Дишаме най-мръсния въздух. Какво правим? Как се борим?

В Полша пък често излизат с маски, заради смога
Обновена: 11 ное 2018 09:35 | 11 ное 2018 07:30, Петя Славова
119
Дишаме най-мръсния въздух. Какво правим? Как се борим?
Снимка: БТА

България е страната с най-мръсния въздух в ЕС. И с най-многото смъртни случаи, причинени от този факт. Основната причина - високото ниво на фините прахови частици. И другаде в Европа имат същия проблем, съобщава "Дойче веле".

"Смогът е толкова гъст, че можеш с нож да го разрежеш, казват хората в Краков". Гражданите на полския град се опитват да гледат с хумор на нещата, въпреки че от мръсния въздух в Полша навярно умират по няколко хиляди души всяка година. Гражданите на Краков са свикнали всеки ден да проверяват стойностите на смога. Много от тях излизат навън само с предпазни маски, които закриват носа и устата.

Още по темата

В някои дни властите препоръчват на децата и възрастните хора изобщо да не излизат навън, защото вдишването на мръсния въздух е опасно за здравето. Най-тежка е ситуацията през зимата - тогава смогът се стеле гъст и отровен, тъй като много хора се отопляват с въглища и дърва. Екологичният активист Анджей Гула казва, че през зимата целите дрехи на хората се умирисват на смог. Той сравнява мръсния въздух, който дишат краковчани, с тютюнопушенето. Активистите изчисляват, че който живее в Краков, включително малките деца и бебетата, всяка година принудително инхалира по толкова вредни вещества, колкото се съдържат в 3 000 цигари.

Поляците не са единствените, които се борят срещу замърсяването на въздуха. Милиарди хора по цял свят ежедневно вдишват отровен въздух. Световната Здравна Организация (СЗО) е изчислила, че през 2016 година са починали 7 милиона души от замърсяването на въздуха. Според СЗО, над 90 процента от децата дишат замърсен въздух. Европейската агенция за околната среда (ЕЕА) също разполага с цифрови данни: през 2015 година близо половин милион души са починали от замърсяването на въздуха.

Фините прахови частици са особено вредни за здравето, защото проникват много бързо в белите дробове. Въпреки че броят на починалите от замърсяването на въздуха през последните три десетилетия постоянно намалява, вредните нива си остават все така високи. ЕЕА твърди, че и днес 90 процента от европейците дишат мръсен въздух и замърсяването на въздуха представлява най-голямата опасност за човешкото здраве.

Освен фини прахови частици във въздуха попадат и други вредни вещества като азотен оксид, озон и амоняк, изхвърляни в атмосферата от индустрията, транспорта и селското стопанство. Докато вредните емисии в почти всички сфери можаха да бъдат намалени до известна степен, амонячните емисии остават много високи - особено в селското стопанство. Когато амонячните пари попаднат в атмосферата, те реагират там с други елементи от отработеното гориво на автомобилите - в резултат на което възникват нови фини частици, които са смъртоносни за човека", казва Алберто Гонзалес от ЕЕА. 94 процента от амонячните емисии в ЕС възникват в селското стопанство, особено в животновъдството. "Крайно време е да поведем активна борба срещу замърсяването на въздуха, причинено  от селското стопанство", казва Гонзалес.

Не навсякъде в Европа хората дишат еднакъв въздух. Замърсяването е значително по-високо в Централна и Източна Европа. На първо място в класацията на страните с най-мръсен въздух е България, където експертите установяват и най-много смъртни случаи в резултат от замърсяването на въздуха. Основната причина за това, според експертите, е високото ниво на фините прахови частици, причинени от печките с твърдо гориво.

Домакинът на тазгодишната климатична конференция, която ще се проведе през декември - Полша - е на второ място по замърсяване на въздуха в Европа. Експертите изчисляват, че тамошният мръсен въздух всяка година убива по около 45 000 души. Според СЗО, 33 от 50-те градове с най-мръсен въздух в Европа, се намират в Полша. Домакинът на климатичната конференция - Катовице - е един от тях. Основните причинители на смога в Полша са отоплителните инсталации с въглища и дърва.

Още по темата

Германия е някъде по средата в тази класация. Като цяло страната спазва годишните допустими граници за замърсяване на въздуха с фини частици. В големите градове обаче въздухът е със значително по-лоши показатели. В Щутгарт, например, са измерени 64,40 микрограма фини частици на един кубически метър въздух. А допустимата от горна граница е от 50 микрограма. Норвегия е единствената страна в ЕС, в която въздухът е по-чист, отколкото изисква СЗО, а нейните параметри са по-строги от тези на ЕС. Норвежката "зелена стратегия" за насърчаване на чистите превозни средства очевидно дава плодове.

В редица страни темата за замърсяването на въздуха става все по-парлива. Постепенно хората преосмислят поведението си. Натискът от страна на ЕС също помага за промяната в мисленето. Полското правителство например забрани продажбите на отоплителни инсталации, които не отговарят на стандартите за вредни емисии. За целта Варшава отпуска общо 25 милиарда евро за срок от десет години, за да могат и по-бедните граждани да подменят старите си отоплителни инсталации с нови. Някои местни власти отиват и още по-далеч. Краков например ще стане първият град в Полша, който изцяло забранява отоплението с твърдо гориво.

От 2013 година насам пакетът с мерки на ЕС допринася за постепенното подобряване на качеството на въздуха в цяла Европа. Целта е до 2030 година това качество да бъде значително подобрено. За целта би трябвало всички страни да изпълняват изискванията. Много от тях обаче не го правят. През месец май ЕК подаде жалби срещу Германия, Франция, Великобритания, Италия, Унгария и Румъния заради лошия въздух в градовете.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


119
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
50
1
 
14
 
! Отговори
Кривата краставица преди 5 години
Платена публикация на продажен дописник.Поръчителите имат скрити цели,въпрос на време е да бъдат разкрити.Тема с развитие очаквайте заплахи за санкции и после усвояване на едни пари.
49
13
 
10
 
! Отговори
До 53 преди 5 години
Никакъв шанс. Отново изместване на фокуса. Въздухът в София пари в носа благодарение главно на зомби автопарка смърдящи 20-30 год. бракми, брутално замърсяващи камиони и бусове... Просто не знам какво още има да се залъгваме с тия шведи. Всеки малко по-голям софийски булевард е изпитание за дробовете, а понякога само една димяща бракма може да отрови малка улица за дълго време.
48
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Въздухът в София не е мръсен, той е отровен. Особено зимата.
47
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До МишоНе се връщай!!!!!!
46
1
 
14
 
! Отговори
Чудя се...... преди 5 години
.....защо около Петровден нямаше такива статии!?
45
5
 
11
 
! Отговори
Мишо преди 5 години
Какво правим ли? Качваме се на Терминал 2.
44
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АНТИне става въпрос за турция
43
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
София не най мръсният град в Европа. Рим Париж Мадрид са доста пред нас
42
3
 
20
 
! Отговори
АнонимеН преди 5 години
ИСКАХТЕ БОЙКО БОРИСОВ НА ВИ ГО!!!ЩЕ ВИ СМЪКНЕ КОЖИТЕ ОТ ГЪРБА С ДАНЪЦИ!БОРИСОВ НЯМА ДА МИРЯСА ДОКАТО НЕ ОБЛОЖИ КОЛИТЕ С ОЩЕ ДАНЪЦИ ДОКАТО УЖ СА ЗАГРИЖЕНИ ЗА ВЪЗДУХА!
41
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"България е страната с най-мръсния въздух в ЕС. И с най-многото смъртни случаи, причинени от този факт. Основната причина - високото ниво на фините прахови частици." Три изречения и нито една истина! Целите са повече от ясни - пари, пари, пари - зинали света да глътнат.
40
3
 
20
 
! Отговори
Правим следното! преди 5 години
Спираме нелегалното изгаряне на отпадъци в София! Забраняваме на шведите да горят същите! Миене улиците в София сутрин и вечер? Забраняваме тецовете на твърдо гориво! Забраняваме отоплението в София на твърдо гориво! И ето до пет години София ще има чист въздух!
39
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Париж е ед по някога. И тогава пускат безплатен градски транспорт. Наще да взимат пример. Винаги ще има стари коли. Нема какво да се лъжеме.
38
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В София има много роми.Почти 20% от населението.Тва са почти четвърт милион.Голяма част от тях палят отпадъци.Да ги махнат и въздухът ще се пречисти.Никога няма да ги махнат защото политиците също са роми и милеят за свойте.Тва е.За кво ги развъждат иначе?От любов към Индия?
37
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ????МАРИЦА ИЗТОК трябва да се закрие. Нямаме нужда от рудници и ТЕЦове там. М.И. всички стари коли и комините на жилищата замърсяват въздуха.
36
1
 
14
 
! Отговори
Уууу! преди 5 години
Има едни дърти автобуси Чавдар,червени с комин по средата и от него бълва черен дим.На автобусите пише ''АВАРИЕН''.Отстраняват аварии по транспортната мрежа на трамваите.Като отидат някъде на авария,един работи отвън,а другите се греят вътре на печка с отработено масло.Общината първо да си види кочините дето бълват задушлив дим и тогава да изисква от хората!Билетчето за градския стана 1,60лв.а беше 6 стотинки!!!!
35
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Снимката на тази статия е стара. В София билета за градският транспорт е 1,60 трябва да похарча 4 билета без да се разсейва да отида на работа. 4*1,60 =6,40. На мене ми е по лесно да запаля танка и да ида на работа. Да си слушам вътре музика и да не ме настъпват нито блъскат. Ако го направят 0,50 лв. ще се замисля ЕФТИН ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ ГОСПОДА УПРАВНИЦИ. У Б И Й Ц И. СТЕ.
34
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Най лесният начин е да се приема данък комин- примерно по 1000 лева на кумин, без значение дали се ползва или не. И също за всички по стари МПС да се увеличи данъка на 1000 лева.
33
5
 
9
 
! Отговори
АнонимеН преди 5 години
ТЪЙ КАТО НЕ МОГАТ ДА НИ ОБЛОЖАТ С ТАКСА ВЪЗДУХ ДИРЕКТНО ЩЕ НИ ОБЛОЖАТ ИНДИРЕКТНО!!!АБСОЛЮТНА ЛЪЖА Е ЦЯЛАТА СТАТИЯ!!!ДОКАТО КРЕМИКОВЦИ РАБОТЕШЕ ИМАШЕ МРЪСЕН ВЪЗДУХ СОФИЯ НЕ МОЖЕШЕ ДА СЕ ВИДИ ОТ ВИТОША ОТ СМОГА ПРЕДИ 15 ГОДИНИСЕГА КАТО ОТИДА НА ВИТОША СОФИЯ Я ВИЖДАМ!ДОКАТО НЕ ОБЛОЖАТ КОЛИТЕ С НОВИ ТРОЙНИ ДАНЪЦИ НЯМА ДА МИРЯСАТ И НА ДИЗЕЛОВИТЕ И НА ВСИЧКИ СТАРИ КОЛИ ВАЖНОТО Е БОРИСОВ ДА СИ НАПЪЛНИ ГУШАТА ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ!
32
5
 
12
 
! Отговори
АНТИ преди 5 години
Колко чист да бъде въздуха в *** ?!
31
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонименима и дръг начин за драстично разрешаване на проблемя - гостите на столицата да се върнат по родните си места. Заедно с колите си.