От популизма на политиците вече пред урните са само 30-40% от населението

Внасяме ток от Сърбия, а там го произвеждат от български въглища
77
От популизма на политиците вече пред урните са само 30-40% от населението
Снимка: БГНЕС

Кой би предсказал каква ще е цената на електроенергията на 1 юли т. г., когато битовите потребители излизат на либерализирания пазар? Това попита президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов в интервю пред БНР.

„Депутати и политици обичат приказките на едро. Връщаме се към политическото говорене, защото в политиката винаги се говори с нещо, което се определя като полуистина. Така че, това което говорят за увеличение на тока за битовите потребители - 20%, може да са 22,5%, може да са 27%“, коментира Манолов в предаването „Неделя 150“.

И се аргументира: На първи юли винаги се правят такива неща, защото потребяваме малко ток и не се топлим, но на 1 ноември картината ще е друга.

„Никой не знае ЕРП-ата на каква цена ще купуват от енергийната борса. Другото е, че затвори третата ни най-голяма ТЕЦ и нашата енергийна система е не пред срив, а пред изчезване. Системата е пред разпад, направихме Козлодуй да закъса, ще строим мощности, никой не знае за какви пари. Зимата внасяме ток от Сърбия, които се произвежда с нашите въглища. Само че Сърбия не плащат въглеродни емисии, щото не са в ЕС и затова може да ни предложат такава, ниска, цена, а ние плащаме за „пържен вятър“. Те ни пращат този ток, които на тях им е излишен, а когато на тях им трябва, такова време ще дойде, тези излишъци няма да ги има, а и на нас тогава ще ни трябва ток. И тогава киселите гъзари от София няма да има с какво да си зареждат телефоните в офисите“, предупреди лидерът на КТ „Подкрепа“.

За декларацията, с която излезе „Подкрепа“ за енергийната бедност, той коментира, че няма да подкрепят потребители, които си топлят басейните на ток, а „ще подкрепим тези, който не могат да си купят климатици и се топлят с печка с реотан“.

Решението да се върнат някакви пари от финансовия министър във Фонд сигурност на енергийната система, Манолов припомни, че преди години финансовият Симеон Дянков беше взел милиони от резерва на НЗОК.

„Така че това не се случва за първи път, друг е въпросът, че 1 юли  е вдруги ден и още не знаем нищо“, сподели притесненията си Димитър Манолов.

„Проблемът е голям, не е само до този милиард. На 1 юли, на първа стъпка излизат на либерализирания пазар енергоразпределителните дружества. Те няма да ни продават на пазарна цена, има адаптивен период до 2026 г и потребителите ще бъдат компенсирани за разликата между регулираната и пазарната цена. А начините финансовият министър да върне хпари във Фонда са два – от данъци или от заеми“, допълни той.

Според Манолов безплатните детски градини, помощта за първи клас, отпадането на таксите за студенти държавна поръчка и други видове държавна подкрепа е „добър начин да ловиш души“.

„Популизмът има различни проявления, зависи към кого го адресираш, имаше години когато доходите се мачкаха, за да се харесат на богатите, сега уловени души няма, пред урните са 30-40% от населението“, убеден е синдикалистът.

Той определи проблема с тока като „инструмент и никой не иска да го погледне в дълбочината му“.

„Енергийната бедност се търкаля най-малко 5 години“, напомни Манолов.

Той сподели, че познава Мария Габриел от 15 години още като евродепутат.

„Когато я гледах, виждам един друг човек. Как да очакваш пълна самостоятелност, когато си от такъв голям оркестър , в момента са ѝ присъдили първа цигулка, но са важни и другите инструменти – дали ще излезе какафония или симфония“, коментира Манолов.

Според него напрежение има в енергетиката заедно с отбраната, „защото сега, когато предстои Марица Изток да бъде унищожен, има остатъчни активи - 200 кв. км земи, първокласни“.

„Какво ще направят с тях – не знаят, но най-добре е да ги откраднат. И  вторият голям проблем е, че всеки гледа какво ще открадне другият и да не е по-малко от него“, обясни вероятната схема синдикалистът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


77
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
50
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
На изборите да изгоним ППДБ от БГ политиката завинаги!
49
0
 
9
 
! Отговори
ЕНЕРГИЙНО КРАДЛИВИ преди 1 месец
СА НАРЕЧЕНИ ЕНЕРГИЙНО-БЕДНИ !
48
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
За кого да гласуваш, хвани единия, удари другия... :)))
47
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен Ес почна да се распада още при брекзит. Нямаше никаква война тогава така че Ес са сам си е виновен.
46
1
 
14
 
! Отговори
и ся преди 1 месец
И какво излиза. Че до сега трябваше да избягаме само от България, че да живеем нормално и добре. А сега вече ще трябва и да напуснем Европа.
45
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
То жените станаха по големи мъже и от самите мъже, ние само се чешем по топките, ама това е положението :))) То само като гледаш Ергенът, се чудиш какви са тези извънземни :)))
44
4
 
2
 
! Отговори
408 И /ИНЖЕКЦИОН/ преди 1 месец
ОТ ЕДИН ПОРОБИТЕЛ НА ДРУГ, ТАКА Я КАРАМЕ ОТ КРАЙ ВРЕМЕ. ДОБРЕ, ЧЕ НАКРАЯ СЛУЧИХМЕ НА +"ЧИЧО САМ" И ЕС ТА ДА ПОКАРАМЕ И НИЕ МАЛКО ЗАПАДНИ КОЛИ И ДА ПОСЕЩАВАМЕ ГЪРЦИЯ И ТУРЦИЯ ПО ДЕСЕТ ПЪТИ ГОДИШНО.
43
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Руснаците построиха отново Грозни, ще построят и Киев, и Лвов, и Харков. Грозни е един от най-красивите и най-уредени градове на който много европейски столици могат да завидят.
42
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Западните фантазии за изоставяне на петрола и газа се сриват. Стратегията за енергиен преход и изоставяне на петрола и газа се проваля. Това, че Западът иска да се откаже от традиционните въглеводороди, не означава, че светът ще го последва. Нито Русия, нито Китай, нито Индия, Азия, Латинска Америка, Африка, дори САЩ не смятат да се подлагата на зелените идьотщини.
41
0
 
5
 
! Отговори
Зелените идиоти преди 1 месец
Въпреки че светът е инвестирал повече от 9,5 трилиона долара във възобновяема енергия през последните две десетилетия, вятърната и слънчевата енергия осигуряват по-малко от 4% от световната енергия, а общото навлизане на електрическите превозни средства е по-малко от 3%.
40
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
бат Митя , махни 20% от измислената си статистика , към полученния процент извади близо милион администрация , тя официално се пияе 500 000 хил, , но не е така , и ще се получат реалните резултати на почти всички избори у дИмукратичното БГ ...виждая ли колко е просто да си обективен , още повече , че си лидер на синдикат , а от синдикатите народецът чака подкрепа не от оялите се с власт след тскива избори
39
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Бегеец Ами направи си едно харакиси, като ти е толкова трудно.
38
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен 38 - Не съм сигурен, дали ЕС няма да се разпадне и при обратния сенарии или дори при приключването на войната.
37
1
 
8
 
! Отговори
Измамници! преди 1 месец
Кой ще ви гласува като по телевизора се видя как ги гласят резултатите в полза на чичо Цено в Малорад?!Щом там е така,значи и в другите избирателни секции е същото,че и по-зле.Свършиха се наивниците дето вЕрват в честни избори!!!!
36
0
 
10
 
! Отговори
много са преди 1 месец
30-40% са пожелателно много. На изборите се вижда, че реалната избирателна активност е около 20-25%. Друг е въпроса, че това е добре дошло за някои партии (ГЕРБ, ДПС)
35
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Сега ТЕЦ-овете не са на печалби, защото се внася по-скъп ток отвън. Иначе се рискува сценарии, като през 2022-а, когаот дръпнаха супер напред, патиха си емисиите за 2 години, както и всички дългове, които се оказа, че изкуствено са и турпали и останаха с почти 1.6 млрд. лева на печалба, след големите бонуси и прочие. И държавата им ги взе, за да може Асенчо, да си пълни дупките ... пенсионните.
34
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
След победата на Русия в Украйна ЕС ще се разпадне. А може и да не се разпада, но жизненият стандарт ще продължи да пада докато не се превърне в нещо като Латинска Америка или Африка.
33
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ЕС започна да представя нови аргументи в полза на необходимостта от ускоряване на енергийния преход. Или по-скоро Брюксел вече може открито да назове истинската причина, поради която трябваше да се отърват от изкопаемите енергийни ресурси толкова бързо - СОБСТВЕНИТЕ НАХОДИЩА НА ЕВРОПА СЕ ИЗЧЕРПВАТ И ТЯ ТРЯБВА ДА ВНАСЯ ВСЕ ПОВЕЧЕ И ПОВЕЧЕ. Сега ЕС не крие, че трябва да се опита да се отърве от зависимостта от Русия като мине на байкс и на тротинетки, и като затвори заводите.
32
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Скоковете в цените на газта в ЕС от 2021 г. доведоха до деиндустриализация и загуба на работни места. Енергоемките предприятия бяха особено силно засегнати. През 2023 г. потреблението на газ в ЕС възлиза на около 325 милиарда кубически метра. За две години той е намалял с повече от 100 милиарда кубически метра, или 25%
31
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ТЕЦ "Марица Изток 3" съкращава 1/3 от служителите си, ще строи фотоволтаична централа