Вилем-Александър срещу Елизабет Втора

Какви са приликите и разликите между двама монарси от различни поколения?
4 май 2013 10:00,
19
Вилем-Александър срещу Елизабет Втора
Снимка: Reuters

Оранжевият „кралски” цвят завладя Холандия през изминалата седмица, когато страната приветства своя нов монарх. Вилем-Александър застана на трона, от който майка му Беатрикс абдикира след 33 години управление.

От БиБиСи побързаха да направят интересен паралел между холандския крал и британската кралица Елизабет Втора, които са далечни роднини, но общото помежду им свършва горе-долу там.

На 46 години Вилем-Александър Клаус Джордж Фердинанд стана първият крал на Нидерландия от 1890-та година насам (след поредица от жени-монарси) и управлението му тепърва започва.

От своя страна 87-годишната Елизабет Александра Мари е кралица от 61 години насам, което я нарежда на второ място по дълголетие на трона след прапрабаба й Виктория.

Вилем-Александър носи титлата „Кралят на Нидерландия”. Той отказа да бъде наричан Вилем Четвърти, тъй като не искал в името му да има цифра. Официално е монарх на Холандия, Кюрасао, Аруба и Сент Мартен. 

Официалната титла на британския монарх е „Кралица Елизабет Втора, с Божията милост, на Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия”. В други нейни владения е наричана още „кралица”,  „номинален глава на Общността на нациите”, „пазител на вярата”.

Владенията й включват Великобритания, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Ямайка, Барбадос, Бахамите, Гренада, Папуа и Нова Гвинея, Соломоновите острови, Тувалу, Санта Лучия, Сейнт Винсент и Гренадини, Белиз, Антигуа и Барбуда, Сейнт Китс и Невис и още няколко островни територии. 

Обръщението към Елизабет Втора е „Ваше Величество”, но Вилем-Александър не държи на това – настоява, че искал хората да се чувстват по-непринудено при срещите си с него.

По отношение на спътниците си в живота и двамата имат леко екзотичен вкус. Вилем-Александър е женен за аржентинката Максима Зорегуиета Черути, която работи като инвестиционен банкер преди да стана кралска невеста.

Елизабет Втора пък стига до не толкова далечната Гърция, за да намери мъжа на сърцето си в лицето на Филип Гръцки, който впоследствие приема титлата „херцог на Единбург”.

Вилем-Александър получава образованието си в няколко държавни учебни заведения, в Атлантическия колеж в Уелс и след това в университета „Лайден”, където следва история. От чуждите езици владее английски и немски.

Елизабет Втора се ползва с услугите на лични учители. Говори свободно френски.

Коронациите на двамата са със съществени разлики. Вилем-Александър застана на трона след светска церемония. Символите на кралската му власт – корона, скиптър и меч бяха изложени по време на събитието, но самата корона не се слага на главата на краля и той не я носи по време на цялото си управление.

През 1952-ра година младата Елизабет пристига в Уестминстърското абатство със златна каляска, облечена в кралска роба с дължина 5,5 метра. В абатството има над 8 хиляди гости, а церемонията се води от Архиепископа на Кентърбъри. След положената клетва кралицата слага на главата си имперската корона.

Историческите връзки между двамата: предшественикът на Вилем-Александър Уилям III Оранжски нахлува в Англия и с помощта на местния парламент сваля от власт Джеймс II, заемайки мястото му на трона.

От друга страна Елизабет Втора е потомък на Йохан Вилем Фрисо, принц на Оранж, както и на крал Джордж Втори – същото се отнася и за Вилем-Александър.

Извън кралските задължения, Вилем-Александър обича да се развлича със спорт – ски, колоездене, футбол, дори участва в Нюйоркския маратон. За Елизабет Втора любимото хоби е ездата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още по темата: монарсиХоландия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Местим ли?
10
1
 
1
 
! Отговори
Каручка преди 11 години
Аз го знам и има родословно дърво.
9
1
 
15
 
! Отговори
* преди 11 години
Между другото вчера прочетох в един руски сайт, че в британската преса взела да се плюе и срещу всички кавказки републики. На което Кадиров е отговорил, че в Грозни престъпността в сравнение с Лондон е в пъти по-малка. Което си е вярно.
8
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Някакви измишльотини и напълно ненужни неща в забързания век. Скучни са.
7
2
 
24
 
! Отговори
* преди 11 години
Значи това бил ключът от бараката! Гърците затова и да фалират ЕС ще ги дундурка за сметка на България и Румъния. Ето значи защо били и статиите срещу България в ОК. Филип Единбургски , а ние го имаме за шушумига
6
6
 
12
 
! Отговори
slav преди 11 години
I don"t care for dat persons.
5
0
 
17
 
! Отговори
друга разлика преди 11 години
Има и друга разлика между двамата монарси от различни поколения. Принц Филип, съпруг на британската кралица Елизабет II (религия-англиканство), преди сватбата е православен християнин, а след това приема англиканството. За разлика от британските монарси Максима Зорегуиета съпруга на Вилем-Александър - Кралят на Нидерландия (религия протестантство), остава римокатоличка.
4
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Сякаш останалите не са имали предци и са се появили от нищото.------------------------ А ти знаеш ли името на на пра-пра-дядо си?
3
17
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
На кого му пука за тези двамата? Нито съм англичанин, нито холандец. И като почнат да пишат за родословия ... Сякаш останалите не са имали предци и са се появили от нищото.
2
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Защо крадете статии от BBC?
1
12
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ае махнете я тая новина за Хамстера ,дето купува рокля на дъщеря си бе.......Бати смешниците.......После сайта им що бил на загуба.......Как може да държите една новина ден и половина........боже,боже