Настъплението на анцуга – удобно, евтино, унисекс, че и част от висшата мода

Вместо загуба на контрол това показва бунтарство, смята социолог
Обновена: 29 апр 2023 12:37 | 29 апр 2023 11:47, Елка Василева
141
Настъплението на анцуга – удобно, евтино, унисекс, че и част от висшата мода
Снимка: архив, БГНЕС

"Който носи анцуг, е загубил контрол над живота си", бе казал Карл Лагерфелд. Къде е подходящо и къде не да се появяваме по спортно облекло? Едно спорно решение на училищна управа в Германия разпали отново този дебат, пише Дойче веле.

Удобно, евтино, унисекс: модерните долнища за джогинг нямат нищо общо с развлеченото и торбесто спортно облекло от 80-те години на миналия век. Днес този вид спортни панталони са се превърнали в предпочитано и популярно ежедневно облекло.

Не обаче и в германския град Вермелскирхен, провинция Северен Рейн-Вестфалия. Там неотдавна имаше случай на върнати от училище ученици, облечени именно със спортни долнища. Аргументът на управата на въпросното средно училище: да не се насърчават учениците да носят дрехи, които ги изкушават да "разпускат".

Училището всъщност предприе по-твърдата мярка, за да утвърди дрескод, който бе влязъл в сила още през 2019 година. "Младите хора трябва да разберат, че в различните социални пространства има различни начини на поведение. Дрехите, които са подходящи за вкъщи на дивана, може и да не са подходящи за училище. В крайна сметка на училищните чинове не се седи като на дивана", заяви директорът на училището Мориц Ломан пред местно издание. Той се обърна и към родителите с молба да подкрепят мярката.

"Часовете в училище са работно време"

Според Ломан този вид спортни панталони са предназначени само за тичане. Такова е и мнението на Германското общество "Книге": "Спортистите носят спортните си екипи като униформа на спортното поле, а джогинг панталоните - в свободното си време след работа." Според становището на дружеството, изпратено на ДПА, "времето за училище е работно време, така че анцугът няма място там". Дружеството "Книге" е авторитет в Германия по въпросите на поведението и води началото си от Адолф Фрайхер Книге (1752-1796 г.) и неговия социологически трактат "За общуването между хората".

Дори и спортистите спазват правилата за етикет. През 2019 г. футболният треньор Юрген Клинсман не искаше неговият отбор "Херта" да носи тренировъчно облекло по време на служебните пътувания за гостуванията си. Тук не става въпрос за това спортистите да имат делови външен вид, който е задължителен например в баскетболната лига на САЩ от 2005 година насам. Но мястото на анцуга все пак трябваше да си остане в спортния сак.

Загуба на контрол или бунтарство?

Известна сентенция на модната легенда Карл Лагерфелд е, че "всеки, който носи анцуг, е загубил контрол над живота си". Многобройни модни дизайнери като Валентино, Гучи и Прада обаче доказват, че това вече не е вярно. Те днес моделират някогашните небрежни панталони от фина коприна или ги украсяват с кристали "Сваровски". Вместо загуба на контрол това показва бунтарско изявление, смята културният и моден социолог Лутц Хибер. "Анцугът е израз на отношението без задръжки към живота, което почти не се интересува от придържането към остарели стандарти", казва почетният професор на Университета "Лайбниц" в Хановер. Но значи ли това, че онези, които носят анцуг, разполагат със сериозен контрол върху живота си?

Историята на тази дреха започва преди повече от 100 години в страната на модата Франция. През 20-те години на миналия век марката Le Coq Sportif пуска първия си анцуг на пазара. Това текстилно облекло придобива особена популярност през 1970-те години с фитнес движението. Малко по-късно спортната дреха започва да се възприема като униформа на представителите на ъндърграунда, които започват и да ходят облечени така и на пазар. Рапърите и хип-хопърите са сред по-успешните ѝ носители. От 1990-те години техните анцузи се възприемат като моден символ на улицата.

А от 2009 г. насам удобните панталони с ластик на талията имат и собствен празник: 21 януари е Международен ден на анцуга. В някои училища дори и преподавателите носят такова облекло на тази дата. Вермелскирхен, разбира се, прави изключение.

Облеклото е въпрос на личен избор

56-годишния моден дизайнер Томас Рат отхвърля училищната забрана. Още повече, че в Германия за разлика от Великобритания образователните институции имат право да определят правилата на обличане само като препоръка, не и като обвързващо задължение. "Годините на модния диктат, слава Богу, отминаха и ние можем да се обличаме индивидуално", коментира Рат. Според него анцугът отдавна не представлява просто домашно облекло, а се е превърнал в част от висшата мода. "Много знаменити дами дори представиха стилни анцузи на червения килим", посочва още той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


141
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
107
0
 
2
 
! Отговори
ооооок преди 1 година
До ЩО НЕ!? ----------- тогава обещайте да не во ните в градския транспорт!
106
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То все едно да спорим - балтон или яке! Освен Кирч0 и сие, кой носи балтони?
105
0
 
2
 
! Отговори
ХА-ХА преди 1 година
18 СРЕЩУ 20 ВЕК, СПОРЕД НАЛОЖЕНОТО ИЗПОЛЗВАНЕ ...
104
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Немам предвид Тихина, те не са от баш образа на мутрите който се е изградил, за какво ме триете :)))
103
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Фрайхер се пише с малка буква фрайхер в превод, защото е титла, а не име! Ама откъде пипе във върлата триячка? Все едно господин, инженер, директор да се пишат с главна буква!
102
7
 
8
 
! Отговори
Да преди 1 година
До ВИЕ ЛИ ШЪ МИ КАЖЕТЕ ----- По-добре изпран анцуг, отколкото вмирисано на пот сако!
101
8
 
5
 
! Отговори
ВИЕ ЛИ ШЪ МИ КАЖЕТЕ преди 1 година
НЕ СЪМ МУТРА, А УСЕЩАМ УДОБСТВОТО НА АНЦУГА!
100
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мдаа, само като им виждам цвета на кожата и всичко е ясно.Този (дрес код) е характерен и за бг провинциалистите.Класици!!!
99
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Анцуг само у дома, навънка като джентълмен
98
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 99Ние го считаме за "униформа" на мутрите, все пак те с подкрепата на политиците си почнаха с анцузите и след многото убийства оцелелите мутри облякоха костюми с вратовръзки и са почетни "бизнесмени" вече :))) Това че нигърите късно са се сетили е техен проблем, говоря за борческите анцузи :))
97
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Връщат униформата на мутрите. Само за дебели!
96
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А БЕ ВАЖНОТО Е ДА НЕ ХОДИМ ГОЛИ!
95
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аз съм ЗА анцузите и фланелките - все пак са дрехи на съвремието!
94
2
 
11
 
! Отговори
мда преди 1 година
Има много красиви комплекти.
93
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Официалното облекло на българина юнак. В Лондон така се познаваме от далеч.
92
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ХОРАТА СЕ СБЛИЖИХА С ПИЖАМАТА И АНЦУГА СЛЕД РАБОТАТА ДИСТАНЦИООНО.
91
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 91Военните дрехи ако са пипнати от дизайнера изглеждат много добре, аз съм бил охрана на много места и дрехата, тоест униформата с която са те облекли значи много :)) Ако те облекат с некакви развлачени панталони и риза не по мярка, значи фирмата не струва, ако те облекат подходящо и не ти дават пари, фирмата отново не струва, но поне мацките се лепят :))) Няма нищо лошо, че се обличат във имитация на военни дрехи, това продават, това ги кефи, нищо лошо нема в това :)))
90
14
 
6
 
! Отговори
ЩО НЕ!? преди 1 година
1. Анцугът се пере може и през ден, а сакото???2. Анцугът не се глади.3. Анцугът няма копчета корема и не стяга => УДОБНО И ХИГИАНИЧНО!
89
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 86 - Униформеност, съприпастие, дисциплина? Товае странно? Съветвам те, да си намериш група от достойни мъже,с цел, да се присъединиш и да се учиш. Съвремието ни учи на "индивидуализъм", на "себеопределение", на "лично щастие" и себелюбов, демек чист хидонизъм, кактл тотален, абсолютен и неизвиним "непукузъм". Все стъпки към саморазруха.
88
6
 
6
 
! Отговори
quara спец преди 1 година
Мутрите носят анцузи, защото са широки с големи джобове, ковто позволява да се носят големи суни в кеш, да се крият оръдия, компромати и доказателства. Ако им се наложи да гонят някого или да св бият, облеклото също е подходящо. Става и ако ги гони полиция и конкурент и трябва да бягат.

Спонсорирани публикации