България изпада в летаргия и захлас по "силната ръка"

"Нойе Цюрхер Цайтунг" за развитието на България към правова държава
Обновена: 29 авг 2012 20:58 | 29 авг 2012 20:58, Елка Василева
256
България изпада в летаргия и захлас по "силната ръка"
България влезе в ЕС рано и неподготвена, пише "Нойе Цюрхер Цайтунг". Снимка: архив, Reuters

България влезе в ЕС рано и неподготвена. И вместо да се стреми да навакса, тя изпада в летаргия и захлас по "силната ръка". Наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг" смята, че това се дължи на липсата на демократични традиции, посочва Дойче веле.

Борбата за власт в Румъния събуди опасения, че авторитаризмът може да се завърне в страните от Югоизточна Европа. В този регион принципите на правовата държава все по-често се използват като инструмент за налагане на властта, пише Даниел Уршпрунг на страниците на "Нойе Цюрхер Цайтунг" и добавя: "Приемането на България и Румъния в ЕС през 2007 година беше многократно критикувано като прибързан ход. Двете страни не бяха подготвени нито икономически, нито политически за присъединяване към европейската общност. Те отбелязаха частичен напредък в някои сфери само под силния натиск от страна на Брюксел, докато в други сфери беше констатирано влошаване."

Политическата криза в Румъния е показателна за крехките корени на демократичните принципи. Цялата сага около референдума за отстраняване на президента Траян Бъсеску от власт демонстрира радикално погазване на демократичните правила в името на утвърждаването на собствената власт, твърди политическият наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг". Подобни тенденции авторът вижда и в Унгария от 2010 година насам, когато дясноконсервативното правителство на Виктор Орбан започна да прекроява държавата по собствен идеологически модел.

Компромисът е израз на слабост

"Липсата на уважение към ценностите на демокрацията се корени в наличието на определен тип политическа култура, която издига в култ безскрупулното прокарване на лични интереси, а счита за проява на слабост усилията за постигане на политически компромис. Това поведение има различни исторически причини, които важат и за другите страни в региона", отбелязва Уршпрунг и обяснява:

"Социализмът насърчаваше патерналистичното отношение към държавата, което гарантираше на населението известна икономическа стабилност. Нито една от посткомунистическите държави нямаше демократични традиции. Във времето преди комунистическото господство в тези страни са били на власт авторитарни или псевдодемократични режими. Проведените след 1989 година реформи се концентрираха изключително върху икономическия сектор, а насърчаването на демократичните принципи си остана повърхностно", констатира още авторът.

Българите си падат по "силната ръка"

Развитието на България по пътя към правова и демократична държава също буди загриженост, се казва по-нататък в публикацията. Като доказателство за наличието на алармиращи тенденции са цитирани резултатите от анкета на агенция Медиана. Според тях почти една трета от населението отхвърля демокрацията, а авторитарните тенденции се радват на голямо одобрение. От гледна точка на задълбочаващите се проблеми голяма част от населението възприема "силната ръка" като по-малкото зло, констатира влиятелният швейцарски ежедневник и търси причините за това:

"След падането на комунизма България преживя бурни времена. Държавните структури бяха отслабени, отчасти съзнателно, защото антикомунистическите сили искаха да прочистят държавния апарат и тайните служби от функционерите на стария режим. Изхвърлените от тайните служби сътрудници използваха хаоса и създадоха различни криминални групировки. През 1990-те години широки слоеве от населението страдаха от организираната престъпност. Много хора и фирми бяха подложени на рекет от криминални групировки, представящи се за застрахователни дружества."

Симбиоза между политика и бизнес

Докато в България слабата държава е безпомощна срещу насилието и поръчковите мафиотски убийства, в Румъния възникна симбиоза между политика и икономика, отбелязва Даниел Уршпрунг. Голяма част от сивата икономика в страната функционира благодарение на активното участие на държавния властови апарат. Свързаните с определени политически сили бизнесмени получават необезпечени кредити от държавните банки, укази на управляващите осигуряват на определени фирми монополно положение, за да успеят те, подобно на "кърлежи", да изстискат от държавата неправомерни печалби.

Същевременно крехката румънска демокрация получава силна подкрепа отвън. След горчивия унгарски опит Западът реагира бързо на кризата и даде ясно да се разбере, че няма да толерира накърняването на демократичните и правни ценности. Това важи между другото и за България. Интервенцията на Запада показа на правителствата в региона докъде се простират границите на техните действия. В дългосрочна перспектива обаче това не е решение на проблема. "Най-голямото предизвикателство пред критичната общественост в споменатите страни си остава необходимостта да се осъзнае, че демокрацията и правовата държава са основни ценности, които трябва да се пазят и защитават", се казва в статията на "Нойе Цюрхер Цайтунг".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


256
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
108
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
121Дали си милиционер или обикновен платен клакьор и в двата случая си много ***.Никой в бг не получава имполовината на такава заплата.Та само дразниш хората и ги настройваш срещу любимият ти шебек Боко-тикватано понеже и двамата сте прости та се харесвате.
107
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Швейцарска демокрация ще имаме, само след като политиците ни станат на швейцарско сирене.
106
7
 
29
 
! Отговори
Лисан преди 11 години
2013 г. ще е паметна в историята на България - тогава ще се отървем от най-простия, нагъл и крадлив министър-председател, който някога сме имали.
105
4
 
19
 
! Отговори
Лисан преди 11 години
Българинът обича силната ръка, затова си избра Плевнелиев за президент.
104
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
121Що лъжеш бе ***?Или пък си висш милиционер?
103
3
 
5
 
! Отговори
до 114 преди 11 години
Ти да не работиш сводник на дъщеря си?
102
20
 
7
 
! Отговори
до 114 преди 11 години
Много ме ограбва Борисов... Едва искарвам месеца с 2 бона заплата... Да е жив и здрав, все така да ме "граби"...
101
7
 
21
 
! Отговори
нямаме демокрация преди 11 години
В България си нямаме демокрация. За сметка на това си имаме режима на пожарникаря!
100
15
 
6
 
! Отговори
Др Силвия Димитрова преди 11 години
КОИ СТЕ ВИЕ, ТА ДА НИ СЪДИТЕ, КАКВО ЗНАЕТЕ ЗА ЖИВОТА ИЗОБЩО, *** ЖАЛКИ?
99
5
 
19
 
! Отговори
крив макарон преди 11 години
В такъв "захлас" съм изпаднал , че ще гласувам за всички други , но не и за герб...
98
8
 
8
 
! Отговори
сбогом другари преди 11 години
СПИНа води до тотално оглупяване и вдиотяване.Личи си по коментарите на другарите във форума. Лошото е , че няма надежда за лечение, АМИН.
97
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Тук се вижда колко неграмотен е народеца бугарски.Цюрих е в Швейцария бе бунаци селски!"аз съм *** и бг народа е *** затова така добре се разбираме"..............***!
96
7
 
24
 
! Отговори
Българин преди 11 години
Същите тия ***, дето си мечтаят за "силна ръка" ни натресоха извергът борисов - бивш СИК-аджия и доказан криминален престъпник.Само дето той се оказа абсолютно и безгръбначно *** по отношение на тъпчещите ни и унижаващи ни всячески чиновници от Брюксел и чужди политици, дипломати и посланици и по отношение на тероризиращите Българският народ ***.Силна ръка борисов показва само когато тероризира и ограбва собственият си народ !!!
95
8
 
14
 
! Отговори
Пешо преди 11 години
До Анонимен Има една голема дупка на Бибитко в лакомото дупе! Цялата партия Герб е дупка в развитието на страната!
94
15
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До края на годината се очаква да започне изпълнението на 8 крупни инвестиционни проекта, като три от тях са в областта на автомобилостроенето.
93
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
e nali postoqnno imse radvate nqkoi otrepki dori gi bogotvorqt i se pravqt na fasiti kato tqx mai kolkoto va ebat vi e po xubavo maliiiiiiiiiiiiiiiii golem smex
92
7
 
20
 
! Отговори
Пешо(демократа) преди 11 години
ГЕРБ,БСП,НДСВ,ДПС,СДС,ДСБ,РЗС,АТАКА,ВМРО трябва спешно да бъдат *** по дърветата!
91
3
 
17
 
! Отговори
gft преди 11 години
ами 500 турско робство, после 50-60 години комунизъм, после 20 години простотия(хем демокрация хем комунизъм хем простащине, абе нещо като травестит, който не е точно гей, ама му харесва), е какво няма да си падаме по ":силната ръка", ние сме си направо мазохисти и не само ни харесва , ами си искаме повече.не е въпроса да имаш свобода (демокрация), ами и да знаеш какво да я правиш.
90
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Тук става нещо като "лисицата и гроздето"! Само че германците работят здраво,но и живеят много добре, а *** нека псуват и си броят стотинките.
89
1
 
13
 
! Отговори
Баросо преди 11 години
България и Румъния плачат за силен крак !