Джамбазки изригна за храните: I кач-во на Запад, втора цедка за нас!

"Ние не сме аборигени, това не е ли хранителен апартейд?"
25 апр 2018 09:20,
143
Джамбазки изригна за храните: I кач-во на Запад, втора цедка за нас!
Снимка: flickr

Българският представител в Европарламента и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки излезе с остра позиция по отношение на двойните стандарти при храните.

Цитирайки резултати от сравнително изследване на етикетите, съдържанието, качествата и цените на хранителни продукти в България и в различни държави в Западна Европа, Джамбазки за пореден път остро разкритикува лицемерието и двойния стандарт, което Брюксел налага в западната част на Стария континент.

В официалната си страница във Facebook Джамбазки написа:

Още по темата

Двойният стандарт в ЕС. Отново.

Когато фактите говорят, брюкселските лицемери и българските им микрофони мълчат. Гузно.

Отдавна предупреждаваме, че във фалшивия патос на "европейските ценности" има тежка пробойна. Именно, че тези с "ценностите" ни смятат за втора ръка, второ качество хора, които не заслужават качествена храна, а могат да консумират каквото има и каквото остане.

Преди дни министърът на земеделието Румен Порожанов представи резултатите от ново, този път още по-мащабно сравнително изследване на етикетите, съдържанието, качествата и цените на хранителни продукти в България и в различни държави в Западна Европа.

Ето и малко цитати от изследването:

Сравнението на етикетите сочи, че при 40 продукта (75,5% от обхванатите продукти) информацията на етикетите е идентична, а при 13 продукта (24,5%) са налице различия в представената информация по отношение на състав и/или хранителна стойност.

Различията в етикетите се отнасят за: мляко за малки деца, моцарела, безалкохолни напитки, сладкарски, тестени и шоколадови продукти и зеленчуков бульон.

Съществени различия се откриват при следните продукти:

Мляко за малки деца – по-високо съдържание на растителни мазнини (вкл. палмово масло) в българския аналог за сметка на по-малко съдържание на мляко на прах. Продуктът от България не съдържа млечна суроватка на прах и е с по-ниско съдържание на микроелементи и витамини.

Въпреки че българският аналог може да се определи като с по-ниско качество, той се предлага на сходна цена с тази в Италия.

Сирене моцарела – разлика в цвета и вкуса на продуктите, наличие на шупли в разрезната повърхност и утайка в саламурата на българския аналог. Продуктът от България е с по-ниско нетно количество и по-малко количество сирене в опаковката, за сметка на повече саламура.

Бързо замразени багети – по-малко колбас и твърдо сирене в продукта на българския пазар, за сметка на повече чушки, доматено пюре и хлебна база.

Млечен шоколад – по-ниска масленост и по-ниско съдържание на какао в българския аналог. В млечен шоколад от друга марка е установено по-малко съдържание на лешници в продукта на българския пазар.

Безалкохолни напитки – разлики в състава, степента на газираност, вкуса и енергийната стойност.

При безалкохолна напитка с вкус на портокал от една и съща марка, българският аналог е с малко по-ниско плодово съдържание в сравнение с продукта от Австрия и съдържа глюкозо-фруктозен сироп вместо захар.

Тъй като продуктът е широко разпространен в цяла Европа е направено допълнително сравнение на етикетите с още пет други държави-членки на ЕС (Италия, Испания, Белгия, Германия и Унгария), според което плодовото съдържание варира от 5% в Българи и Унгария до 12% в Италия. В Италия, Белгия, Германия и Австрия продуктът съдържа захар, а в България, Унгария и Испания – фруктозо-глюкозен сироп.

Сравнението на цените показва същата нелицеприятна картинка.

Данните сочат, че при 31 продукта (58% от обхванатите продукти) цените в България са с между 0,4% и 64,8% по-ниски от тези в съответната държава-член на ЕС.

Като цяло цените на шоколад, бисквитени изделия и безалкохолни напитки в България са съществено под тези в останалите държави-членове на ЕС, обхванати в проучването.

22 продукта (42% от обхванатите продукти) се предлагат по-скъпо в България (от 1% за сирене "Бри" в Чехия до 166% за една марка паста в Италия) отколкото в другата държава-член на ЕС, като впечатление прави:

Италия – драстична разлика при една марка макаронени изделия, чиито цени в България са около 2,5 пъти над тези на италианските аналози.

За останалите продукти различията не са толкова съществени – в повечето случаи разликата не надвишава 20% по-скъп продукт в България.

И така, по-малко мляко, по-малко какао, по-ниско плодово съдържание, по-нисък грамаж, обаче повече палмово масло, при това в мляко за малки деца (!), но пък на по-високи цени, от тези в Западна Европа.

При положение, че стандартите на живот в Източна Европа, където сме ние българите и западната част на континента и съюза коренно се различават. В наша вреда. И тази разлика в стандартите е основната причина за миграционното цунами на млади източноевропейци към Западна Европа.

Както вече споменах, за тази разлика в качеството на стандартите на храните предупреждаваме отдавна. Първоначално ни се присмиваха, после отричаха, после ни наричаха популисти и накрая си признаха. Както се казва – факти.

Затова, следващият път, когато срещнете някоя празноглава, нелепо ухилена кукувица, която на всеки критичен въпрос, насочен срещу лицемерието и двойния стандарт на брюкселските бюрократи Ви отговаря с бодряшки комсомолски лозунги тип: "Да, Европа!", "Повече Европа" и прочее глупотевини, попитайте я следните няколко неща:

Да произвеждаш един и същи продукт, под една и съща марка, на една и съща цена, но със различно съдържание и да продаваш "първото качество" в западната част, а "втората цедка" на аборигените в източната част не е ли хранителен апартейд?

Съзнателното продаване на по-некачествените продукти на изток, означава ли, че развитите демокрации смятат своите източни съседи за недостойни да оценят и консумират истинско мляко, кафе, шоколад и затова им изпращат един мармот да завива в станиол каквото е останало от трапезата?

Отношението към гражданите в източната част, което е образец за колониален манталитет, не противоречи ли на лицемерните лозунги за "общи европейски ценности"? Що за обща ценност може да бъде идеята да продаваш по-некачествено детско мляко на географски принцип?

А решение има. Предлагали сме го в НС, беше отхвърлено, пак ще го предложим. Решението е чуждите вериги да бъдат задължени да предлагат определен процент местна продукция, произведена в България", заключава Ангел Джамбазки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


143
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В мутренска България, управлявана от мутри се шири безнаказо тотална спекула! Щом хората си траят какво може да се очаква?! И излязъл дон мутрак пред хората в чужбина и им обяснява как да се завърнат! ***!
46
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
БЪЛГАРСКИЯ ПРОИЗВОДИТЕР Е КОЛЕКТИВ ОТ КОРУМПИРАНИ АНОНИМНИЦИ.
45
1
 
30
 
! Отговори
Жеко Шишм. преди 6 години
А ако видите какво слагат българските производители в сходни артикули, ще ви се изправят косите.
44
1
 
17
 
! Отговори
Гордън Рамзи преди 6 години
некой сети ли се да пита колко точно родна е родната продукция, и кво има у неа?
43
0
 
34
 
! Отговори
мухахах преди 6 години
Джамбазки, питай твоите приятели от Лукойл защо една бутилка мин. вода Сан Бенедето струва три лева на бензиностанцията а в Италия на магазина е 22 цента:))))))))
42
2
 
11
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
ЕВРОЦЕННОСТИ + БОЙКОВИЗЪМ = ЗДРАВ и БОДЪР ОРГАНИЗЪМ
41
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Лек ден.
40
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Абе купувайте само българско и то от производители, които си отварят магазини.И това е нашия коз да ги натискаме тия мошеници от ЕС инак само ни залъгват и си измислят двойни стандарти и разни класации. Готвят се да спрат и парите на Източна Европа. Разширение на ЕС може и да няма, ама разширение на Вишеград сигурно ще има.
39
4
 
1
 
! Отговори
ИЗгърбич Задвратян преди 6 години
До Анонимен"казвам ти нещо, бая проучвания ми минаха". както казва алекс джоунс от инфоуар, ако искаш да пробуташ евтина пропаганда без опорна точка, текста задължително започва с "ако искате, вярвайте", следвано от теза без покритие, базирана на "личен опит". айде лек ден.
38
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ако искате "да не е отровно" се налага да си гледатеЕ, точно. Като уж не е качествено - не го купувай и това е.
37
0
 
32
 
! Отговори
АЗ преди 6 години
Джамбазки, защо изригваш във Фейсбук? Там ли ти е трибуната? Не те ли пратихме в Европарламента, изказвай се, пиши из разните му комисии, прави всичко, което ти позволява позицията, та да има реална полза..Във Фейса всеки може, дори и баба ми и Николета Лозанова...
36
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако искаш БЛАГО МЛЕКО, КУПИ СИ ОТ СЕЛСКАТА ЧАСТНА ФИРМА.
35
1
 
6
 
! Отговори
EMO преди 6 години
Джамабазки и в цедка не влиза, защото си е редко .....но :-)
34
0
 
1
 
! Отговори
Гордън Рамзи преди 6 години
До КОМУНИСТ що, ше кажеш на мама ли?
33
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
11, ако смяташ, че пиша глупости, застани в един кауфланд и виж кой какво купува. Дето се вика, сам си направи проучване, ако се съмняваш в моето.
32
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
АЛО партийния активист стига си ревал! МОДЕЛА НЕ НИЕ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ПРОДУКТИ И УСЛУГИ КАТО ЗАПАДНИЯ. Там са частни фирми и отговорността е ЯСНА И КОНКРЕТНА КЪМ ПРОЙЗВОДИТЕЛЯ.Как ще накажеш финансово някой в БГ КАТО ЧАДЪРА Е ПАРТИЕН.
31
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За огромно съжаление, двийните стандарти не са само при храните. И пак за съжаление, всички двойни стандарти ни убиват. България осъди ли Германия по дизелгейт или Бойко подви опашка за да вземе тихичко парите пак?
30
6
 
7
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 6 години
цялата кретения е базирана на широко рекламираната носталгия към "едно време", и цели да накара хората да купуват "народни", "нашенски" и/или прочие "ретро" . само че в крем карамела има царевичен грис, в лимонадата няма захар, а меда в опаковките де факто е фруктоза. ако искате "да не е отровно" се налага да си гледате. а това, баче ли не е като да се плямпа по форумите.
29
15
 
3
 
! Отговори
мухахах преди 6 години
Поредната фейкова статия с внушения, че ЕС е лош. В 50 подобни статии никога не намерих име на някакъв продукт.
28
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Изгърбич ЗадвратянРядко пия, вино и твърд алкохол не употребявам. Казвам ти нещо, което знам от първа ръка. По едно време бая проучвания ми минаха пред очите и имам някаква идея какво се търсеше на пазара в един конкретен момент. Като гледам пазарските колички на хората, нещата са се променили съвсем малко.Много бира на ниска цена - това искаха хората. Как мислиш, дали може да е и качествена?