Адът на Витоша от първо лице, единствено число

Dnes.bg публикува разказа и въпросите на доброволец
Обновена: 10 юли 2012 14:52 | 5 юли 2012 10:15,
164
Адът на Витоша от първо лице, единствено число
Снимка: Булфото

Как премина един от двата ми дни като доброволец за гасенето на пожара в местността "Бистришко бранище" на Витоша.

Бях там в неделята, когато пожарът беше в самото начало. Затова и вече бях частично подготвен за второто ми качване горе, но уви, както ще разберете по-късно, съм грешал.

Понеделник вечерта не успях да заспя и от време на време запалвах колата и отивах до една близка поляна, от която има идеална видимост към частта на Витоша, която гори. Не си спомням точно колко пъти бях там, но при всяко следващо отиване нещата ми изглеждаха по-горящи и по-горящи.

Естествено е, че гледката от толкова далеч е малко лъжлива, но по-късно през деня се оказа, че съм бил абсолютно прав в преценката си, че пожарът излиза извън контрол. При последното ми наблюдение на сияещата и пушеща планина реших, че въпреки призивите на координационния щаб, че горе няма нужда от повече доброволци и че пожарът е локализиран, това не е така и ще трябва да се ходи.

Часът беше около 4 сутринта. За минути преброих наум приятелите си, които биха дошли с мен и биха се справили, защото в една такава ситуация е добре да си заобиколен от хора, на които знаеш, че можеш да разчиташ. Веднага се сетих за Деян, заедно с който сме участвали в гасенето и на други пожари, а и сме участвали в какви ли не доброволчески акции в годините.

След малко го събудих с думите: „Горе трябват още хора, днес как си с времето?” Отговорът му беше недвусмислен. И така се разбрахме да го взема в 5 и 15 от тях. Прибрах се набързо в нас. Приготвих четири сандвича, по два за двама ни, взех бинтове и пакетче лепенки. Напъхах всичко в раницата, облякох си работния гащеризон и туристическите обувки, натоварих колата с всички възможни инструменти, които имам и биха били полезни горе, и тръгнах към Деян.

Адът на Витоша от първо лице, единствено число
Снимка: БТА
След 15 мин. двамата вече пътувахме към Бистрица. Той също беше взел инструменти и се беше екипирал точно по инструкциите за безопасност – дрехи с дълги ръкави, дълги крачоли и високи обувки. За съжаление нито той, нито аз успяхме да намерим ръкавици. На мен ми хрумна, че можем да минем през бензиностанция по пътя, но такава по нашия маршрут няма, а времето беше ценно, тръгнахме директно към кметството на Бистрица, където беше обявена във Facebook групата сбирката на доброволците.

Пристигнахме там в 5 и 30, а вече беше пълно с хора, в основната си част доброволци. Кметът на Бистрица провеждаше инструктаж, заедно с разни по-висшестоящи пожарникари. Разбрахме, че трябва да се запишем в списък, за да се знае кой се е качил горе, а след като се върне, всеки трябваше да се чеква пак в този списък, за да се знае, че всички са долу и няма изгубени или пострадали.

Раздадоха ни лопати, ръкавици (за наше огромно щастие), както и маски за лицата. Също така имаше стекове вода от половин литър. Напълних раницата с десетина бутилки, като накарах и Деян да сложи в неговата колкото може. След като всички присъстващи се записаха, екипираха допълнително и бяха готови, някой каза да тръгваме към центъра на Бистрица, който е само на няколко минути пеша от кметството. И така, след малко всички доброволци се озовахме на центъра, чакайки нареждания.

Там друг пожарникар ни обясни какво е положението горе, като естествено ни помоли да бъдем изключително внимателни и да не се правим на герои. През това време два стари камиона, пълни с войници, чакаха на площада. След малко запалиха и тръгнаха в някаква посока. Малко след това дойде друг военен камион, като ни беше разпоредено да се качваме на него. И така, след няколо минути камионът беше пълен с 30 доброволци, включително аз и Деян и пътувахме нагоре.

Пътуването с това древно превозно средство беше интересно, защото повечето досега не се бяхме возили в подобна атмосфера, макар и много бегло наподобяваща военната. Всички вътре пускахме някоя и друга шега, но се усещаше, че много от хората са силно изнервени. Аз бях в чуденка къде точно ще ни карат – на източния склон при хижата или на западния, който върви покрай Старата река. Надявах се да е на втория, защото в неделята се бях изкачил именно там и познавах що-годе района. За моя голяма радост се оказа, че отиваме точно на западния склон.

След малко камионите стигнаха началото на пътеката, която води до пожара. Всички слязохме, а аз понечих вече да тръгвам, но бях спрян от пожарникарите с обяснението, че трябва да дойде някакъв шеф. Почакахме малко и въпроснитя шеф се появи. Държеше явно списък с доброволците, защото още с появяването си изгони едно от момчетата, което беше под 18 години. Последва ненужно препитване по имена кой присъства. Това, както и проверка по ЕГН-та можеше да се направи още долу при качването, за да не се бавим горе, но уви, никой не се беше сетил. И така, след като и това мина, поехме нагоре към пожара.

Пътеката не знам точно колко километра е дълга, но изкачването й отнема близо час и половина. Стигнахме горе към 7 и 30. Само да уточня, че пътеката свършва в реката, а след нея започва западната част на горящия хълм. Още с първото зърване на въпросното място осъзнах, че нещата от неделя досега са се променили драстично и са се усложнили ужасно много. Изчакахме на това място известно време да дойде шефът, който да разпореди какво да правим.

След малко се появи, като нарежданията му бяха десет човека от групата да изчакат на пътеката, където ще вземат шланговете и помпите, а останалите да се качват горе на хълма и да започват гасенето при просеката, която доброволци и пожарникари са успели да направят предния ден. След като си разбрахме задачите, пресякохме реката по падналите дървета и се озовахме на мястото, наречено от местните “Грамадата” – стръмен участък, дълъг около километър, който е покрит с камъни, подобни на морените, които всички познаваме.

Започнахме изкачване по тях, като целта ни беше да се доберем горе, в края на камъните, където се виждаха горящи дървета. Изкачването по подобен терен е трудна работа, защото камъните ти се местят и клатят под краката, като има огромен процент риск да се пребиеш. След като стигнахме горе, гледката, която се откри пред нас, беше потресаваща! Хората, които не са присъствали на пожар, бяха буквално онемели пред безпощадността на огъня. Хълмът беше покрит с труповете на изгорели и догарящи дървета, докъдето ти стига погледът.

Адът на Витоша от първо лице, единствено число
Снимка: БТА
На снимките из интернет се вижда част от това, но повярвайте ми, чувството да си там е по-ужасяващо, пред това да го гледаш в нета. И все пак бих казал, че това положение е съвсем нормално, все пак сме отишли на пожар, а не на пикник. След като се съвзехме от гледката, започна и мобилизацията.

Просеката, която бяха направили предишния ден, вече беше загубена в огъня и осъзнахме, че фронтът на пожара се разраства бързо надолу към реката. Трябваше бързо да се организираме и да започваме ограничаването му. На всички ни стана ясно и друго – имаше сериозна опасност дърветата, които бяха полуизгорели, но все още стърчащи, да паднат върху нас. През целия ден очите ни бяха на четири. Където бяха морените, нямаше опасност да се появи огън, затова там оставихме раниците и тръгнахме да навлизаме лека-полека в самия пожар. Ограничаването на пожара, при липса на вода, става по няколко начина – тупане с лопатите, със счупени клони и специални гумени тупалки, както и хвърляне на земя върху пламъците. Не след дълго всички осъзнахме, че това няма да помогне – просто торфът отдолу гореше и колкото и да го гасяхме, той пак се палеше.

Това не ни отказа, но разбрахме, че основните сили трябва да хвърляме в рязането на дърветата около периферията, които пренасяха пожара все по-надолу. Ако огънят стигнеше до реката, имаше опасност да се прехвърли от другата страна през падналите по нея дървета и вече нямаше да може да направим абсолютно нищо, за да го спрем. Всъщност това се оказа и основната задача през целия ден – да не се позволява огънят да стигне до реката и да се прехвърли оттатък. Появиха се двама пожарникари с резачка, които започнаха с прочистването на просека.

Дърветата, които вече горяха, ако имаше възможност, се режеха докъдето бяха обхванати от пламъците, ако ли не, се хвърляха навътре, за да могат да изгорят, без да пренесат огъня в сухата част. Стиковахме се така, че една група от нас мина по-напред, така че да почиства дърветата от горящи клони, за да може след това да бъде лесно рязането им с резачката. И така, метър по метър стигнахме до частта, която беше най-опасно близо до реката. Там имаше паднали дървета върху коритото, легнали от едната до другата страна, които вече започваха да горят. Пак повтарям, това да се пренесе пожарът от другата страна, не трябваше да се случва и основните усилия се хвърлиха именно в тази посока.

След малко от някъде се появи една метална кофа. Организирахме се в жива верига от десетина човека, за да може по-бързо кофата да се пълни и да стига до мястото, което трябва да се полива. Тъжна гледка е да гледаш как в 21 век пожар се гаси с една единствена кофа, която на всичкото отгоре с времето се оказа спукана на няколко места и докато стигне до последния човек в редицата, се оказваше наполовина празна.

В един момент решихме, че можем да използваме и няколко шишета от литър и половина. Как никой долу не се сети, че кофите ще са от полза, защото сме близко до реката? След няколко часа измъчено поливане с кофите и шишетата, горе-долу бяхме ограничили пожара до реката, като разположихме и хора, които следяха да не започне да гори отново някъде в частта, където бяхме загасили вече.

През всичките тези часове се задаваше въпросът – “Къде са помпите?”. Оказа се, че те са били натоварени на АТВ-та, а долу, в началото на пътеката, има малки мостчета, които е невъзможно да бъдат преминати от тези превозни средства, затова се е наложило доброволците, които останаха да чакат на пътеката, да се върнат и да мъкнат помпите и шланговете буквално на ръце няколко километра.

Адът на Витоша от първо лице, единствено число
Снимка: БТА
Впоследствие разбрахме, че е имало възможност тази техника да се достави от хеликоптерите, но някоя умна глава е отказала с довода, че хеликоптерите не могат да стоварват в дим. Никой не е казал, че помпите и шланговете трябва да се пуснат точно на мястото, където ще работят. Можеше да бъдат спуснати някъде отстрани или дори на камъните, но да се спести това дълго и тежко носене.

Не си мислете, че се оплаквам, просто нещата можеха да бъдат организирани много по-добре и тези неща да бъдат изчистени. По-късно разбрах, че предния ден, след като е направена просека, която сега беше обхваната от огъня, доброволците и пожарникарите са чакали няколко часа помпите да дойдат, като накрая са им казали, че това няма да стане и са ги върнали в селото. Но да се върнем на нашите действия.

Най-накрая някой извика, че помпата е доставена. Последва бурно разгръщане на пожарните шлангове, като изключително се внимаваше да не попаднат върху горяща маса, защото щяха да се стопят, пробият и да станат негодни за употреба, а повярвайте ми, всеки един метър беше от значение. Най-накрая водата от първата помпа тръгна!

Не мога да ви опиша радостта на всички, като видяха струите да обливат тлеещите, но все още опасни места. Искам да уточня, че предния ден доброволци и пожарникари се бяха погрижили да изградят нещо подобно на бент на реката, от където се захранваше въпросната първа помпа.

След малка почивка и наблюдаване на гасенето с вода осъзнахме, че това е единственият начин да се спре тази стихия, но защо се сетиха за помпите чак на втория ден? Тръгнахме да се връщаме към камъните, където си бяхме зарязали раниците, когато едно от момчетата ненадейно стъпи в горящия торф. Буквално излетя от там с подскоци. Веднага му казахме да си свали обувката, за да може да облеем крака с вода. Слава Богу, нищо видимо не беше обгорено, но болката, която е изпитал, не искам да я изпитвам на мой гръб.

Час по-късно ми позвъня телефонът, а отсреща глас ме попита: “Ти ли си Иво?”, на което аз потвърдих, а той продължи: “От щаба сме. Добре ли си, разбрахме, че си пострадал?” Пак казвам, това беше много време след това. Аз им обясних, че не съм този Иво, който търсят, но допълних, че аз облях крака на въпросния адаш и видях, че видимо нищо му нямаше.

Питаха ме къде е той, а аз им обясних къде точно е станал инцидентът и че не знам в момента къде е. По-късно, след като се прибрах, прочетох, че все пак са успели да го свалят в селото по някакъв начин, но не знам подробностите.

Но да се върнем на момента, в който тръгнахме да се връщаме към камъните. Докато си говорихме на слизане с шефа, който координираше действията между тези, които поливаха и тези, които бяха при помпата, му се обади негов колега от долната част на гората, който каза, че има нужда от подкрепления. Така разбрахме следващата точка, в която ще работим.

За да ви го опиша по-нагледно – като застанете долу на реката, пред хълма срещу вас централно се пада “Грамадата”, а от двете й страни има фронтове с горяща гора. Ние овладяхме фронта от едната страна, а сега ни викаха от другата. Докато слизахме по камъните, ми се обадиха от София с новината, че сме приели израелска помощ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

12Следваща »


164
Още по темата: пожарът на Витоша
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
5
 
9
 
! Отговори
размисли и страсти преди 11 години
Професоре, Малкото Ви име да не би да е "Юлиян"?
11
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Както някой написа вчера: Нямала държава ресурс, всеки доброволец - неизчерпаем източник на знания, умения и препоръки относно гасенето, като врачка - относно причините, като Шерлок Холмс - относно конспирациите на лошите.
10
4
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Аз съм съгласен,че големият брой доброволци са голям проблем, понеже това е неуправляема маса от хора, за които може да отговаряш, ако са безразсъдни. Иначе съм съгласен, че организацията е можело да бъде и по-добра, но в една подобна ситуация мнения после много, а когато трябва да се действа бързо и да няма фатални грешки, нещата не са толкова лесни. Организират се доброволци, списъци, вода се осигурява, ръкавици, мнения на експерти... няма как всичко да е като по часовник от първия път.
9
7
 
60
 
! Отговори
СМешникоо мамин!!! преди 11 години
Първо - това не е аматьор-журналист, а човек, който разказва своята история. Второ - един малък пожар(казвам малък, защото има и по-големи) НЕ МОЖЕ да се овладява 5 дена."Компетентните отгани" явно са дезориантирани и направо е срамота с неадекватното си поведение и толкова некординирана реакция. Трето - само човек, които е седял с/у оганя може да говори толко смело. Така че трай, че се излагаш!!!!Поздрави!
8
39
 
9
 
! Отговори
това преди 11 години
като какво се явява, като есе на слаб студент по журналистика или по-точно като преписка на един от протестиращите еколози.много лирични отклонения за загрижен добл(ромолец.И без него пожарът е загасен и той колко такива пожара е гасил, че да взема такова отношение.Нещото е ясно отдалеч, че е платено
7
6
 
30
 
! Отговори
Иван Вазов преди 11 години
Пожарът на Витоша е овладян (поне така казват).Ако не е, все някога ще загасне (като падне някой дъжд).Важното е, че в биосферния резерват Бистришко бранище бяха прокарани "километри" просеки."Абе, кво шъ каеш, дъ взеем дъ напраим една две пистички?""Готово бе, брато! Щом зад нас са . . . ."
6
28
 
7
 
! Отговори
rossen.kulov преди 11 години
I az sum dobrovolec, za men shte ima li pari za razkaz?
5
2
 
44
 
! Отговори
SS преди 11 години
И ,, Днес .БГ ,, не остана назад да публикува разказ на доброволец .А , преди два дни триеше линкове .Срамота !
4
23
 
28
 
! Отговори
до Професора преди 11 години
Евала Професоре, само така. На изборите дружно да гласуваме за партията майка или за народните будители от ДПС. Може да подкрепим и евро лидерката г-жа Кунева-Пръмова, но никога повече за империалистическо-капиталистическото правителство на ББ
3
38
 
79
 
! Отговори
Професора преди 11 години
Пожарът НЕ е овладян.Цяла България гори.От Варна през Стара Загора до София на хората им писна от наглостта и алчността на Герб.Варна днес излиза на протест.София също излиза тази вечер на протест на Орлов мост.Утре София отново ще настръхне срещу новите цени на тока на 6.7.12 от 11 часа пред храм-паметник "Александър Невски".Бойко,народът не иска теб и крадливото ти управление.Не си желан.Пожарът не е само на Витоша.Гори България.Гориш ти и правителството!Кураж българи мафията е в паника!!!!
2
41
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Много ми е смешно някакви пълни аматьори-журналисти как определят, че пожара е извън контрол! И как така като е извън контрол вчера днеска вече всичко приключи?
1
12
 
4
 
! Отговори
НРБ преди 11 години
Разгледайте стари снимки от НРБ само тук:facebook/Peoples.Republic.memories