Умишлена уседналост или умишлено уволнение? Говори чиновникът Талев

"Законът е написан от Емилия Друмева, зам.-министър знаеше за него"
6 апр 2017 09:00,
173
Умишлена уседналост или умишлено уволнение? Говори чиновникът Талев
Кадър: YouTube

Правосъдната министърка Мария Павлова спря в сряда следобед скандалните промени в Закона за българското гражданство, с които се изменяше и Изборният кодекс.

Текстовете практически въвеждаха забрана за гласуване в чужбина - предвидено бе право да дадат вот за президент и парламент да имат само български граждани, живели през последните 3 месеца в страната.

Промените бяха пуснати от правосъдното министерство за обществено обсъждане във вторник и веднага предизвикаха остра реакция от неправителствени организации и политически партии.

Още по темата

В сряда Павлова уволни шефа на дирекция "Съвет по законодателството" Любомир Талев с мотива, че е публикувал предложението, без да го съгласува с нея.

"Министерството приема, че действията на служителя са умишлени с цел злепоставяне на институцията, тъй като каченият законопроект не е бил съгласуван с министъра", пише в съобщението на правосъдното министерство.

Преди да бъде публикуван законопроектът, той е бил съгласуван както с Павлова, така и с ресорната зам.-министърка Деница Митрова, която подписала документа, заяви обаче уволненият Талев. По думите му текстът бил изпратен и в Министерския съвет за изготвяне на оценка на въздействието.

Министрите обаче останаха изненадани в сряда какви предложения за законови промени се правят от името на служебното правителство.

Външният Ради Найденов, който отговаря за гласуването в чужбина, обясни, че е научил от медиите за предложението: "Моето мнение е, че трябва максимално да се улесни процесът на гласуване, примерно с електронен вот, както за българите в чужбина, така и за тези в страната".

Текстовете за забрана на гласуването в чужбина всъщност не са подготвени от служебния кабинет, а от правния екип на президента Румен Радев.

В писането са участвали правният му секретар Емилия Друмева и правният съветник Невянка Кънева. Те подготвили проектозакона през миналата седмица, а в понеделник текстовете били пратени на правосъдното министерство с инструкция да се публикуват за обществено обсъждане.

Промените в изборното законодателство бяха поискани от президента Радев на специална среща с премиера Огнян Герджиков, която се е състояла вечерта в понеделника след изборите.

Пред "24 часа" уволненият чиновник Любомир Талев твърди, че текстовете са писани от екипа на държавния глава.

"Миналия понеделник след срещи в президентството бе започната работата по този законопроект. Тогава аз бях в командировка. Текстовете в него са писани от правния секретар и съветници на президента Румен Радев и ни бяха изпратени. Този понеделник текстовете бяха финализирани. Преди да ги кача за обществено обсъждане, бяха изпратени в Министерския съвет за съгласуване на оценката на въздействието на нормативния акт. Тази оценка заедно с всички останали документи бе изпратена и цялата преписка бе подписана от ресорния зам.-министър. След това същите текстове бяха качени и за обществено обсъждане", настоява той.

Талев допълва, че веднага след публикуването им е помагал да се пишат отговори какво значи този или онзи текст и защо е включен в законопроекта.

"На никого тогава не му хрумна, че има някакви сгрешени текстове или неизпълнени указания, каквито неща чувам сега. Едва в сряда сутринта чух тази теза и вече след това бях експедитивно освободен. Като основанието не са мои нарушения, а общият текст за прекратяване на правоотношението със служител в срок на изпитване", казва той.

На свой ред една от автокрите му, конституционалистката Емилия Друмева обясни, че предложенията за уседналостта са били предложени от партии, без обаче да назове конкретни имена.

"Аз съм консултирала текстовете, както правя почти всеки ден от 40 години. Всекидневно до президента постъпват законодателни предложения и аз ги преглеждам и консултирам. Тези текстове съм ги консултирала на различни етапи", казва тя.

"В проекта има съдържание, което заслужава вниманието на депутатите в следващия парламент, а не както се получи - фокусът да падне на двата последни текста. Изключително важни са примерно текстовете за забрана на участието на религиозни организации в политиката", настоява Друмева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


173
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
113
8
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
След като си отишъл да живееш,работиш,плащаш данъци в друга държава няма за какво да гласуваш и да определяш как ще се развива България.Така че в този проектозакон няма нищо лошо.
112
4
 
12
 
! Отговори
123 преди 7 години
До АнонименЗащото сега им пуснаха опорната точка. Освен това не знаеш кой точно пише по форумите - дали е в чужбина или не. Боко идва на власт, следователно всички други, които не са от ГЕРб са маскари. Два пъти вече управлява по този начин, мислиш ли, че сега ще е различно?
111
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За българите в чужбина има ограничение за гласуване на местни избори, трябва 6 месеца уседналост, това е вече 2-3 години. Защо не се възмущават за това, а сега изведнъж се разсърдиха?!
110
1
 
3
 
! Отговори
Baretka преди 7 години
Stom bg finansovo ministerstvo i bg prezident stoiat po-nisko ot religioznite institucii v darjavnata ierarhia v bg i im celuvat racete, red nema da ima v svetskata darjava bg.
109
9
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Интересно какво се очаква от Президент , който е пенсиониран военен . Просто такъв му е манталитета и така ще си го кара , пет за четири .
108
11
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Радев се очертава като най слабия президент който сме имали. Вместо да се правят политики как българите зад граница да се ангажират по тясно с проблемите на държавата, се чудят как да ги отблъснат. След като десетилетия политиците гонеха можещите от държавата, сега искат тотално да ги изолират. То е ясно, че никой не иска независими избиратели, които не можеш да управляваш като им метнеш некви къси левове по празниците, но такава наглост не очаквах. Да не говорим че е в разрез с конституцията.
107
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Прилича ми на чистене на неудобни. Второ насочваме вниманието към темата гласуване, защото упражнението заплашитено губи популярност. Първо вадим плашилото Турция, всички реагират първосигналон, без да се замислят че не е 18 век, после покрай това чистим и тези,които в чужбина, защото те са недостижим таргет група и така капсулираме рибите, които са ни нужни, за да си осигурим ВЛАСТТА. Защо не ревахте на предложението негласуващите да се махнат от списъците те плащат данъци и живеят тук.D
106
1
 
6
 
! Отговори
E- kadaif преди 7 години
Pravosadnata bg ministarka arestuva li za darjaven spionage i terorizam kmeta na selo belo pole, koito e registriral falshivo adresno 602 choveka v bg?!
105
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Оставете българите зад граница на мира, те не са избягали от добро... Намерете начин да елиминирате награмотните ромски гласове, защото техният брой определя кой да е управляващ в България, а това е безобразие!!!!!!
104
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 113И да ги лиши и да не ги лиши България пак ще си е у кереча! Набляга се на дивото за да се омаловажи питомното! Типично за българското дълбокомъдрие и за това его на - 30 години българска мутация!
103
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Много продажни твари пишат тук! И както изглежда са прикрити тур??чуля, платени естествено. Който толкова обича България да не взима друго гражданство. Да остава с българското. Изобщо не знаят как живеем, чуват вувузелите на герберастите колко сме добре, как се развиваме, а свещеност сме все най-бедните в ЕС, на първо място по смъртност, пи разруха, кражби и корупция. Защо не дойдат да пътуват в Прованс, да видят разнебитените пътища на Мутрагена, опустелите села, беднотията?
102
7
 
11
 
! Отговори
леле мале преди 7 години
До Баси ДържаватаГледам поздравявате радев за "поетата инициатива", но България е парламентарна република с разделение на властите и пРезидентът няма право да се меси в законодателната власт. Да не говорим, че трябва да е и обединител на нацията, а той иска да лиши около 2 000 000 българи от конституционните им права. Но на продажниците като вас, които заработват рубли тука, не им пречи да си плюят в мутрите. Вие не сте българи.
101
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не знам защо се пропуска факта, че в проектозакона изискването за 3 месеца уседналост касаеше само хора с българско гражданство ИЗВЪН ЕС - , Турция, САЩ, Канада, Нова Зеландия. Българите в държавите от ЕС щяха да си гласуват!
100
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
of 107 Каквото и да записваше нищо не ставаше Защото методиката беше СБЪРКАНА.Това се видя още от първите години като БКП се промени на БСПВлезнаха в управлението на държавата само ченгета с титли без никакъв опит от Европа. И така се влачат години.
99
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Точно, 106! Не трябва Делян пак да е министър!
98
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Наистина, какви спонтанни "инициативи" на президент и обкръжение! Занимават се с несъществен брой гласоподаватели, оформящи около 3%, което едва влияе върху резултатите. А тук няколко направо ще се изсипят от рев, как не искали да им влияят българите от чужбина!Много по-лошо влияе на резултатите, обаче, необразованата и ретроградна част избиратели, залагаща на илюзии продаваща се за нищо!
97
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Наистина, какви спонтанни "инициативи" на президент и обкръжение! Занимават се с несъществен брой гласоподаватели, оформящи около 3%, което едва влияе върху резултатите. А тук няколко направо ще се изсипят от рев, как не искали да им влияят българите от чужбина!Много по-лошо влияе на резултатите, обаче, необразованата и ретроградна част избиратели, залагаща на илюзии продаваща се за нищо!
96
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Царска България още със създаването си е имала право на глас на жените. Една от първите държави в Европа по този показател.
95
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Основната спънка сега е съдебната система. България трябва да реформира съдебната система. Една модерна съдебна система е основата на всяко демократично общество. Съдебната система в България е неефективна. Ето защо трябва да реформираме съдебната система. Трябва да се започне първо с реформата на съдебната система - това ще бъде едно добро начало.
94
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
97, в армията и МВР чорапите са един цвят и отдавна не са зелени!