Ердоган водил икономиката на Турция към пропастта?

Склонността му еднолично да взема всички решения внася несигурност
Обновена: 22 юли 2018 21:39 | 22 юли 2018 21:15, Камелия Цветанова
317
Ердоган водил икономиката на Турция към пропастта?
Снимка: Reuters, архив

Турската лира се обезценява, цените растат. Икономиката на Турция е пред сериозен срив, предупреждават експерти. Президентът Ердоган обаче иска растеж на всяка цена. И още по-голям контрол, анализира Дойче веле.

Поне "картофената криза" като че ли е преодоляна, цените на картофите започнаха да падат. Доскоро един килограм картофи струваше седем лири - четири пъти повече, отколкото миналата година. Лукът, доматите и други основни хранителни продукти също поскъпнаха.

Още по темата
Днес инфлацията определя делника на много турци, тя се усеща навсякъде: на пазара, на бензиностанцията, в наемите. "Всичко става все по-скъпо. Вече много неща не мога да си позволя, за почивка изобщо да не говорим", оплаква се клиентка на пазара в истанбулския квартал Шишли. Тук има всичко: артишоци, прясна мента, дини, грозде, смокини - все производство на фермерите в околността. Асортиментът е богат, но цените постоянно се променят.

"Много хранителни продукти междувременно вече струват двойно повече. Правителството е виновно, трябва най-после да вземе мерки",  казва един мъж от съседния щанд.

Лирата се срива, рейтингът пада

Всъщност турската икономика отбеляза ръст от 7,4% - по-висок, отколкото този на китайската икономика. Само че същевременно дефицитът в платежния баланс се повишава, от началото на годината турската лира е загубила над една пета от стойността си спрямо долара и еврото, а инфлацията достигна рекордно ниво, отбелязвайки 15%. Икономическото положение е по-лошо, отколкото от доста години насам. Наскоро рейтинговата агенция "Фич" отново понижи кредитния рейтинг на Турция - от BB+  на BB, т.е. редом с Гватемала и Коста Рика.

Президентът Ердоган не се интересува от оценката на международните рейтингови агенции. След преизбирането му през юни той е по-силен откогато и да било - той е едновременно държавен, партиен и правителствен шеф и обещава на страната си славно бъдеще. "Икономиката ни е на верен път, всеки може да види как инвестираме", цитира наскоро думите му вестник "Хюриет". Турция скоро щяла да е "една от десетте най-големи икономически сили в света", заяви Ердоган след клетвата си като президент на страната.

Ердоган и лихвите

Още по време на предизборната борба той заяви, че паричната политика на Турция ще бъде контролирана занапред още по-строго. Вложителите се страхуват най-вече от това, че турската централна банка ще загуби независимостта си. Миналата седмица Ердоган издаде декрет, който му позволява еднолично да назначава шефа на банката, както и неговия заместник.

"Централната банка отдавна прави само онова, което иска Ердоган, точно както и всички други институции в тази страна. Нищо не се решава без неговото одобрение", изтъква икономистът Атила Йешлада. Ако банката беше все още независима, щеше още преди четири години да вдигне лихвите, за да спре инфлацията, добавя той.

Икономистите смятат, че повишаването на лихвения процент е важна мярка за стабилизиране на валутата - само че според собствената икономическа теория на Ердоган по-високите лихви са "коренът на всяко зло" и застрашават икономическия растеж. Президентът непрестанно настоява водещият лихвен процент да не се повишава.

Зетят ще оправя положението?

Склонността на Ердоган еднолично да взема всички решения внася дълбока несигурност на пазарите. Доверието трябва да възвърне новият финансов министър и държавен ковчежник - 40-годишният Берат Албайрак, който е зет на Ердоган. Той е следвал икономика в Истанбул и в САЩ, бил е енергиен министър в последния кабинет. Въпреки това е относително неопитен политик, комуто Ердоган дава сега ключова позиция. Главен съветник по икономическите въпроси досега беше бившият вицепремиер Мехмет Шимшек. Той минаваше за поддръжник на инвестициите и за човек, който все пак дръзва да се противопостави на Ердоган.

Абайрак обещава бюджетна дисциплина, структурни реформи, независимост на централната банка и мерки срещу инфлацията. "При нормални обстоятелства бих казал: дайте му време да докаже какво може", казва анализаторът Атила Йешлада и допълва "само че сега обстоятелствата са всичко друго, но не и нормални. Във времена като сегашните имаме нужда от опитни пилоти на кормилото".

Според експерта, през четвъртото тримесечие на 2018 икономиката на Турция ще се свие, безработицата ще нарасне от 10 на 12 процента, лирата ще продължи да се обезценява и много средни предприятия в енергийния сектор, търговията на дребно и строителството ще фалират.

"Това няма да остане без последици и за Европа, защото много турски фирми са силно задлъжнели към европейските банки", обобщава експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


317
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
1
 
3
 
! Отговори
А бе преди 5 години
До АнонименВерно!Не съм икономист,ама доколкото знам в международната статистика всичко се изчислява в долари(БВП,растеж и прочее).Така че ръст от 7.4 е впечатляващо постижение.Иначе сметката:15% инфлация-7.4%ръст=7.6% реален спад би била вярна,ако се прави в турски лири,ама не е споменато такова нещо!
31
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако комшиите са тръгнали към пропастта то за нас може да се каже че, копаем вертикална шахта в нейното дъно!
30
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Днес.бг много висе иска да е така но не е стига сте писали лажливи новини.
29
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Междувременно, Израел набабани асадистки военни обекти..разпертушинвайки "космическото" сирийско ПВО
28
4
 
11
 
! Отговори
Ха-ха преди 5 години
Дойчовото веле много се е загрижило за Турция...Впрочем тая медия въобще не е "дойче"(немска),а американска.Което лесно обяснява плюенето по Ердоги.Той може да е всякакъв,ама като слушаше американците-беше добър,а когато подкара независима политика-стана лош.Ама те са така със всички-и най-големия из.р.од е първи демократ ако им служи,както и обратното.Примери-безброй.
27
14
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А защо Турция върви напред и се развива, а България пропада все повече?
26
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Т.е. 15% инфлация и 7.4% ръст дават реално 7.6% спадане, а не растеж..Неикономист сте, нали?
25
9
 
12
 
! Отговори
Край преди 5 години
Само сложете на избори Юнкер/Меркел и Ердоган и ще видите Как Ердоган ги отвява с 98%.
24
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хич не ми дреме ДЕрдо накъде си води народа и икономиката, избрали са си го, ще си го търпят до живот.
23
13
 
14
 
! Отговори
Край преди 5 години
Прав бел българин съм. Не бързайте да се радвате на яловите прогнози на ДВ. Турция е в подем и този тренд ще продължава още дълго. Турция има правилна пирамидална структура на обществото и мажоритарно и пряко избира властта си. Проблемите в близко бъдеще са пред ЕС. И България включително.
22
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само едно нещо вярно има в пacквила. Ръстът от 7,4%.
21
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Статията в DW на руски е от вчера.
20
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ЕРДОГАН Е ЛИЦЕТО -ГОВОРИТЕЛЯ НА ИСЛЯМСКАТА РЕЛИГИЯ КАТО ЦЯЛО В СВЕТОВЕН МАЩАБ!!КОЛКОТО ПОВЕЧЕ Е НА ВЛАСТ ТОЛКОВА ПО-ЗЛЕ ЩЕ СА ТРЕТИРАНИ ВСИЧКИ ИСЛЯМИСТИ ПО-СВЕТА!!!:D
19
9
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
СЛАБА ТУРЦИЯ Е ДОБРЕ ЗА БЪЛГАРИЯ!!!!ЕРДОГАН ЩЕ УНИЩОЖИ ФИНАНСОВО ТУРЦИЯ БРАВО ПРОДЪЛЖАВАЙ В СЪЩИЯ ДУХ!ОЩЕ 10% ДА ПАДНЕ ВАЛУТАТА ТУРСКА ЛИРА И ЩЕ МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ, ЧЕ ИМ СЕ Е ОБЕЗЦЕНИЛО ВСИЧКО ДВА ПЪТИ ОТКАКТО Е ДОШЪЛ ЕРДО НА ВЛАСТ :D
18
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Анализирва го ПАК Дойченцето Веле...За тези, които плюят турската икономика... нито един проект не е спрял... особено българите пък да си гледат тяхната икономика, която е "колкото оборота на един истанбулски супер маркет"!
17
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Четох същата статия на руски в DW, тук е 1:1.
16
3
 
4
 
! Отговори
ВИКТОР преди 5 години
Вашият господин Борисоф трябва да помисли за паричките си в Турските банки Неговият Таипи му обеща много пари но това не е като да изнасяш оръжие и внасяш дрога от Арабските страни Всяко нещто ина краи
15
3
 
14
 
! Отговори
до Garibaldi преди 5 години
Според мен май пишат за българската система не за турската Смисъл в Турция има слаба банкова печалба много инвестиции в индустрията България има голяма банкова печалба слаби инвестиции в индустрията, идеята на автора е че в българия системата е по безопасна въпреки че не генерира нови работни места и по високи заплати на работещите и икономически ръст.
14
6
 
10
 
! Отговори
до "Точно обрат преди 5 години
А бе ти обратен ли си,че разсъждаваш точно обратното?Къде намесваш и Тодор Живков за голям икономист и преуспяла икономика.Та тя държавата фалира,въпреки,че наш Тошо поддържаше лева по скъп от долара.После какво стана с комунизЪма,атома,космоса,Кремиковци,тежко машиностроене и пр.Един долар се разменяше за 3000 лева.Хиперинфлацията предполагам,че я помним всички.Та и ваш Реджеп го гони същият синдром като наш Тошо.
13
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами дреме ми за турската икономика.