Джамбазки изригна за храните: I кач-во на Запад, втора цедка за нас!

"Ние не сме аборигени, това не е ли хранителен апартейд?"
25 апр 2018 09:20,
143
Джамбазки изригна за храните: I кач-во на Запад, втора цедка за нас!
Снимка: flickr

Българският представител в Европарламента и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки излезе с остра позиция по отношение на двойните стандарти при храните.

Цитирайки резултати от сравнително изследване на етикетите, съдържанието, качествата и цените на хранителни продукти в България и в различни държави в Западна Европа, Джамбазки за пореден път остро разкритикува лицемерието и двойния стандарт, което Брюксел налага в западната част на Стария континент.

В официалната си страница във Facebook Джамбазки написа:

Още по темата

Двойният стандарт в ЕС. Отново.

Когато фактите говорят, брюкселските лицемери и българските им микрофони мълчат. Гузно.

Отдавна предупреждаваме, че във фалшивия патос на "европейските ценности" има тежка пробойна. Именно, че тези с "ценностите" ни смятат за втора ръка, второ качество хора, които не заслужават качествена храна, а могат да консумират каквото има и каквото остане.

Преди дни министърът на земеделието Румен Порожанов представи резултатите от ново, този път още по-мащабно сравнително изследване на етикетите, съдържанието, качествата и цените на хранителни продукти в България и в различни държави в Западна Европа.

Ето и малко цитати от изследването:

Сравнението на етикетите сочи, че при 40 продукта (75,5% от обхванатите продукти) информацията на етикетите е идентична, а при 13 продукта (24,5%) са налице различия в представената информация по отношение на състав и/или хранителна стойност.

Различията в етикетите се отнасят за: мляко за малки деца, моцарела, безалкохолни напитки, сладкарски, тестени и шоколадови продукти и зеленчуков бульон.

Съществени различия се откриват при следните продукти:

Мляко за малки деца – по-високо съдържание на растителни мазнини (вкл. палмово масло) в българския аналог за сметка на по-малко съдържание на мляко на прах. Продуктът от България не съдържа млечна суроватка на прах и е с по-ниско съдържание на микроелементи и витамини.

Въпреки че българският аналог може да се определи като с по-ниско качество, той се предлага на сходна цена с тази в Италия.

Сирене моцарела – разлика в цвета и вкуса на продуктите, наличие на шупли в разрезната повърхност и утайка в саламурата на българския аналог. Продуктът от България е с по-ниско нетно количество и по-малко количество сирене в опаковката, за сметка на повече саламура.

Бързо замразени багети – по-малко колбас и твърдо сирене в продукта на българския пазар, за сметка на повече чушки, доматено пюре и хлебна база.

Млечен шоколад – по-ниска масленост и по-ниско съдържание на какао в българския аналог. В млечен шоколад от друга марка е установено по-малко съдържание на лешници в продукта на българския пазар.

Безалкохолни напитки – разлики в състава, степента на газираност, вкуса и енергийната стойност.

При безалкохолна напитка с вкус на портокал от една и съща марка, българският аналог е с малко по-ниско плодово съдържание в сравнение с продукта от Австрия и съдържа глюкозо-фруктозен сироп вместо захар.

Тъй като продуктът е широко разпространен в цяла Европа е направено допълнително сравнение на етикетите с още пет други държави-членки на ЕС (Италия, Испания, Белгия, Германия и Унгария), според което плодовото съдържание варира от 5% в Българи и Унгария до 12% в Италия. В Италия, Белгия, Германия и Австрия продуктът съдържа захар, а в България, Унгария и Испания – фруктозо-глюкозен сироп.

Сравнението на цените показва същата нелицеприятна картинка.

Данните сочат, че при 31 продукта (58% от обхванатите продукти) цените в България са с между 0,4% и 64,8% по-ниски от тези в съответната държава-член на ЕС.

Като цяло цените на шоколад, бисквитени изделия и безалкохолни напитки в България са съществено под тези в останалите държави-членове на ЕС, обхванати в проучването.

22 продукта (42% от обхванатите продукти) се предлагат по-скъпо в България (от 1% за сирене "Бри" в Чехия до 166% за една марка паста в Италия) отколкото в другата държава-член на ЕС, като впечатление прави:

Италия – драстична разлика при една марка макаронени изделия, чиито цени в България са около 2,5 пъти над тези на италианските аналози.

За останалите продукти различията не са толкова съществени – в повечето случаи разликата не надвишава 20% по-скъп продукт в България.

И така, по-малко мляко, по-малко какао, по-ниско плодово съдържание, по-нисък грамаж, обаче повече палмово масло, при това в мляко за малки деца (!), но пък на по-високи цени, от тези в Западна Европа.

При положение, че стандартите на живот в Източна Европа, където сме ние българите и западната част на континента и съюза коренно се различават. В наша вреда. И тази разлика в стандартите е основната причина за миграционното цунами на млади източноевропейци към Западна Европа.

Както вече споменах, за тази разлика в качеството на стандартите на храните предупреждаваме отдавна. Първоначално ни се присмиваха, после отричаха, после ни наричаха популисти и накрая си признаха. Както се казва – факти.

Затова, следващият път, когато срещнете някоя празноглава, нелепо ухилена кукувица, която на всеки критичен въпрос, насочен срещу лицемерието и двойния стандарт на брюкселските бюрократи Ви отговаря с бодряшки комсомолски лозунги тип: "Да, Европа!", "Повече Европа" и прочее глупотевини, попитайте я следните няколко неща:

Да произвеждаш един и същи продукт, под една и съща марка, на една и съща цена, но със различно съдържание и да продаваш "първото качество" в западната част, а "втората цедка" на аборигените в източната част не е ли хранителен апартейд?

Съзнателното продаване на по-некачествените продукти на изток, означава ли, че развитите демокрации смятат своите източни съседи за недостойни да оценят и консумират истинско мляко, кафе, шоколад и затова им изпращат един мармот да завива в станиол каквото е останало от трапезата?

Отношението към гражданите в източната част, което е образец за колониален манталитет, не противоречи ли на лицемерните лозунги за "общи европейски ценности"? Що за обща ценност може да бъде идеята да продаваш по-некачествено детско мляко на географски принцип?

А решение има. Предлагали сме го в НС, беше отхвърлено, пак ще го предложим. Решението е чуждите вериги да бъдат задължени да предлагат определен процент местна продукция, произведена в България", заключава Ангел Джамбазки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


143
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
67
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименА кока-кола питала ли е българина какво харесва - НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ
66
15
 
10
 
! Отговори
ТОВА СА ГЛУПОСТИ!!! преди 6 години
Кремълската пропаганда се активизира! Вече легализираха паравоенните организации. Следващата стъпка е да ни изкарат от ЕС и НАТО! Насаждането на невярна информация сред зомбирания народ чрез покорни медии е в действие и пример за това е тази новина тук! Призовавам Българския народ да почне да мисли! Действително ли искате в Евразийски съюз? Как може да вярвате, че България принадлежи на Азия? Защо са ви изтекли толкова много мозъците? Вашите деца и внуци ще плащат за вашата глупост!
65
0
 
5
 
! Отговори
Скептик преди 6 години
А решение има. Предлагали сме го в НС, беше отхвърлено, пак ще го предложим. Решението е чуждите вериги да бъдат задължени да предлагат определен процент местна продукция, произведена в България", заключава Ангел Джамбазки.А "местната продукция, произведена в България" дали ще бъде на цената и качеството на "втората цедка" внос.Съмнявам се!
64
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Този комсомолец от злоба нищо не е разбрал от ПАЗАРНА ИКОНОМИКА въпреки, че ходи в Брюксел и получава брюкселска заплата 8000 евра (без добавките), а не хранителен апартейд - 2500 лв. !Джамбази бърка европейските ценности със комунистическата уравниловка !
63
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименНЕ КУПУВАЙТЕ - аз мляко от веригите не купувам ИЗОБЩО. И не само.
62
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АНТИАйдееееее - пак Бойко - смешни сте бе хора
61
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До СтефВсички знаем за кои точно газирани напитки иде реч. От години спряха да ги произвеждат със захар в България. Аз не ги купувам с години. А тази фирма - световен гигант да си гледа работата. Бойкот
60
2
 
8
 
! Отговори
50/50 преди 6 години
Аз бях 3 месеца в Англия и в суперите почти нищо не става за ядене и е в пъти по- зле от храната в Бг , е имат и частни ферми/магазини ,но там е много скъпо.сигурно в Бг се внасят 2 качество храни -салами,сирена и тн,ама аз вносни рядко купувам.
59
1
 
13
 
! Отговори
Пустиняк преди 6 години
И в допълнение, бг производителите също изнасят качествената си продукция в чужбина и оставят *** за родината. Защото там се търси повече качество. Хубаво бг овче сирене има и в Германия и Швейцария. Което нашият потребител не би купил заради цената и би предпочел евтино без грам мляко.
58
3
 
14
 
! Отговори
сара преди 6 години
Това е реалността - къде са евроатлантиците с трабанти дето викаха по площади ?
57
2
 
22
 
! Отговори
Веселин преди 6 години
Какво ми се напъва като *** на буца във ФБ. Нали е евродепутат защо не говори там пред парламента. Ама там си мишкува. Да кажат кои са продуктите и бойкот от всички българи. Съединението прави силата. Една седмица с нулеви продажби много боли, а един месец без продажби мисля, че ще ги направят като западните по стандарт, че и по-евтини. Само ако сме задружни ще се оправи нашата държава. Кажете продуктите мишкииии.
56
3
 
16
 
! Отговори
Активист на БКП преди 6 години
Кой не скача е червен !!! Наскачахте ли се ,наскачахте ли се,а?
55
14
 
3
 
! Отговори
Пустиняк преди 6 години
Едно от най-противните образувания в съвременната ни политика е това недорасло и злобно човече Ачо Джамбазки. Чак минава за интелЕгент сред заобикалящите го диваци. С тези си злобни съскания, Ачо само захранва великобългарския комплексаризъм, да се чувстваме втора ръка. Кога Ачката се загрижи за стандартите на родните ни продукти, за опасните родни *** и за вманиаченото търсене на ЕВТИНОТО от оскотелия беден народ. Продават се ***, защото се търсят именно тези евтини ***.
54
0
 
11
 
! Отговори
Шопо преди 6 години
Джабазооглу,а ти защо си в Европарламента ?! Кажи им го на тях ,ние го знаем...
53
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До изгърбич задвратянА на самолетоносач работил ли си или само се возиш, професоре?
52
0
 
19
 
! Отговори
80%+ преди 6 години
Докато сме *** народ, ще ни цакат, това е ясно. Всички 80%+ в България си мислят, че ЕС е някаква политическа организация. А то не е. Това е ТЪРГОВСКИ И ИКОНОМИЧЕСКИ съюз. няма комунисти, консерватори, либерали и подобни простотии. Има търговски и икономически интереси. Докато ние си играем на политика, хората си правят изгодна търговия. А ние сме им смешни.
51
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Като влеземе в чакалнята на ЕС. Условията за контрол ще се изравнят.Сега партийната фирма изнася на Запад качествен продукт. Знае, че ива контрол.Същата за местния пазар пуска друго качество. Институцията мълчи
50
1
 
14
 
! Отговори
Мен преди 6 години
Всичките тествани храни са откровени ***, който нормален човек не консумира всеки ден. А и всички без газираното имат много по-качествени български алтернативи. Ей ви евтина и "качествена" западняшка страна. Бабите ни са на по 100 години защото бачкаха на двора и не бяха чували за изкуствени торове и отрови, хранят се с простички но чисти и пресни храни.
49
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 52Само,че в случая те не са виновни.Не става въпрос само за България а за цялостна политика на ЕС.Мислете малко.
48
0
 
8
 
! Отговори
Стеф преди 6 години
До Жеко Шишм.Много зависи за,коя фирма става въпрос.Има много коректни производители,които изнасят за чужбина.Тук обаче не им се обръща внимание точно заради подобни предразсъдъци.