Джамбазки изригна за храните: I кач-во на Запад, втора цедка за нас!

"Ние не сме аборигени, това не е ли хранителен апартейд?"
25 апр 2018 09:20,
143
Джамбазки изригна за храните: I кач-во на Запад, втора цедка за нас!
Снимка: flickr

Българският представител в Европарламента и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки излезе с остра позиция по отношение на двойните стандарти при храните.

Цитирайки резултати от сравнително изследване на етикетите, съдържанието, качествата и цените на хранителни продукти в България и в различни държави в Западна Европа, Джамбазки за пореден път остро разкритикува лицемерието и двойния стандарт, което Брюксел налага в западната част на Стария континент.

В официалната си страница във Facebook Джамбазки написа:

Още по темата

Двойният стандарт в ЕС. Отново.

Когато фактите говорят, брюкселските лицемери и българските им микрофони мълчат. Гузно.

Отдавна предупреждаваме, че във фалшивия патос на "европейските ценности" има тежка пробойна. Именно, че тези с "ценностите" ни смятат за втора ръка, второ качество хора, които не заслужават качествена храна, а могат да консумират каквото има и каквото остане.

Преди дни министърът на земеделието Румен Порожанов представи резултатите от ново, този път още по-мащабно сравнително изследване на етикетите, съдържанието, качествата и цените на хранителни продукти в България и в различни държави в Западна Европа.

Ето и малко цитати от изследването:

Сравнението на етикетите сочи, че при 40 продукта (75,5% от обхванатите продукти) информацията на етикетите е идентична, а при 13 продукта (24,5%) са налице различия в представената информация по отношение на състав и/или хранителна стойност.

Различията в етикетите се отнасят за: мляко за малки деца, моцарела, безалкохолни напитки, сладкарски, тестени и шоколадови продукти и зеленчуков бульон.

Съществени различия се откриват при следните продукти:

Мляко за малки деца – по-високо съдържание на растителни мазнини (вкл. палмово масло) в българския аналог за сметка на по-малко съдържание на мляко на прах. Продуктът от България не съдържа млечна суроватка на прах и е с по-ниско съдържание на микроелементи и витамини.

Въпреки че българският аналог може да се определи като с по-ниско качество, той се предлага на сходна цена с тази в Италия.

Сирене моцарела – разлика в цвета и вкуса на продуктите, наличие на шупли в разрезната повърхност и утайка в саламурата на българския аналог. Продуктът от България е с по-ниско нетно количество и по-малко количество сирене в опаковката, за сметка на повече саламура.

Бързо замразени багети – по-малко колбас и твърдо сирене в продукта на българския пазар, за сметка на повече чушки, доматено пюре и хлебна база.

Млечен шоколад – по-ниска масленост и по-ниско съдържание на какао в българския аналог. В млечен шоколад от друга марка е установено по-малко съдържание на лешници в продукта на българския пазар.

Безалкохолни напитки – разлики в състава, степента на газираност, вкуса и енергийната стойност.

При безалкохолна напитка с вкус на портокал от една и съща марка, българският аналог е с малко по-ниско плодово съдържание в сравнение с продукта от Австрия и съдържа глюкозо-фруктозен сироп вместо захар.

Тъй като продуктът е широко разпространен в цяла Европа е направено допълнително сравнение на етикетите с още пет други държави-членки на ЕС (Италия, Испания, Белгия, Германия и Унгария), според което плодовото съдържание варира от 5% в Българи и Унгария до 12% в Италия. В Италия, Белгия, Германия и Австрия продуктът съдържа захар, а в България, Унгария и Испания – фруктозо-глюкозен сироп.

Сравнението на цените показва същата нелицеприятна картинка.

Данните сочат, че при 31 продукта (58% от обхванатите продукти) цените в България са с между 0,4% и 64,8% по-ниски от тези в съответната държава-член на ЕС.

Като цяло цените на шоколад, бисквитени изделия и безалкохолни напитки в България са съществено под тези в останалите държави-членове на ЕС, обхванати в проучването.

22 продукта (42% от обхванатите продукти) се предлагат по-скъпо в България (от 1% за сирене "Бри" в Чехия до 166% за една марка паста в Италия) отколкото в другата държава-член на ЕС, като впечатление прави:

Италия – драстична разлика при една марка макаронени изделия, чиито цени в България са около 2,5 пъти над тези на италианските аналози.

За останалите продукти различията не са толкова съществени – в повечето случаи разликата не надвишава 20% по-скъп продукт в България.

И така, по-малко мляко, по-малко какао, по-ниско плодово съдържание, по-нисък грамаж, обаче повече палмово масло, при това в мляко за малки деца (!), но пък на по-високи цени, от тези в Западна Европа.

При положение, че стандартите на живот в Източна Европа, където сме ние българите и западната част на континента и съюза коренно се различават. В наша вреда. И тази разлика в стандартите е основната причина за миграционното цунами на млади източноевропейци към Западна Европа.

Както вече споменах, за тази разлика в качеството на стандартите на храните предупреждаваме отдавна. Първоначално ни се присмиваха, после отричаха, после ни наричаха популисти и накрая си признаха. Както се казва – факти.

Затова, следващият път, когато срещнете някоя празноглава, нелепо ухилена кукувица, която на всеки критичен въпрос, насочен срещу лицемерието и двойния стандарт на брюкселските бюрократи Ви отговаря с бодряшки комсомолски лозунги тип: "Да, Европа!", "Повече Европа" и прочее глупотевини, попитайте я следните няколко неща:

Да произвеждаш един и същи продукт, под една и съща марка, на една и съща цена, но със различно съдържание и да продаваш "първото качество" в западната част, а "втората цедка" на аборигените в източната част не е ли хранителен апартейд?

Съзнателното продаване на по-некачествените продукти на изток, означава ли, че развитите демокрации смятат своите източни съседи за недостойни да оценят и консумират истинско мляко, кафе, шоколад и затова им изпращат един мармот да завива в станиол каквото е останало от трапезата?

Отношението към гражданите в източната част, което е образец за колониален манталитет, не противоречи ли на лицемерните лозунги за "общи европейски ценности"? Що за обща ценност може да бъде идеята да продаваш по-некачествено детско мляко на географски принцип?

А решение има. Предлагали сме го в НС, беше отхвърлено, пак ще го предложим. Решението е чуждите вериги да бъдат задължени да предлагат определен процент местна продукция, произведена в България", заключава Ангел Джамбазки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


143
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
0
 
9
 
! Отговори
Крум от Крумовград преди 6 години
Това е така, но никой не казва какво съдържат българските еквиваленти, какво има в българския прах за пране, в българския сок, в българското безалкохолно, и т.н. Купувайте българско, щом смятате, че е с много ценни съставки. Малък беден пазар- така ще е, ако алтернативата е да се изтеглят, защото няма да им е изгодно, и тогава яжте шоколад кума лиса, да ви е сладко.
26
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ех, Джамбаз! Защо се гневиш? И вие не сте български патриоти , а руски патриоти, ама все се намират наивници да гласуват за вас!А и фамилията ти една такава.... българска?!!! И вождът ти и той с такава фамилия, па даже и Султанка си имате парламентарната група. Големи патриоти?! Няма що!
25
9
 
3
 
! Отговори
доволен преди 6 години
Джамбазки е прав,но трябва да признаем,че сега живеем по-добре от преди.Сега веригите предлагат евтини храни на дъмпингови цени и всеки един от нас може да си легне с пълен корем,да си пошли носа и да не мисли за нищо!
24
3
 
15
 
! Отговори
Палячо преди 6 години
Плюе ЕС, ама ходи по кафената в Брюксел на разноска на Европейския съюз, като измислен евродепутат. Типичен ***.
23
5
 
4
 
! Отговори
Гордън Рамзи преди 6 години
До КОМУНИСТпод лъскавите опаковки няма нищо вносно. вносни са анцузите от китай и турските домати.
22
0
 
6
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 6 години
До Анонименимайки предвид че бирената фабрика в хасково бутилира от "Славянка" до "стела артоа"от една поточна линия, точно в коя индустрия си работил? да не си на траминерче от сутринта?
21
0
 
12
 
! Отговори
Емилчо Лаков преди 6 години
И ние сме същите, имахме цени на билет, 5 лв. за българи, 15 лв. за чужденци. Всеки наш бакшиш би поискал 50 лв. за курс, за който българин би платил 10 лв.
20
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тиквата срина държавата а сега иска тихичко да се пенсионира с 4 милиардаевро в банковата сметка............Ай честито на ТЕЛЕТАТА!!
19
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Това Сталина Георгиева ли ти го каза или некой друг глашатай на евроидиотизЪма?Работил съм в тази индустрия. На нашия пазар имаше марка бира, която никъде другаде не предлагаше продукта си в пластмасова бутилка. Само тук. Просто бяха установили, че в бутилка бирата им не се купува добре. Оказа се след проучване, че хората си искат три литра за два лева и това е. Пуснаха и в пластмаса и започна да се купува.
18
2
 
10
 
! Отговори
Гордън Рамзи преди 6 години
добре де, при положение че повечето "големи вериги" зареждат от български ишлемари, за какви европейски храни иде реч? или некой го е страх да каже че на миков мандрите и на гоце колбасарниците троват народа?
17
3
 
18
 
! Отговори
Истина е! преди 6 години
Живял съм в Германия,храната е коренно различна от тук!
16
2
 
6
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 6 години
"Отдавна предупреждаваме, че във фалшивия патос на "европейските ценности" има тежка пробойна."всичко щеше да е наред, ако вчера руските ресурси не беха пълни с опорната точка за "пробойните във фалшивия патос". тия националисти ли са или младежкото звено на коминтерна?
15
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Кой какво бил изригнал... глупости за ***. Крепят едно и също управление, в Парламента на практика опозиция няма... едни други се крепят и се гушат и си правят евтин пиар с глупости. Ама докато има балами да вярват и да гласуват все за тези, които си купуват телевизионно време по избори, все в същата кал ще сме си.
14
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Беден народ,ниско качество.Окрадохте държавата ,пък искате качество.Няма начин.Емигрирайте,масово,бързо и не се обръщайте назад !
13
2
 
10
 
! Отговори
do 2 преди 6 години
Факт, българите купуват най-евтиното и после е ясно защо е такова качеството. Само за ваша информация - в Грмания, където хранителната култура също е ниска, храните са евтини масово също са некачествени. Има естествено и качествени, но струват съвсем други пари.Съседна Франция е точно обратното - храната е скъпа, но пък много по-качествена.
12
19
 
5
 
! Отговори
Me преди 6 години
Разликите са символични. Защо не публикуват линк към самото изследване. Джамбазки, само трупа активи върху несъществуващ проблем.
11
2
 
19
 
! Отговори
До 2 преди 6 години
Ама глупости пишеш и то велики.... Къде е публикувано това "проучване", че българите "предпочитат" втора цедка храни и напитки? Купувал съм и от най-скъпите домати например, които също имат вкус на пластмаса, особено през студените месеци!
10
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А добър ден господа и госпожици "европейци" !
9
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"защото потребителите просто харесват такава и е установено след потребителски проучвания"Това Сталина Георгиева ли ти го каза или некой друг глашатай на евроидиотизЪма?
8
1
 
25
 
! Отговори
ХАХА преди 6 години
Че те тези избоените храни по принцип не трябва да се консумират. Изобщо всичко което излиза от пакет или консерва автоматично влиза в графа вредна храна.Яжте само прясно. По възможност да е произведено в България и близо до вас. Подкрепяйте фермерите във вашите населени места. Ако имате земя или къща със голям двор произвеждайте си поне зеленчуци през лятото. Аз отделям само по 1-2 часа на седмица за работа в градината и това ми позволява 6 месеца в годината да ям домашни зеленчуци.