Какво губим при отлагане на присъединяването ни към Шенген

Загубите за икономиката ще са осезаеми според икономисти
Обновена: 7 яну 2011 17:11 | 7 яну 2011 16:33,
98
Какво губим при отлагане на присъединяването ни към Шенген
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Преди ден беше разпространена новината, че присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство ще бъде отложено от определената вече дата 31 март 2011 г. По-късно следобед обаче унгарското председателство на Европейския съюз опроверга тези информации на международните агенции, при които беше цитиран унгарският вътрешен министър Шандор Пинтор, като беше обяснено, че думите му са били "зле разбрани или зле интерпретирани“.

В тази връзка говорителят на Европейската комисия коментира, че „информацията, с която разполага Комисията, е за взимане на решение по въпроса от Европейския съвет през месец март“.

Всъщност беше опровергана само частта от изявлението, че е взето решение, но никой не даде някакви допълнителни гаранции на България и Румъния, че в края на март ще се присъединят към Шенген.

Така или иначе, като цяло съмненията за това, че България ще се присъедини към Шенген след три месеца, още повече се засилиха.

Затова потърсихме за коментар водещи икономисти и представители на бизнеса, които споделиха какво според тях губи (или не) България при отлагане на влизането ни в Шенген.

Лъчезар Богданов – Industry Watch

Ще разгледам въпроса от гледна точка на това какво пропускаме с отлагане присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според мен пропуснатите ползи са в три основни направления.

Като непосредствен резултат от влизането ни в Шенген щеше да бъде улеснението при придвижването на българските граждани в Европа.

От друга страна, също пряка полза щеше да има и за българския туризъм, тъй като гражданите от трети страни извън ЕС, например Китай, които са получили шенгенска виза, наред с други европейски страни биха могли да посетят и България, което съответно носи и допълнителни приходи за туристическия сектор.

Вторият резултат от присъединяването ни към Шенген, малко по-отдалечен във времето, е укрепване на правораздавателната система. Това би повлияло положително на правенето на бизнес в България, тъй като ще допринесе за спазване на „правилата на играта“ и търсенето на отговорност при необходимост.

Ползите от присъединяването към Шенген може да се търсят и в трета насока, която, макар да е отдалечена във времето и донякъде косвена, също е от важно значение. Това е повишаване на общото доверие към икономиката на България от страна на другите държави и на чуждите инвеститори. Бих казал, че големите инвеститори, най-общо казано, разделят страните на „стабилни“ и „други“, а държавите от Шенгенското пространство определено се считат към стабилните държави, които съответно са предпочитани за влагане на инвестиции.

Божидар Данев – председател на Българската стопанска камара (БСК)

Всяко закъснение на присъединяването ни към Шенген ще се отрази негативно на бизнеса, а и на гражданите, пътуващи в Европа, заради пропуснатите възможности. Някои от по-важните от тях се изразяват в следното.

По-конкретно, както е известно, сега на много летища има отделни пътнически терминали за обслужване на граждани на държави от Шенген и от други страни, т.е. при присъединяване към Шенген се спестяват много митнически формалности.

Освен това, ако България и Румъния са в Шенген, това би повишило предпочитанията към този транспортен коридор и би спестило митническите формалности на транспортните фирми от двете страни.

Ще отбележа, че и чуждите инвеститори при избора на място за влагане на средства се влияят от това дали страната е в Шенгенското пространство, защото така и доверието в икономиката й като цяло се повишава. Така че отлагането на присъединяването ни към Шенген би ограничило донякъде и без това доста скромните чужди инвестиции, като имам предвид данните за изтеклата 2010 г.

Андрей Пръмов, финансист

По мое мнение отлагането на присъединяването на България към Шенген има по-скоро политическо значение, отколкото икономическо. Към момента не виждам с какво толкова присъединяването ни към Шенген би засилило забележимо икономическите позиции на България, или съответно неприсъединяването ни в скоро време би им навредило.

Наистина, при влизане в Шенген ще се избегнат митническите формалности за българските граждани при преминаване на границите, но отражението върху общия брой на туристите от и за България ще е пренебрежимо малко.

Смятам също така, че забавянето на влизането ни в Шенген не е фактор, който сам по себе си би повлиял на рейтингите, давани на страната ни от международните рейтингови агенции.

След като вече сме в Европейския съюз, присъединяваното ни към Шенген е неизбежно и (при запазване на сегашното законодателство в ЕС) не мисля, че е от съществено значение дали това ще стане след няколко месеца или три години например.


Още икономически анализи от България и света

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
4
 
17
 
! Отговори
Щирлиц преди 13 години
Мале че слагачи са давали мнение в тази статия и все са велики пичове . Според мен обаче първо трябва да си оправим двора да не може да се дават срещу символична сума визи на разни талибани а така и Ангел Марин да не дава на всеки поискал БГ гражданство *** без да знае и дума на български товае . Отделно трябва да застанем на нормалната защитна позиция и да кажат ясно НЕ на Турция в ЕС това е един от основните препъни камъни .
54
3
 
20
 
! Отговори
С.Дянков преди 13 години
Когато има две злини винги трябва да се избира по-малката.Ако сложим на кантара сегашното положение и влизането ни в шенген,е по-добре да си остане сегашното положение.Щото ние сме една супер бедна и изоставаща държава ,а по-високият стандарт на шенген ще бъде само в наш ущърб.С една дума в близките 4-5години шенген не ни трябва!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
53
2
 
24
 
! Отговори
Леле преди 13 години
Ей заради такива коментари и политиците ни са такива - черногледи, мучащи, меланхолици или нарциси! Бойко, та Сергей, та Гоце! Забравихте ли Ньойския договор, забравихте ли Берлинския конгрес, а? Какво чакате от Германия, цветя, бонбони? 4 млн. турци ще им го натресат хлъзгав и дълбок, за Франция същото ще сторят арабите. Умрели за 20 - 40 хил. *** от България и Румъния, които може да тръгнат! Който е искал да отиде, вече е отишъл! Браво на румънците обаче, знаят къде стоят много добре!!!
52
5
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
"Не само Франция и Германия са срещу членството на България и Румъния в ШенгенПовече от половината от 25-те страни-членки на ЕС без България и Румъния са против, разкриват европейски дипломати"Нали на Чутурата всички в ЕС му бяха приятели?!МУ-ХА-ХА."Зравейте смешници" ,поздрави един човек преди време.И явно с право.Тези *** разсипаха държавата.
51
3
 
17
 
! Отговори
Това са глупости преди 13 години
Загубите за икономиката ще са осезаеми според икономисти - ГЛУПОСТИ.Споменатите лица са с позиции, но това не им пречи да бъдат лаици особено г-н Пръмов които винаги прави смехотворни изказвания.
50
8
 
36
 
! Отговори
Angel преди 13 години
Губиш нещо , ако си го имал преди това !!!! Ние не сме били в шенген и нищо не губим, можем само да спечелим !!!
49
3
 
22
 
! Отговори
Трише преди 13 години
Нищо не губиме...все тая...това е просто формалност. По скоро да не бързаме за въвеждането на еврото, щото тогава ще го закъсаме...има фонд за стабилизация в еврозоната за спасяването на Гърция и Ирландия която трябва да се покрие с влизането на стойност 550 000 000 евро!!! От къде ще ги извадиме? Словакия се отказа..имаха вноска 700 000 000 евро.
48
4
 
25
 
! Отговори
BG преди 13 години
Obicham bylgarski domati, a ne turski ili holandski?
47
3
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Нищо не губим поради простата пречина ,че няма бизнес в България ние сме неконкурентно способни производители на нищо!!!България единствено се изхранва от подаяние на ЕС и работещите българи зад граница!!!
46
0
 
16
 
! Отговори
До До39 преди 13 години
Ами ти какво правиш там,тогава?
45
2
 
29
 
! Отговори
Go преди 13 години
Нищо не губим от Шенген и абсолютно нищо не печелим от ЕС. Само ни използват и ни ликвидираха стопанството. Нищо не внедряваме от добрите им страни, а цените ни стават все повече европейски с българските заплати.
44
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Слагам плюс на "премахнатия поради нарушение на правилата",защото съм против всякаква цензура! Който се обижда ,да не чете ! Не се сърди човече!
43
3
 
22
 
! Отговори
ЕС преди 13 години
Що се излагаш? Тя разходи са стотинки в сравнение с милиардите заделени за нас! Ти явно мрънкаш защо не ни ги трупнат наведнъж - защото на КОРУМПИРНИ *** като нас не са дава всичко, както в пробита кофа вода се не налива! Дава се 1 евро, бой по кратуната, пауза за усвояване, пак 1 ... и така... белким станеме бели хора един ден.А ти, неблагодарнико, млъквай, да не нарушаваш учебния процес - той е единственият ни шанс!!!
42
5
 
15
 
! Отговори
до 39 преди 13 години
Стой си там бе ,да не мислиш ,че тук ще ти постелят!
41
2
 
24
 
! Отговори
анонимен преди 13 години
няма кой да ти каже истината драги...както и не я казаха когато Миглена Кунева преговаряше преди да влезем в ЕС...но на 4 очи..и по късно разбрахме за какво точно иде реч... нас никой не ни пита за нищо...търсят ни само когато трябва да се плащат сметките...предатели политици...това са те за мен...че и сега с тоя ШЕНГЕН...нищо добро не ни чака българино..гадно е други да решават съдбата ти...тия които не са съгласни с този факт..отдавна са на вън...
40
4
 
21
 
! Отговори
ще ви оправят преди 13 години
Споко бе хора,ще ви оправят някак си! Само че ще почакате малко защото Турция и ЕС умуват кой от къде да ви оправи! Като се разберат кой ще ви оправи отзад и кой отпред ,всичко ще си дойде на мястото!
39
1
 
14
 
! Отговори
Анти ЕС преди 13 години
Виж коментар No. 23.
38
1
 
31
 
! Отговори
До 23 преди 13 години
Кирията е да се възползваш,и да си биеш камшика от Бългирия!Поне аз мисля да направя това,колкото и да ми е мъчно за родината!
37
2
 
31
 
! Отговори
Петър преди 13 години
Защо не кажат какво губим с това правителство.
36
4
 
19
 
! Отговори
сам преди 13 години
нищо не губя