15% от българите са оптимистично настроени, че 2022 г. ще е по-добра

Пандемия, икономически трудности, но личното щастие надделява
113
15% от българите са оптимистично настроени, че 2022 г. ще е по-добра
Снимка: Pixabay

В края на 2021 г. глобалните нива на надежда и щастие леко намаляват в сравнение с миналата година. Страховете за предстоящи икономически трудности остават високи. Глобалната пандемия очевидно все още влияе на световните надежди, страхове и  очаквания. Но личат и значителни различния в отделните региони и страни.

Това са някои от изводите от изследването „В края на годината“ – най-дългогодишното глобално изследване на общественото мнение, стартирало през 1979 от „Галъп интернешънъл“. „В края на годината“ е установена световна традиция – със своите Индекс на надеждата, Индекс на щастието и трендови данни в очакванията за икономическата ситуация. През отминаващата година българинът Кънчо Стойчев бе единодушно преизбран за президент на асоциацията.

С приближаването на края на 2021 г. личи надежда за по-добро бъдеще по света, но тя да не достига до нивата, премерени преди няколко години. 38% от световното население сега смятат, че 2022 г. ще бъде по-добра от 2021 г., 27% очакват по-лоша година и 27% вярват, че 2022 г. ще бъде същата като 2021 г. Картината изглежда подобна на тази в края на 2020 г. Годината с най-големи нива на песимизъм по света през новия век все още остава 2008 г.
Хората в Индонезия изглеждат в най-голяма степен изпълнени с надежда (76% там очакват по-добра година), а също и хората в Албания (70%), Нигерия (68%), Азербайджан (62%) и Виетнам (59%). Надеждата е слаба в Афганистан (56% очакват по-лоша година) , Турция (също 56%), България (48%), Полша (47%), Чехия (45%) и Пакистан (41%).
Гражданите на Южна Корея (54% там очакват следващата година да бъде същата като тази), Италия (48%), Сърбия (42%) и т.н. по-скоро очакват 2022 г. да бъде същата като 2021 г.

Така, в крайна сметка, според Индекса на надеждата на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ (отговори „по-добра“ минус отговори „по-лоша“) топ 5 оптимисти са: Индонезия (+72), Албания (+65), Азербайджан (+53), Нигерия (+51), Мексико и Виетнам (и двете държави с нетни стойности +47).

Топ 5 песимисти пък са Турция (-34), България (-33), Афганистан (-32), Полша (-30) и Чехия (-25).
Що се отнася до регионите и големите икономики, съотношението оптимизъм/песимизъм се оказва относително стабилно през последните години. Европа, Русия и Близкият Изток са по-песимистични, докато страните от Азия, например, са по-оптимистични.

Надеждата в САЩ, Германия, Великобритания, Австралия и Индия рязко спада в сравнение с изследването през миналата година, докато в Япония, Мексико и Южна Корея то расте значително. Турция е уникален случай с рекорден ръст на песимизма (отчасти и заради значителната инфлация в страната).

Очакванията относно икономиката по света са тревожни. Въпреки това няма допълнителен растеж в притесненията в сравнение с миналата година. Днес 26% от хората очакват икономически просперитет за страната си за следващата година, 41% са готови за икономически трудности и 26% смятат, че 2022 г. ще бъде същата като 2021 г. в икономически план.
 
В Нигерия (61% оптимисти за икономиката), Индонезия (58%), Виетнам (55%), Азербайджан (52%) и Албания и Индия (и двете с 49%) икономическият оптимизъм видимо преобладава над песимизма. Очакванията за икономическите трудности са най-сериозни в Турция (72% очакват икономически трудности), Босна и Херцеговина (72%), България (64%), Полша (64%), Румъния (61%), Афганистан (60%) и Германия (59%).

Европа като цяло, особено Източна Европа, изглежда по-песимистична – модел, който се е отразявал в проучванията на световната асоциация „Галъп интернешънъл“ и преди в годините. Развиващите се региони, от друга страна, често са по-ведри и изпълнени с надежда. Националният оптимизъм обикновено не е въпрос само на благосъстояние, но зависи също и от възрастта на населението и възприятията за възможности за растеж в бъдеще.

Въпреки пандемията и икономическите трудности личното щастие надделява – както винаги. Имаше и по-добри времена, отразени в тези изследвания, преди около 5 години, но все пак, и сега, що се отнася до лично щастие, хората по света остават по-скоро удовлетворени. 57% от световното население сега се приема за „по-скоро щастливо или много щастливо“, над една десета казват, че са повече или по-малко нещастни, а близо една трета казват, че не са нито щастливи, нито нещастни.

Хората в Колумбия (83% там декларират, че са щастливи), Казахстан (81%), Малайзия (78%), Нигерия (78%) и Албания (75%) са най-щастливи според тяхната самооценка. Най-нещастни са хората в Афганистан (36% там казват, че са нещастни или много нещастни), Гана (35%), Ирак (33%), Украйна (31%), Турция, Пакистан и Русия (с по 23%).

Според Индекса на щастието на световната асоциация „Галъп интернешънъл“, топ 5 щастливи страни са Колумбия (отговори „щастлив“ и „много щастлив“ минус отговори „нещастен“ и „много нещастен“ се равняват на +79), Казахстан (+76), Албания (+74), Малайзия(+73), Еквадор (+73) и Азербайджан (+70). Топ 5 нещастни държави са Гана (само +2), Афганистан (+9), Хонконг (+11), Ирак (+17) и Русия (+18).

Както обикновено, Латинска Америка, Африка и Източна Азия са сред най-щастливите места в света. Европа, Близкият Изток и Русия (отново очаквано) са по-посърнали. САЩ отбелязват резултат близък до средния за света.

Къде сме ние?

Обичайно, нивата на оптимизъм в страната ни не са много високи. Тази година 15% от българите са оптимистично настроени, че 2022 г. ще е по-добра от изминалата, 48% по-скоро очакват 2022 г. да е по-лоша, а според 21% следващата година ще е същата като тази. 16% не могат да преценят. Така нетната стойност на Индекса на надеждата у нас е -33, което ни поставя на второ място в топ 5 от най-песимистичните държави.

Подобна позиция не е необичайна за нашето общество. Миналата година страната ни отново беше сред 5-те най-песимистични държави в изследването „В края на годината“ с индекс на надеждата от -29.  Редно е да се отбележи все пак, че терена на изследването в нашата страна и в двете последни години съвпадна с пикове на Ковид, както и с периода на продължителна политическа криза. Нивата на оптимизъм в страната ни всъщност не са много далеч от средните за ЕС, и най-вече – на държавите от източната част.

През последната година няма съществена промяна и в очакванията на българите за икономически просперитет. В края на 2021 г. 6% очакват икономически просперитет за страната ни през 2022 г., 64% очакват икономически трудности, а 19% от запитаните смятат, че в икономически план 2022 г. ще е същата като 2021 г. 11% се затрудняват да дадат отговор. В края на миналата година оптимистите за икономиката бяха 5%, песимистите отново 64%, а 20% не очакваха никаква промяна в икономическото развитие на страната. Така, макар и очакванията за икономиката да не са много високи, спадът в оптимизма за икономиката, регистриран в края на миналата година, видимо е пресечен.
Очакванията за просперитет в икономическото развитие у нас отново не са много далеч от средното за ЕС. Средно в съюза 14% очакват подем, 53% трудности, а 28% очакват 2022 г. да е същата в икономически план. Настроенията в източните държави от Съюза пък са още по-близки до тези у нас – 9% очакват икономически подем, 62% трудности, 23% очакват годината да е същата, а 7% не могат да преценят.

На фона на очакванията за трудности в икономиката и преобладаващ песимизъм, положителното е, че тази година личното щастие у нас, макар и едва доловимо, е по-високо. Общо 45% от запитаните българи заявяват, че се чувстват щастливи или много щастливи, 10%  се определят като нещастни или много нещастни, а 43% казват, че не се чувстват нито щастливи, нито нещастни. 2% не могат да преценят.

Така, Индексът на щастието за страната тази година ни е +35, което е по-скоро в центъра на световната „класация“. За сравнение в края на миналата година Индексът за България е +31. Отново страната ни не се отличава значително от данните за ЕС като цяло, а още по-малко – от данните за източните държави от Съюза. Там, например, 49% от запитаните са „много щастливи“ или „щастливи“, 9% – „много нещастни“ или „нещастни“, а 39% отговарят, че нито са щастливи, нито нещастни“.

Методология:
Изследването „В края на годината“ на асоциацията „Галъп интернешънъл“ е ежегодна традиция по инициатива и дизайн на председателя на Асоциацията д-р Джордж Галъп от 1977 г. Изследването се провежда всяка година от тогава. Тази година то бе проведено в 44 държави по света.
Размер на извадката и метод на регистрация:
Общо 41 560 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2021 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.
 
Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още по темата: щастиепандемия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
89
1
 
1
 
! Отговори
Лили Барута преди 2 години
И аз съм оптимистично настроена. Надявам се да си намеря нов поклонник който да ми направи подарък нов чорапогащник че този който нося прилича че все едно са го дърпали Африкански хиени
88
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кънчовците все ни изкарват на върха на щастието от новото правителство на скъпо Платената Публикация.
87
1
 
7
 
! Отговори
Алооо преди 2 години
Значи 15% редовно пият алкохол и се чувстват чудесно. :)
86
4
 
3
 
! Отговори
Фастер преди 2 години
Нема начин !Ни с тия управници и тоя президент!*** избрахте си ги болшивствот,сърбайте им попарата сега!За няколко месеца обремениха още 2 поколения с дългове и краднаха като за последно!
85
0
 
12
 
! Отговори
Кристална топка преди 2 години
2022-ра ни чака дълъг ПРЪТ, има няма 80%
84
0
 
15
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 2 години
"По-лошо не може да стане" - казал песимистът.Оптимистът му отговорил - "може, може..."
83
0
 
10
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 2 години
най-щастливи са на четвърти километър в София
82
2
 
1
 
! Отговори
I'm-дртиВАЙТBoY преди 2 години
До I'm-дртиВАЙТBoY... И съвременният ми уместен оптимизъм съвсем не се изчерпва с по-горе изброеното пари, спокойствие, гот места. Най-важното в случая е, човек да се чувства добре+уютно в кожата си и да се наслаждава на ЖИВОТА в момента: ТУК и СЕГА и да развива себе си+уменията си, а не да тича и гони разни там химери и мечти проповядвани му от масс-медиите и разни инфлуенсърки - довчерашни пiклi пар екселанс, чийто 1ствен личен и/с е как по-хитро да си напълнят джобчето - като Кардашиан+Ко...
81
6
 
0
 
! Отговори
I'm-дртиВАЙТBoY преди 2 години
До Помня Аз си мисля, че "жалбата по младостта" в никъв случай НЕ бива да се свързва със соца като строй. Както обичам да се изразявам, 1СТВЕНОТО му хубаво+положително нещо бе, че бехме млади и относително щастливи, разбирай=БЕЗГРИЖНИ...Но дотук.И сегашната ни възраст си има своите хубава страни при 1 добар стандард,приятна околна среда, качествени разнообразни почивки и релакс-зони, лично хобби и и/си плюс и-нет коммуникацията и безкрайния свят отворен пред нас и разни други опции + движения!!!
80
2
 
6
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 2 години
няма място за оптимизъм
79
1
 
16
 
! Отговори
ИДИОТИЗЪМ преди 2 години
Едвам 15% богати оптимисти срещу 85% бедни пессимисти. Следващите дописки на оптимистичната авторка ще са - 1% от българите са милионери, 2% от българите почиват на Малдивите, 3% от българите с доход над 10000лв, 4% от българите карат Бентлита :)))
78
0
 
10
 
! Отговори
Herr Muller преди 2 години
Крадците винаги са оптимисти. Позовавайки се на 15-те процента съм доста учуден, че дори и сред крадците се е появил песимизъм.
77
0
 
18
 
! Отговори
Кармен Златарева преди 2 години
Тия 15% оптимисти от коя каста в БГ са? От кастата на каращите мерцедеси ли са или от кастата на работещите по 12ч. нощни смени или от зъзнещите бездомници?.... Питам за моята приятелка Лили Барута
76
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До до58От коя Америка го откраднаха?Северна,Централна или Южна?!А между другото бомбата им я направиха евреите начело с Опенхаймер който пръв е предложил проекта си на кой???На Сталин,разбира се срещу 5 млрд долара на което той е отговорил че не може да даде бюджета на СССР за неговото изобретение!!!
75
5
 
17
 
! Отговори
`` преди 2 години
Шараните се хванаха на гола кука и гласуваха за мо.шени.ци и откровени б***ндит! . 2022 ще бъде катастрофа .
74
1
 
2
 
! Отговори
В. преди 2 години
Десет щастливи до 15. После Ад-Чистилише-Ад-Чистилище....
73
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Грешат! Глей ся ко стаа след Нова Година... Криза, безработица, инфлация, няма пари, няма резерви, всичко изяли тези празници, сурвакане с нефт, газ и ток....
72
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
до Да благодарим. Ами да им благодарим, че заради машините 250000 неграмотна *** не можа да гласува за бандата ГЕРБ.Въведе ли се образователен ценз минимум основно образование спокойно могат да се премахнат машините.
71
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЧЕСТИТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО! ВЕСЕЛА КОЛЕДА ! ИСУС казва ..АЗ СЪМ ПЪТЯТ ИСТИНАТА И ЖИВОТЪТ..Който живее в БОГ върви по Божия път и върши делото на ИСУС той има всичко хармония смирение здраве любов благоденствие!Който е на ниско ниво на вибрации мислене осъзнатост и невежество носи маски защото някой така иска и нарежда и ограничава и заповядва и налага ваксинира се като убива тялото си храм на душата на земята! ОСЪЗНАЙТЕ СЕ защото ви чака катарзис преди да прогледнете! БОГ Е ЛЮБОВ
70
6
 
9
 
! Отговори
до58 преди 2 години
Не дрОгарю, крепостните никога не са създавали ядреното оръжие, патента те го откраднаха от Америка с помощта на еврейските съпрузи Розенберг през 1948 година, когато ЦРУ ги умъртви на електрическия стол. От тогава секретните оръжия и космическите извънземни технологии на Пентагона се разработват в Зона 52-Невада, където и пиле не може да проникне, та камо ли крепостен мужик...