Свикваме с капитализма, но не и със социалното неравенство

"Галъп": Готови сме за пазарна икономика, но само абстрактно
159
Свикваме с капитализма, но не и със социалното неравенство
Снимка: архив, Ройтерс

У нас макар и бавно свикваме с пазара и с капитализма, но не можем да свикнем с голямото социално разслояване. На думи пазарните отношения се приемат. Когато обаче стане дума за конкретни измерения, хората у нас са скептични.
 
Изводът е от социологически данни на "Галъп интернешънъл", обявени на Младата кръгла маса, организирана от "Галъп" заедно с Института "Иван Хаджийски". Поводът е тридесетата годишнина от началото на промените у нас. 

Ако през 1992 и 1993 г. 40% са приемали, че е нормално хората да се разделят на бедни и богати, то през 2013 г. този дял е вече 53%, а сега е 57%. В същото време намаляват дяловете на несъгласните – от 46% в началото на 90-те до 35% сега. Намалява и делът на колебаещите се.
 
Сред привържениците на реформаторската сила СДС през 90-те и сред привържениците на дясноцентристката сила днес – ГЕРБ – неравенството се приема по-добре, в сравнение с привържениците на самоопределящата се като лява БСП.

При БСП едва сега с малко надделяват онези, които възприемат разслояването, докато преди години, и особено в 90-те картината беше обратната. Тук се наблюдава прогрес в годините, посочват социолозите.
 
Масово е съгласието с твърдението "Доходите на най-богатите не бива да надвишат повече от три пъти доходите на най-бедните". Това съгласие е устойчиво в годините и е характерно и за дясноцентристкия, и за лявоцентристкия електорат у нас (макар и в различна степен). Почти няма промяна в нагласите в годините.
 
Това може да обострена социална чувствителност пред сериозните неравенства у нас, но може и да е липса на готовност да се приемат ежедневните характеристики на новото общество. Данните събуждат хипотезата, че обществото ни е готово за пазарната икономика, но само на абстрактно ниво. Българите като че ли приемат капитализма, но още не могат да приемат капиталистите.  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


159
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
4
 
6
 
! Отговори
Българин преди 4 години
Свикваме с демократичния комунизъм на Бойко Борисов!
46
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кой е средна класа в България?Това са хора, които работят за себе си, нямат работници, самите те не са наемни работници и доходите им са между 10000 и 50000 лева месечно.
45
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Свикваме с капитализма, но не и със социалното неравенствоT.E не свикваме с капитализма въобще.
44
1
 
26
 
! Отговори
Обективен преди 4 години
Проблемът е, че хората виждат, че с труд само се изгърбваш и си оставаш беден, а богати са само мошениците и престъпниците. Това не приемат хората в България и са напълно прави.
43
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какво се заблуждавате с тази фалшива лъжедемокрация вече цели 30 години? Махайте тази мракобесна тирания и всички управляващи на гилотината.
42
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
През 2018 година в ЕС ножицата между 20% най-бедни и 20% най-богати е била най-разтворена в България - цели 8,2 пъти. За сравнение в Чехия и Словения е била 3,4 пъти, в Словакия и Финландия 3,5 пъти, в Белгия 3,8 пъти и т.н
41
7
 
4
 
! Отговори
даа преди 4 години
червената буржоазия създава капитализъм, за който е учила. а ние искаме демокрация. това е противоречието...
40
1
 
12
 
! Отговори
Петър Папазов преди 4 години
Капитализъм и социално равенство са взаимноизключващи се понятия. Избрахме си капитализма ще си го търпим.
39
0
 
12
 
! Отговори
Bad Company преди 4 години
Прочетох статията. После се погледнах в огледалото. Да, малко тъпичко изглеждам ама чак толкова..............:))1. Заглавието. "Галъп" ??!! Лъжа! "Галъп интернешанъл" няма нищо общо с уважаваната "Галъп" освен , че е откраднала името са което я съдят.2." Галъп интернешанъл заедно с института "Иван Хаджийски".............е те тук нацяло ни взеха за канарчета:) Ами те са едни и същи бре!!! Влезте в нетя и проверете! Явно огледалото не е виновно да изглеждам т.ъ.пп. По скоро авторката.
38
21
 
4
 
! Отговори
Средняк преди 4 години
Аз съм на 4 хилки при демокрацията, уредих се в средната класа, вече отдавна съм средняк. Само простите и некадърните долняци взимат по 800 лева заплата. Демокрацията е най-добрата система.
37
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Изобщо не разбиратИ в какъв свят живеете!!Но то не се и очаква друго от народ съставен на 90% от имбецилни гУведЪ !!*** му кажи и нИ *** УбиждЪй повичИ !!!
36
0
 
23
 
! Отговори
(-_-) преди 4 години
Бедността е едно, а мизерията съвсем друго. В капиталистическия свят мизерията е естествен продукт. Щом работиш и със средствата, които заработваш не можеш да покриваш елементарни нужди като храна, облекло и отопление - това вече е мизерия!
35
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Само шепа страни в света са относително добре при капитализма и демокрацията защото са богати, но са били богати още преди капитализма и демокрацията, не са станали богати при демокрацията. И което е по интересно - преди демокрацията и капитализма в тези страни народът е живял много по добре.
34
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Докато свикнем и ше изчезнем, фокуса на демокрацията!
33
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 39Чети и се ограмотявай! Има много източници на инфо. С грачене и храчене по форумите няма да се ограмотиш, няма да ти се изяснят нещата, само ще получиш парички за тролене против инвалидите и тъмните. Поне малко от малко да ви подбираха по интелект в Централата преди да ви пуснат по форумите.
32
2
 
18
 
! Отговори
Капиталист преди 4 години
Едно време робовладелците са били принудени да дават пари за да купят робите, после да ги хранят, га се грижат да да са здрави, да им осигурят жилище, и робите постоянно били недоволни и с ниска производителност. А при капитализма средната класа сама се продава в линкед ин, сама ходи на интервюта, сама си внася вноски за здравеопазване, сама си взима кредити за жилища, бачкат като животно за да не загубят работата, а капиталиста само касира печалбата. Капитализма е най-добрата ситема.
31
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
У нас капитализма не беше допуснат защото трябваше подходящите хора да вземат парите и да управляват раята.Голямата кражба и измама, няма как да бъде приета и забравена.От развит социализъм се върнахме чак във феодализма. Местни феодали навсякъде.
30
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Под статията се из.ождат хора без елементарна обща култура, без никакви знания за историческите процеси в световен план, без познаване на йерархичната структура на обществото и повтарят едни и същи заучени реплики без всякаква логическа мисъл. Страшното е, че не се срамуват от невежеството си. Платени са до един.И Тонката са я активирали яко тия дни. Странджата само го няма.
29
19
 
4
 
! Отговори
Капиталист преди 4 години
При капитализма умните и кадърните забогатяват, само простите и некадърните не могат да забогатеят и блъскат по цял ден като животни за мизерните си заплати. Капитализма е най-добрата система, никой не е измислил по добра.
28
6
 
2
 
! Отговори
До 31 преди 4 години
Я дай по-подробно да ми обясниш. Ако се махнат социалните помощи, не пенсии, а помощи. Неравенството ще се махне. Ей тези помощи държат най-долнопробните индивиди живи. Детските, отопление, за родени инвалиди и бавно развиващите, тези неща създават неравенство. Сега има римляни с по куп болести, уж, ама получават повече пари от работещите хора. Е това справедливо ли е? То по принцип и пенсиите са едно голямо нищо. По-добре е да родиш много деца и те да те гледат.