Какво празнуваме на 3 март – васалитета или приноса ни за освобождението?

Руско-турската война нямаше да се случи, ако българите не бяха дали повод за нея
26 юли 2023 16:21, Елка Василева
945
Какво празнуваме на 3 март – васалитета или приноса ни за освобождението?
Снимка: архив, БГНЕС

Какво празнуваме на 3 март – васалитета на България или приноса на българите за освобождението им, коментираха историците проф. Милко Палангурски и проф. Иван Илчев по повод идеята на "Продължаваме промяната-Демократична България" 24 май да стане национален празник на България.

Още по темата
Според проф. Палангурски българите трябва да проумеят какво празнуват. Ние сме единствената европейска държава, която празнува някакъв договор, подписан между две други борещи се империи, коментира той и добави, че в него се предвижда България да се превърне във васална държава.

Проф. Илчев смята, че такова предложение за промяна на националния празник от 3 март на 24 май може да бъде направено единствено от исторически неграмотни и политически конюнктурни хора. Той добави, че предложението всъщност изтрива приноса на българите за освобождението им с Раковски, Левски, Априлското въстание.

3 март, тълкуван като празник на васалитета

Попитан 3 март или 24 май е по-подходяща дата за национален празник, проф. Палангурски коментира, че със сигурност е ясно, че неподходящият е 3 март. Според него българите най-после трябва да проумеят какво празнуват. Ние сме единствената европейска държава, която празнува някакъв договор, подписан между две други борещи се империи, коментира проф. Палангурски и добави, че в този договор се предвижда България да се превърне във васална държава.

По думите му сме единствената държава, която празнува своя васалитет, с изключение на Централноафриканската република. Историкът даде примери с нашите съседи - сърбите и гърците празнуват началото на своите революции. Румънците празнуват своето съединение, а черногорците - своята независимост. Молдова също празнува независимостта си. По думите му всички други балкански държави също са били васални на Османската империя или на други велики сили, но никой не си е позволил да празнува своето подчинение. Според него няма какво да празнуваме на 3 март.

Друг е въпросът дали 24 май или други национални дни могат да бъдат издигнати в статус на национален празник, отбеляза историкът. Той смята, че това е въпрос на дискусия и отбеляза, че с колеги историци от няколко години поставят темата, че 3 март може да бъде всичко друго, но не и национален обединителен празник. Проф. Палангурски разказа, че преди две години представители на исторически факултети са обсъждали и са се спрели на 24 май, който по думите му дори предшества българската национална държава. Той смята, че трябва да бъдем традиционалисти. 22 септември - това е денят на нашата независимост. Това е денят, в който получаваме статута на пълноценна, пълноправна държавност и възможност да бъдем част от общоевропейския и световен държавен форум, посочи той.

Историкът обясни, че идеята им не е била 3 март да бъде премахнат, а да бъде един от празниците в националния календар. Важното според него е, че разговорът е започнал и трябва да продължи. Факт е, че политиците трябва да решат въпроса, каза още проф. Палангурски.

Според него става въпрос за статуса на празника, какви сме ние българите. Ние равноправни ли сме на другите европейски народи или цял живот ще трябва да бъдем пълни с благодарности към това, че някой е вършил своята стратегическа дейност по посока на Югоизточна Европа, коментира той. Проф. Палангурски каза още, че Руско-турската война разрешава редица въпроси и не е само наша българска, и даде пример, че за сърбите е война за разширение, а за румънците - за независимост.

3 март и приносът на българите за освобождението

Според проф. Илчев такова предложение за промяна на националния празник от 3 март на 24 май може да бъде направено единствено от исторически неграмотни и политически конюнктурни хора. Той смята, че предложението всъщност изтрива приноса на българите за освобождението им с Раковски, с Левски, с Априлското въстание. Руско-турската война нямаше да се случи, ако българите не бяха дали повод за нея, отбелязва историкът.

Това, което трябва да направим, е да наблегнем много повече от сега на приноса на самите българи за Освобождението, смята проф. Илчев. Той посочи, че Румъния не отрича нито ролята на Франция, нито на Русия, но набляга на собствения си принос. По същия начин и Гърция, и Сърбия едва ли щяха да станат самостоятелни без намесата на великите сили, добави той. По думите му за съвременниците тогава 3 март е „междата“ между несвободното минало и свободното бъдеще – не Берлин.

Проф. Илчев смята, че не би следвало да допускаме да гледаме през лупата на съвременните съображения исторически събития и отбелязва, че, за съжаление, го правим често - отбелязваме присъединяването на Сердика при хан Крум и забравяме, че той избива повечето от жителите й. По подобни конюнктурни съображения, ако Костадин Костадинов вземе властта през следващите избори, тогава той ще обяви национален празник на България през декември месец - тогава държавата ни обявява война на САЩ и Великобритания, та така сме доказали пълната си независимост, коментира историкът.

Проф. Илчев съзря комплекс за малоценност на българките политици. Може би не е и комплекс, а действително отговаря на състоянието им, коментира още той. Като специалист по балканска история проф. Илчев отбеляза, че няма нито един балкански народ, който да е извоювал сам свободата си. Винаги е било след война, обикновено след руско-турска война, добави историкът и поясни, че това се отнася и за Гърция, Сърбия, Черна гора, както и за Румъния, така че нямаме никаква причина да имаме комплекс от това, обобщи той.

Според него нищо не пречи в България да имаме два национални празника. Мисля, че никой няма да има нищо против 24 май, който от 1851 г. е всенароден празник на българите в България, Тракия и Македония, но в момента това предложение говори за угодничество пред някои велики сили, добави проф. Илчев.
(БТА, Никол Николова)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


945
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
778
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
На 25 февруари в Сан Стефано пристига великият везир Ахмед Вефик. Продължават обсъжданията относно границите на България, но не се постига споразумение. Преговорите са прекъснати на 28 февруари. На същата дата граф Игнатиев уведомява главнокомандващия на войските княз Николай Николаевич, че примирието трябва също да бъде прекъснато, а настъплението подновено. Николаевич изпитва притеснение, че подобни действия биха довели до война с Обединеното кралство. Договорът е подписан на 3 март 1878 г., клаузите на мира са представени след ратифицирането му, което става две седмици по-късно на 17 ***
777
0
 
3
 
! Отговори
Султан Абдулазис преди 9 месеца
Туй що сториха българските политици, за 500 години присъствие ние турците не успяхме да сторим/ БРАВО!
776
1
 
2
 
! Отговори
Христо Христов преди 9 месеца
До Анонимен/838 "Турците ни били дали автономия" - турците отказват да ни дадат автономия и точно затова започва Освободителната война.
775
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Откритите антируски изказвания в Англия и несъгласието на Хабсбургите с Основания на мира вдъхват надежди на Османската империя за дипломатическа и военна подкрепа.[11] Виена обаче отхвърля османската молба за помощ най-малко по две причини тайното споразумение с Русия и защото не търси начин да спаси империята, а да завладее част от балканските ѝ владения. С тази цел австро-унгарците искат мирният договор след края на войната да бъде съгласуван между всички Велики сили. Обединеното кралство застава на същата позиция, но цели запазване на Османската империя.[12]
774
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Не след дълго руският император разбира за тайните преговори между Виена и Лондон и уверява двете страни, че бъдещето на Балканите ще се решава от всички Велики сили.[9] За да засили съюза си с Австро-Унгария и Германия, Александър II им представя предварително документа Основания на мира. Британското правителство прави нови опити да внесе разкол в Съюза на тримата императори. Новото предложение на Дизраели е за мобилизация на австро-унгарската войска, но във Виена не се съгласяват, тъй като вече са били договорили с Русия разпределянето на територии, получени в резултат на войната. Тайните
773
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До Прочетете 825Де ги чете тези факти бе? Омразата към Русия насадена сега явно рефлектира в поведението на много хора и в тяхното разбиране за историята. Турците ни били дали автономия - що за *** може да твърди това и да смята че е по - добре отколкото да има българска държава? Пълна простотия ама какво да се прави в такива времена живеем. направо трагедия.
772
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Тъй като се опасява от съюза на Русия с Германия и Австро-Унгария (Съюз на тримата императори), британското правителство се заема да привлече Австро-Унгария на своя страна. През май 1877 г. британският премиер Бенджамин Дизраели изпраща таен меморандум до австро-унгарското правителство, с който насърчава претенциите на Виена за облаги от войната. Австрийското правителството дава да се разбере, че не би се съгласило на продължителна руска протекция над България.[8]
771
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Още в началото на Руско-турската война обстановката в Европа се нажежава. Въпреки съпротивата на опозицията начело с Уилям Гладстон[6] през май 1877 г. правителството на Великобритания взима решение да се включи във войната на страната на Османската империя в случай, че Русия обсади Цариград, проникне на територията на Египет и окупира Дарданелите или Персийския залив[7], и уведомява Петербург за решението си.
770
1
 
1
 
! Отговори
Прочетете преди 9 месеца
До Анонимен 834 Всички тези държави С ИЗКЛЮЧЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ получават НЕЗАВИСМОСТТА си според Сан-Стефанския мирен договор. ЕДНСТВЕНО БЪЛГАРИЯ НЕ ПОЛУЧАВА НЕЗАВИСМИСТТА СИ с него. Да "благодарим" на руските "благодетели" за това.
769
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До Прочететевсички тези държави първо са васални и после независими, Ганььооо ти искаш Русия да победи всички велики сили и да си наложи желанието... ЗАЩО НЕ КРИТИКУВАТЕ БЕРЛИНСКИЯ КОНГРЕС КЪДЕТО НЕУЧАСТВАЩИТЕ ВЪВ ВОЙНАТА ВЕЛИКИ СИЛИ ПОДКРЕПЯЩИ ОСМАНЛИИТЕ ФИНАНСОВО И ВОЕННО РАЗКЪСВАТ БЪЛГАРИЯ? Защо само за Русия пишете лошево, а наемници?
768
0
 
2
 
! Отговори
това празнуваме преди 9 месеца
Пространството на българското княжество е определено в общи черти върху тук приложената карта, която ще трябва да служи за основа на окончателното разграничение. Като се отделя от новата граница на сръбското княжество, граничната линия ще следва западната граница на Врянянската кааза до планинската верига Карадаг. Като завива на запад, линията ще следва западните граници на Кумановската, Кочанската и Тетовската кааза до планината Кораб; оттам по реката Велещица до вливането й в Черни Дрин. Като отива на юг по Дрин и след това по западната граница на Охридската кааза към планината Линас, гран
767
0
 
1
 
! Отговори
Прочетете преди 9 месеца
До Анонимен 829 Райхщадското споразумение е сключено между Русия и Австро-Унгария. Тайно. Пробвай пак, но нещо друго.
766
2
 
2
 
! Отговори
Прочетете преди 9 месеца
България е ЕДИНСТВЕНАТА от големите балканските държави, която НЕ получава независимост съгласно Сан-Стефанския мирен договор. ФАКТ и за него отново трябва да "благодарим" на "щедрите" асвабадители. Сърбия, Румъния, Черна Гора ВСИЧКИ получават НЕЗАВИСИМОСТ.
765
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Какво иска Русия се вижда от сан стефанския договор какво Австрия се вижда от Райхщадското споразумение - Австрия директно заграбва славянски земи в Босна и Хаерцеговина. Австрия при войните и с османците директно покатоличва православното население, което си вика при турците поне не ни покатоличваха.
764
3
 
3
 
! Отговори
Един преди 9 месеца
Без 3 март нямаше да има не само 24 май, но и много други празници, които имаме сега. Така че, нормално е 3 март да ни е национален празник.
763
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Както западът въоръжава днес Украйна срещу Русия, така и Османската империя.
762
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Османските сили с командир Абдул Керим Надир паша имат в началото на месец юни 280 000 офицери и войници на Балканския полуостров. От тях 190 000 офицери и войници са за преки действия срещу Русия. Имат предимството на изградени преди войната крепости. Те разполагат и с пълен контрол в Черно море и патрулни кораби по река Дунав. Преди войната са въоръжени със съвременно стрелково оръжие от Великобритания и САЩ и артилерийско въоръжение от Германия.[13] За действия на Кавказкия фронт е създадена армия от 70 000 офицери и войници с командир Ахмед Мухтар паша.
761
1
 
1
 
! Отговори
Прочетете преди 9 месеца
До Христо Христов "Тука говорим за 3 Март." Що лъжеш? Поиска "линкове" с доказателства, че Турция е давала 2 пъти повече автономия на Българите от това, което "благодетелите" рускнаци са позволили. Руските имеприалисти директно са се противопоставили на това по два начина - по отношение на църковната автономия, посредством действията на Руската патриаршия и по отношение на териториите - посредством договорки с Австро-Унгария. Отричаш ли тези ФАКТИ?
760
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Разбирам да ги правим тези всички неща срещу 100 млрд. долара, но България нищо няма да получи от завладяването й от САЩ. Трети март наистина не е празник на българската независимост, поради простата причина че и сега не сме независими.
759
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До Христо Христов "ще прочетат Цариградската конференция" Цариградската конференция не се "чете", защото не е документ или кннига, но ти откъде да знаеш?

Спонсорирани публикации