До какво доведе стратегията на Швеция срещу коронавируса?

Скандинавската държава започва да се справя с COVID-19
26 юли 2020 13:45, Нели Христова
167
До какво доведе стратегията на Швеция срещу коронавируса?
Снимка: БГНЕС

Още рано сутринта десетки цветни кърпи се появяват на брега на езерото Стуршьон в Швеция. Хората са повече от предходни години заради рестрикциите, които останалите държави наложиха на скандинавската страна. От началото на пандемията там починаха близо 5000 души при население от 10 млн. Това е един от най-високите проценти на смъртност спрямо населението в цяла Европа. Швеция е и най-зле в сравнение с останалите скандинавски страни. За разлика от нея, всички останали решиха да въведат мерки още в началото на пандемията.

Още по темата
"Може би трябваше да се грижим една идея повече един за друг", казва 31-годишният Дан Еклунд, който посещава езерото с лодката на свой приятел. Последните данни показват, че Швеция все пак се справя с удържането на вируса и броят на заразените и починалите не се увеличава рязко. Болните, които влизат за лечение в болница, също са намалели. И макар ситуацията все още да е по-лоша, отколкото в останалата част на Скандинавия, все пак подобрение има.

"Всичко изглежда добре. Вече сме там, където очаквахме да сме много по-рано", казва главният епидемиолог на страната Андерс Тегнел. Той признава, че прекалено много хора починаха в старческите домове на страната, но и не е убеден, че ако бяха наложени ограничителни мерки, ситуацията щеше да е по-различна.

Каква бе стратегията на Швеция?

Още от началото на пандемията страната само препоръчваше хората да спазват социална дистанция, да работят от вкъщи там, където е възможно и да избягват градския транспорт. Единствената забрана бе за събиране на повече от 50 души, както и ограничения при посещението на старчески домове. Заведенията останаха отворени, но не можеше да се поръчва директно от бармана. Правителството описваше многократно пандемията като "маратон, а не спринт" и бе категорично, че те са избрани, за да действат по-дълго.

Този подход предизвика международни критики и дори ранните поддръжници на Тегнел по-късно се отрекоха от действията му. Аника Линде, която заемаше поста на главен епидемиолог от 2005 до 2013 г., каза пред най-големия  шведски ежедневник Dagens Nyheter, че налагането на строги мерки в началото на пандемията би спасило много животи. Но според епидемиологът Хелена Норденстед няма консенсус в шведската научна общонст, че стратегията се е провалила.

По-добри ли са шведите в спазването на дистанция?

Според модела на Андерс Тегнел сега шведите са възобновили около 30% от социалните си взаимодействия, които са имали преди началото на пандемията. А проучване, публикувано тази седмица, показва, че 87% от шведите продължават да спазват мерките за социална дистанция. Според Норденстед фактът, че шведите са имали по-дълго време да коригират поведението си отколкото държавите, които бяха блокирани, ще им помогне в удържането на втората вълна.

Но собственикът на заведение Шиар Али казва, че не всички се придържат към препоръките.Увеличават се и съобщенията за нелегално събиране на много хора в туристическите региони.

"Опитваме се да им кажем, че трябва да спазват дистанция. Но те не се интересуват, най-вече младите хора", казва Али пред BBC, чието заведение се намира на брега на Стуршьон.

Постигна ли Швеция бленуваният стаден имунитет?

Пет месеца от началото на пандемията едва 6% от шведите имат антитела срещу коронавируса. Това гласи информацията на Шведското здравно министерство. Но според Андерс Тегнел процентът е по-голям, тъй като "имунитетът бил труден за проследяване". Той цитира изследване на института "Каролинска", според което дори хората, които са дали отрицателна проба за антитела срещу COVID-19, са развили специални Т-клетки. Те също предлагат имунитет, като идентифицират и унищожават заразените клетки.

Другите шведски учени са по-предпазливи в изказванията си.

"Смятам, че това е прекалено самоуверено. Всички се надяваме, че имунитетът ще се отрази на броят на болните през есента, но не сме сигурни в това", казва Норденстед. 

Как се справя икономиката на страната?

Стратегията на Швеция не бе насочена към това да се запази икономиката, но все пак властите заявиха, че ако държат бизнесите отворени, безработицата, фалитите и загубите ще са по-малко. Според проучване на скандинавската банка SEB през периода на карантината шведите са харчели повече пари от съседите си. Но дори и това не им е помогнало - тази година икономиката на Швеция ще се свие с 5%.

Да, процентът е по-малък от този в останалите държави, ударени тежко от коронавируса, като Италия, Испания и Великобритания, но е почти равен на спада в останалите скандинавски държави. Безработицата в Швеция е скочила с 9% - процент, по-висок от този в останалите й съседки.

"Швеция, както и останалите скандинавски държави, е малка отворена икономика, която разчита главно на търговията. Така че е нормално да се справя зле, когато останалият свят е в тежко положение", обяснява проф. Каролина Екхолм, бивш заместник-губернатор на Централната банка на Швеция. По думите й ресторантите, магазините и фитнесите са останали отворени, но все още се борят за клиентела.

Най-голяма е щетата върху репутацията на Швеция

Скандинавските държави са близки помежду си, но стратегията на Швеция я отдаличи от тях. Дания, Норвегия и Финландия отвориха границите си едни за други през юни, но оставиха Швеция настрана заради големия брой заразени. Проучване на YouGov показва, че 71% от норвежците и 61% от датчаните са притеснени от шведските туристи. Процентът е по-голям дори и в сравнение с този за туристите от силно засегнати зони като Испания и Италия.

"Не мисля, че това ще се отрази на отношенията ни в дългосрочен план", казва Хелън Линдберг, старши преподавател по управление в университета в Упсала. "Но пандемията подчерта и върна стари проблеми между нашите страни."

Според нея по-голям проблем е въздействието върху по-широката международна репутация на Швеция, която се слави с висококачествено здравеопазване и грижи за възрастни хора.

"Случилото се нанесе удар върху имиджа на Швеция като хуманитарна суперсила в света. Нашият ореол беше отнет и сега имаме много да доказваме."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


167
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
120
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Швеция сега е най-малко зле от март месец досега, но това не означава, че са добре. Преди 3-4 дни имаха 333 новозаразени, което е много.
119
16
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Чакай да мине време и бат ви Бойко да си стъпи на копитата след като спечели изборите ще видим кон боб яде ли!Със сигурност ще разкъса матките баш на който трябва
118
12
 
29
 
! Отговори
Ха преди 3 години
В момента са най-добре, а другото е пропаганда на Евро и СЗО крадци и местни крадливи мутри и медицински шефчета калинки. Професионалистът Мангъров се оказа прав! Къде са сега набедените генерали с чували ?
117
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Швеция има досега два пика с плато помежду им. Вторият им пик беше до края на юни, когато стигнаха до над 1100 случая средно на ден на седмична база. С други думи 4 месеца - март, април, май и юни, Швеция има безумно високи нива на заразяване. До средата на юли спадът е до нива 370 заразени средно на ден за една седмица. А за последните седем дни са средно 158.
116
9
 
33
 
! Отговори
Lan преди 3 години
Най-обичам пропагандни статии! Някак удобно се премълчава, че в Швеция, след огромния пик имат много малко новозаразени на дневна база. Това с думи прости означава, че там са на приключване. Навсякъде другаде не се знае...Така че статийките на есен, щото ся е смешно...
115
12
 
43
 
! Отговори
До124 и други преди 3 години
1. Оказа се,че тези които имат БЦЖ ваксина са 4пъти по защитени от зараза на ковид 19, отколкото тези които нямат тази ваксина. Изводът...заслугата не е на Тиквата,а на БЦЖ ваксината. 2. В момента България я смятат за една от най рисковите страни....ето това е заслугата на Тиквата.
114
18
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В България стратегията на правителството на мутрите вече два месеца е всеки да се спасява сам, правителството не знае какво да прави. Затова имаме толкова много заразени, а броя на починалите за денонощие се удвои. Това е даже по-зле от Швеция.
113
21
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Есенно зимния сезон ще бъде нашата Голгота покайте се грешници края на света е близо!
112
16
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 119А БЕ ЩОМ ПИШЕШ ЗНАЧИ,ЧЕ СИ ДОБРЕ!ИНАЧЕ КАРТИНКАТА БЕЗ УСИЛИЯТА НА ЩАБА МОЖЕШЕ ДА БЪДЕ МНОГО ПО ПЛАЧЕВНА!
111
33
 
28
 
! Отговори
Sichtpunkt преди 3 години
Само за сравнение в Швеция умрелите са 5600, а в Норвегия 250. Над 20 пъти!!Слушайте Мангъров!
110
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А правят ли още шведски тройки или не???
109
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 97Посмали малко. 16 милиона са ОФИЦИАЛНО ЗАРАЗЕНИТЕ, А НЕ УМРЕЛИТЕ. В България същите минаха 10000 тия дни.Ако имаше 16 милиона умрели по света, щяхме всички по света да сме още с пълна забрана за излизане освен за храна с одобрение от властите като в Италия, Испания, Гърция в пика, а по улиците да е пълно с полицаи.
108
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До FfЦъкат ти минуси, защото не си наясно какво са антибиотиците. ТЕ НЕ ВЛИЯЯТ НА ВИРУСИ. Унищожават бактерии. При грип с тях се лекува усложнението бактериална пневмония, което идва с отслабения от вируса имунитет. Антибиотик не може да лекува грип, корона, ХИВ или какъвто и да е друг вирус. Затова и хората ти се смеят и цъкат минуси.
107
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
То пък нашта стратегия до кво доведе. Цъфнахме и завързахме
106
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ясно е истинското положение в Швеция. Имат 5697 починали от вируса при 10 милиона население. Какво не е ясно?
105
20
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Онзи плешивия измислен генерал с мутрата объркаха всичко досега да сме забравили и ние
104
11
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До какво доведе стратегията на Швеция срещу коронавируса?До какво доведе?До нищо по-добро не доведе.
103
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И тук имаше интересно развитие на нещата.Безсмъртните вее не се обаждат (може да са поизмрели), само тук-там някой киумюр влиза в магазините без маска. Какво да се прави - то акъл - не можеш да му го вкараш насила.И сега всички, дето са викали за бай Тоя и Оня по протестите поизмориха старците си, но пък са щастливи, че са подкрепили кака Кори-Нелия или бат си Боко. А може и Доганджито. Абе... шашов народ сме. За какво са ви партии? Да има кой да ви краде? И как е с правната ни система?
102
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Един и същи *** си коментира тука, против Швеция хахаха.
101
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А главния чалгар-вирусолог на Републиката какво мисли? Или сценаристчетата още не са му написали думичките?