване на загубите на Националната електрическа компания (НЕК). Нещо повече - компанията за първи път от години е на печалба по регулаторната си дейност.

В своето приветствие енергийният министър припомни законодателните промени, предприети през последните месеци, които са донесли стабилизиране на сектора, което пък е много важно условие за либерализацията на електроенергийния пазар, отбеляза още Петкова.

"Ако нямаше стабилизиране на сектора, много трудно би се случила либерализацията", каза тя.

Пълната либерализация е голямо предизвикателство, но тя ще постави българската енергетика на пазарни основи и ще даде възможност на сектора да излезе от кризата, отчете още Петкова. Тя припомни и предприетите действия от правителството в тази насока и очакваните препоръки от Световната банка как най-безболезнено да бъде извършена либерализацията.

Пред журналисти енергийният министър уточни, че един от основните моменти е защитата на уязвимите потребители. Обсъждат се няколко варианта, сред които и социална тарифа, която обаче ще бъде временна мярка и ще позволи на потребителите, които отговарят на критериите да плащат определени количества електроенергия с до 30% по-ниска цена.

Прави се анализ какво да бъде количеството, с което да бъдат покрити "жизнено необходимите дейности", както и как ще бъде финансирана тази социална тарифа.

Една от първите крачки на отварянето на енергийния пазар е стартът на енергийната борса, припомни още в своето приветствие към участниците в конференцията Теменужка Петкова. Работата й ще стане още по-ефективна със старта на търговията в рамките на деня. Очакванията са това да стане в първото тримесечие на 2017 година.

В момента се анализира и възможността за сегмент на енергийната борса за търговия с природен газ. За целта обаче е необходим повече от един източник на природен газ, посочи енергийният министър. Тя отчете и предприетите от българските власти действия в тази насока - последните са подписването на инвестиционното решение за нова интерконекторна връзка с Гърция, което прави проекта необратим, както и договорът за довършването на газовата връзка с Румъния, подписан на 6 април.

Според Петкова въвеждането на интерконекторната връзка между Русе и Гюргево ще бъде преломен момент за енергетиката, защото ще свърже българската газова мрежа с европейските.

При пълната либерализация на енергийния пазар КЕВР ще бъде освободена от ангажимента да определя административно цената на електроенергията, посочи от своя страна председателят на регулатора Иван Иванов. Той обаче припомни, че Комисията ще продължи да определя цената на мрежовите услуги и таксата "Задължения към обществото", както и да контролира случващото се в сектора.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още по темата: енергетикаКЕВР
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Всички производители на пазарен принцип със задна дата от 2011г. Който е, сключил договор за присъединяване, да си носи отговорността - всички на разпит...
13
1
 
1
 
! Отговори
И на тях да им ... преди 8 години
Такса "Задължения към обществото" е като "задължително-доброволно пенсионно осигуряване 2"Поредният начин когато ти липсват пари за да покриеш разходи по издръжка на умишлено неработещи ***. Винаги когато има дефицит в нещо, се гледа източника - защо енергетиката прозивежда Х MW енергия а получава пари за X-РОМ= МW енергия, фактор РОМ e виновен, като не можеш да премахнеш фактор ром за да се оправиш с дефицита вдигаш цената. Вдигане на цена без вдигане на цена се прави, чрез нова такса .
12
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 16Ще плащаш 130лв щото гепаджийте ЕС ще ги глоби 250 милиона.
11
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Браво, това вече е добра новина.Все пак 30% по-евтин ток не е никак малко.Това означава, че ако досега съм плащал 100 лв, вече ще плащам 30 лв.
10
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Цената на тока в България е смешно ниска, сравнена с тази в Европа.А уж и ние сме европейци ...Крайно време е да догоним нашите Европейски приятели и партньори.
9
0
 
4
 
! Отговори
bebok преди 8 години
дигайте тока поне тройно,ко чакате бе
8
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Какво стана с либерализацията на тока, бе лъжци. От 3 месеца съм на свободния пазар, сметката ми стана с 20% по-висока.
7
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Браво!Да тръгнаха като лилетките и билетчетата за градски транспорт - само нагоре!
6
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Единственото условие България да върви напред е БКП-БСП-ДС да ги няма в политиката . Ето при този огромен дефицит ГЕРБ го превърна в излишък . Спомнете си управлението на БСП и най вече др. Овчаров , само крадене , крадене , крадене . Това е мерака на всички мандраджии и техните наследници . Справка др. Банев и др. Манджуков - Панама - гейт .
5
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 7То и сополанкото с жълто около устата също си няма абер *** да се обади. А кой ке плати натрупания дефицит от 4-5 милиарда?
4
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Наистина този, който е писал статията си няма понятие нито от енергетика, нито от икономика. За Теменужка и Делянчо е ясно - те са пълни профани, пионки сложени на постовете защото са удобни за Господарят на държавата (ако има въобще такава).
3
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
През 2002г кабинета на Симеончо публикува анализ на енергетиката според който ако поне един реактор на АЕЦ белене не бъде пуснат в експлотация до 2010г , то ще се наложи да внасяме ел.енергия.
2
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Преди 10 години станишев ни обясняваше, че без АЕЦ Белене ще трябва да внасяме ток през 2016. Спомняте ли си?
1
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Има "на път", има и "напът". "На път", ако става дума за движение на някакъв обект по шосе, тротоар, пътека или каквото и да е друго. "Напът"- например "Парламентът е напът да приеме еди-какъв си закон". В случая не означава, че парламентът е "на път"!!!!!!! Прави разлика, коректоре!