Пак изчезна лекарство за диабет, омбудсманът сезира МЗ

Хората купуват "Оземпик" като хапче за отслабване
27 юли 2023 16:09, Стела Стоянова
14
Пак изчезна лекарство за диабет, омбудсманът сезира МЗ
Снимка БГНЕС

Омбудсманът Диана Ковачева сезира здравния министър проф. д-р Христо Хинков за десетки жалби от граждани - диабетици, които алармират, че в аптечната мрежа липсват животоподдържащи инсулини за лечението на захарен диабет.

Проф. Ковачева поиска проверки по конкретните жалби и при констатиране на пропуски или нарушения настоява за незабавни мерки по тяхното отстраняване.

Единият от липсващите лекарствените продукти е широко използвана от много хора не по предназначение, а за бързо и рязко отслабване. Така хората, които действително се нуждаят предвид заболяването си, остават без лечение.

„Липсата на това лекарство и невъзможността да се набави адекватен заместител води до застрашаване живота на българските граждани, които имат нужда от него“, жалва се гражданин от Русе и настоява да получи информация кога ще бъдат организирани доставки по аптеките в България. Той е разтревожен, защото е попаднал на информация за очаквана доставка в началото на август, но тя била изтеглена с две седмици и пита дали това в действителност е така. В този дух са и останалите жалби, свързани с препарата, обясняват от пресцентъра на националния омбудсман.

„Бих искала настойчиво да препоръчам да бъдат обсъдени и предприети мерки, с които да се гарантира в дългосрочен план правото на гражданите на достъп до използваните за лечението им лекарствени продукти. Посоченото лечение е животоподдържащо, а прекъсването му, както и смяната на терапията, крие сериозни рискове за живота и здравето на пациентите“, пише омбудсманът до министър Хинков.

Проф. Ковачева го информира за редица случаи на потърпевши от цялата страна, които търсят различен вид инсулин, на конкретна фармацевтична компания.

Тя подчертава, че в Годишния доклад за дейността на омбудсмана за 2022 г. е отправила препоръка за анализ на причините за липсата и недостига на лекарствени продукти в аптеките, за предприемане на мерки, в това число нормативни промени, за тяхното предотвратяване, както и гъвкав механизъм за своевременното им осигуряване.

Сред сигналите, които илюстрират големия проблем с липсата на инсулини в страната, е този на гражданка от град Рила с Диабет тип 1 от 2004 г., която се жалва на обществения защитник, че от една година среща проблем с намирането на определен вид инсулин.

Още по темата

Тя пише: „Днес реших да потърся съдействие отнякъде след поредното търсене в аптеките в гр. Рила, гр. Благоевград и гр. София. Звънях на Изпълнителната агенция по лекарствата може би около 10 пъти след препращане от тях на различни номера с обяснение на проблема и от всички телефони получих един и същ отговор, че при тях няма регистриран сигнал за липса на инсулина и че те не осъществяват контрол на фирмите, след което ги попитах кой трябва да подаде сигнал за липсата на инсулина и получих отговор, че сигналът трябва да го подаде фирмата доставчик.

След разговора с тях реших да позвъня на Министерство на здравеопазването, оттам получих същия отговор - не могат да ми помогнат с нищо, да търся фирмата, която го доставя, те не контролират фирмите и ако искам пак да се обадя на Изпълнителна агенция по лекарствата, дадоха ми и номер, на които да позвъня. Позвъних и от там получих същия отговор - те не контролират доставките и няма с какво да помогнат. След това реших да се обадя на „Ново Нордиск“, там ми вдигна една жена, която не се представи, след обяснение от моя страна ми каза, че са направили зареждане и няма проблем с инсулина, аз повторно се опитах да й обясня, но тя не ми даде шанс и ми затвори телефона“, жалва се гражданката с молба за помощ „за справянето с тези институции, прозрачност на процедурите и достъпен инсулин за всички диабетици“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До Анонимна-та глупачка. Жената е с диабет 1. Не се лекува само с диета и дижение. Така че не ръси излишен мозък!
11
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До Анонимна Друга храна е много скъпа
10
2
 
5
 
! Отговори
Анонимна преди 9 месеца
А колко по-лесно и безопасно е просто да спреш да се тъпчеш, особено с въглехидрати. Човек вече почти няма нужда от тях, особено ако води заседнал начин на живот в офиса.
9
0
 
0
 
! Отговори
инжекция преди 9 месеца
В САЩ ще правят всички дебели на болни,за да им продават Оземпик и една друга марка т тази инжекция.Курса ще струва около 12-13 хиляди долара годишно.Ще дупчат всички наднормени,които паднат капана.Даже Илон Мъск е основен инвеститор в призводстото.
8
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Да отслабвало се но после лицето изглеждало състарено и физиономията се променяла особено в америка му викат оземпик фейс.
7
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Ще рече човек че у нас има няколко милиарда диабетици и отслабващи, и фарма мафията толкова години не може да си настрои поточната линия за нишестенце по 50 лева грама.
6
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До До 3 Купувайте повече кащони че може да няма в бъдеще. Очевадно е спекула а няма никакво олабване.
5
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
В САЩ също го изкупиха на черно и няма на склад за диабетиците. Официално скоро се признава, че затлъстяването е заболяване, което се свързва по някакъв начин с диабетичните заболявания.
4
0
 
0
 
! Отговори
До 3 преди 9 месеца
Буквален цитат от статията: "отговор, че при тях няма регистриран сигнал за липса на инсулина и че те не осъществяват контрол на фирмите". За какво друго да е, иглите NovoFine (И от тях липсват 8 милиметровите). Ще подчертая на думата "инсулин", че за него става въпрос.
3
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
това нещо не е инсулин!!!!
2
0
 
6
 
! Отговори
Генералисимус преди 9 месеца
Аптеките винаги продават част от инсулина в чужбина, и оставят някакви контролни количества по аптеките, за тези за които имат протоколи. Другото отива в Сърбия, Македония и Гърция. Един флакон при нас на свободна продажба е между 15 и 80 лева, зависи от вида. Там същите цифри, ама в евро. А кой плаща инулина преди да стигне до аптеките - държавата чрез нашите данъци. Демек да го д*х*а народа.
1
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
тепърва ще започнат да се проявяват негативните последици върху здравето на хора приемащи това нещо без да имат диабет , а само са отслабване / особено ако не е застрашаващо здравето затлъстяване/ суетата скъпо се плаща !! Най-малкото което може да се случи е след спиране на инжектирането, връщане на загубените килограми в двоен или троен размер поради объркания въглехидратен метаболизъм.