Меркел не говори празни приказки, Путин я възприема много сериозно

Ролята й в кризата в Украйна отразява нарастващите амбиции на Германия
21 авг 2014 20:26, Елка Василева
274

Снимка: Reuters

 

Изпъкването на германския канцлер Ангела Меркел като водач в усилията за решаване на украинската криза, демонстрирано от предстоящата й визита в Киев този уикенд, подчертава нарастващите амбиции на Германия да се превърне от икономическа сила в дипломатически авторитет, пише Гейр Моулсон от Асошиейтед прес.

Меркел и нейният външен министър Франк-Валтер Щайнмайер изведоха Берлин на предната линия на безплодните засега дипломатически усилия, докато много европейски държави са се съсредоточили върху вътрешните си проблеми, а САЩ са заети с кризи другаде.

След близо девет години на власт като безспорен лидер у дома Меркел даде авторитетната подкрепа на Германия за европейските икономически санкции срещу Русия, като същевременно продължи месеци наред редовната телефонна дипломация с президента Владимир Путин.

Меркел "осъзнава, че никоя друга институция не може да поеме тази посредническа роля", казва Олаф Бьонке, който оглавява берлинския офис на международния мозъчен тръст Европейски съвет за външна политика. По думите му "американците не стават за посредници и никой друг в ЕС няма властта, с която Меркел разполага".

Посещението на Меркел в Киев в събота, 23 август – нейната първа визита в Украйна от началото на кризата в края на миналата година, отразява желанието на Берлин да окаже подкрепа за правителството на президента Петро Порошенко, изправено пред опитите на Русия, както твърди Западът, да подклажда бунт в Източна Украйна.

Преди това в началото на седмицата тя бе в Латвия, която подобно на много други източни членове на НАТО и ЕС все повече се безпокои от осезаемата заплаха от Русия. Там Меркел изтъкна, че клаузата за колективна сигурност "трябва да бъде съживена", ако ситуацията го изисква, но даде да се разбере, че няма да има "постоянно дислоциране на бойни части" по източната граница на съюза - нещо, което би разгневило Москва.

Това бе балансиран акт на Германия, която се стреми да запази единството на Запада, но и да остави отворени линиите за комуникация с Москва, за която Берлин настоява, че трябва да бъда част от политическото решение на конфликта.

Статутът на Германия като държава, резделена в миналото между Изтока и Запада, и нейната традиция да се стреми към политическа умереност и икономически връзки с Русия я поставя в добра позиция да посредничи. И Германия не е изцяло зависима от тази държава, която през миналата година е била неин 11-и търговски партньор.

"Санкциите, сами по себе си, не са външна политика", каза Щайнмайер по тв канал ZDF, като отбеляза, че целта на мярката е "да накара един нежелаещ партньор да преговаря".

В неделя Щайнмайер беше домакин на своите партньори от Русия, Украйна и Франция на четиричасова среща в Берлин, от която произтекоха малко осезаеми признаци на напредък. Но външният министър настоя, че вижда "промяна в позицията на двамата партньори" и двамата като че ли търсят пътища за сключване на примирие.

Германският подход се характеризира с тиха настойчивост, въвличане на другата европейска сила Франция като знак за европейско единство и то по време, когато институциите в Брюксел са объркани от прехода към ново ръководство. Меркел и френският президент Франсоа Оланд събраха Путин и Порошенко през юни във Франция.

"Част от професионалния подход към външната политика е да не се оставяш пречките да те отклоняват от пътя, която смяташ за правилен", казва Щайнмайер, отхвърляйки като "безсмислица" твърдението на интервюиращия, че Германия е прекалено мека с Русия.

Меркел координира отблизо действията си с Щайнмайер – на времето неин съперник за канцлерството и трезв, много уважаван дипломат, който през декември за втори път стана външен министър.

Украинската криза се разгоря сериозно тъкмо когато видни политици, включително Щайнмайер, се изказаха по-рано тази година за това Германия - която десетилетия наред след Втората световна война играеше второстепенна дипломатическа роля - да поеме повече международни отговорности извън своето финансово лидерство. Това намери отражение и в новопоявилото се желание на правителството да въоръжи кюрдските бойци в Ирак – стъпка, която Берлин все още обмисля, но тя контрастира с неговото досегашно нежелание да изпраща оръжия в зони на конфликти.

Самата Меркел стои настрана от дебата за по-голяма роля, но действията й в Украйна показват именно това, казва Бьонке. "Това е отражение на нейния фундаментален подход към политиката. Тя е човек, който иска да реши проблемите, който не губи време да говори за тях."

Меркел име още едно преимущество в работата си с Путин. Тя е израснала в комунистическата Източна Германия и говори руски, а Путин, който на времето е бил агент на КГБ в Източна Германия, говори немски.

Това не означава, че те са на една и съща вълнова честота. Отношенията на Меркел с Путин са били винаги по-хладни от тези на нейния предшественик Герхард Шрьодер. А и Меркел от години публично изразява притеснението си относно правата на човека в Русия.

Путин знае, че "когато тя казва нещо, когато тя прави нещо, тя е сериозна", казва Бьонке. "Тя не се шегува, тя не говори празни приказки, така че според мен Путин я възприема много сериозно", добавя експертът.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


274
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
3
 
36
 
! Отговори
перверзия в мисленет преди 9 години
Ето това е перверзията в политиката на западняците. Те самите нагнетяват напрежението във вече бивша Украйна, чрез отказа си на практика да разоръжат и да разформироват фашистките банди. След това, за всичко им е виновна Русия.
20
2
 
29
 
! Отговори
ъъъъъъ преди 9 години
Като гледам какво стана след решителната намеса на Меркел, Оланд и Камерън в Либия и Сирия се моля да не успее в Украйна бившата комсомолска секретарка.
19
26
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
след като русия се конфронтира с демократичния свят,тя ще става все по зависима от китай.китай е икономически гигант в сравнение с русия.китайската доктрина е връщане на отнетите от русия 1.6 милиона кв км територия. това е само минимума.в по далечна перспектива китай работи за разпад на русия и овладяване на цял Сибир плюс монголия.китайската агентура набута русия в украинската криза както навремето британската и щатската в афганистанската катастрофа
18
6
 
31
 
! Отговори
срив на борсата преди 9 години
Вече има срив на борсата във Франкфурт. Още не е криза, но е срив. Акциите на големите немски фирми, като Сим*нс, Б*ш, и други са паднали с по 2-3 точки. DAX-ът, от 10 000 падна на 9000, очаква се да падне на 8000 точки. Цената на златото падна с цели 25% (двадесет и пет!). А златото се купува по време на криза, но сега никой не го ще. До края на лятото се очаква да бъдат уволнени около 25 000 човека. Общо ще бъдат засегнати 300 000 човека от 6 000 фирми. Ръстът във ФРГ няма да е 2,2 процента, а ще е около 0 процент. И всички това заради прищевките на Обама!
17
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
кой умрял че не можах да разбера
16
3
 
30
 
! Отговори
Наблюдател преди 9 години
Абе днес, вземете малко си ревизирайте глупавите заглавия и на без това полузимислените си статии, баба Меркел може да си тралалика и плямпа колкото иска, ама пред Москва празните и приказки не минават току така лесно . Надявам се сега малко да се е поправила, но едва ли Путин ще я слушка на доверие както изкарвате, да, ще я изслуша търпеливо, и накрая ще я постави на мястото и ако наглярства, както имаше случаи с техни срещи преди...Все пак това не е предизборна агитация пред тълпи ..
15
2
 
18
 
! Отговори
парад на загубата преди 9 години
На 24-ти Август в Куев ще се състои "парад на победата". Парад ще има, победа няма да има!
14
15
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
За сега с метода на убеждението, после - после абвера си знае работа!
13
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
INTERESNO!!!E dobre de, zashto frau Merkel se opitva postoqno da sdobri Rusiq i Ukraina? A v rodnata si Darjava sazdava rasova diskriminaciq, sreshtu Balgari i Rumanci?
12
0
 
18
 
! Отговори
Хм преди 9 години
Само дано ги накарат да спрат да се избиват в Донбас, пък да се разбират каквото искат.
11
3
 
40
 
! Отговори
лицемерие преди 9 години
Отново лицемерие и демагогия! Т.н. ЕС се възмущава от зверствата на "Ислямската държава". В същото време, ЕС поощрява зверствата на фашистката хунта в Куев, срещу собствения си народ!
10
5
 
37
 
! Отговори
въпроси има ли? преди 9 години
Баба Ангела отива във фашистка Украйна да подкрепи фашистката хунта в Куев. Какво да коментирам?
9
3
 
26
 
! Отговори
теодор рузвелт преди 9 години
До Анонименабе то и хитлер беше много ербап ама му се *** май_ата;)
8
24
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ес сащ канада Япония имат 20 пъти по голям БВП от русия.
7
31
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
обратното броене за полуплешивото джудже започна
6
42
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
русия още не е разбрала каква катастрофа я очаква. демократичния свят е единен,никой вече не възприема путин като сериозен политик
5
1
 
45
 
! Отговори
:) преди 9 години
Всички са много притеснени за правата на човека в Русия за правата на човека в Саудитска Арабия да кажем никои не се сеща :)
4
4
 
6
 
! Отговори
DE преди 9 години
A Merkel wsikchi nemci q rogaqt za neinata vytreshna politika
3
4
 
59
 
! Отговори
бат мичо преди 9 години
ЕС и неговите лидери в лицето на Германия и Франция трябва да се отскубнат от вредното влияние на САЩ. За англичаните си знаем, че са *** по природа, там нищо не може да бъде направено. Но час по-скоро трябва да разберат, че САЩ няма изгода от силна и единна Европа!! ЕС и Русия могат да имат много добри икономически взаимоотношения, и партньорството точно между Германия и Русия доказа това. Кой има интерес от конфликти по оста ЕС-Русия ? Мисля, че отговора е зад океана.
2
3
 
38
 
! Отговори
Samo minavam преди 9 години
Точно украинците посрещнаха Вермахта с хляб и сол и избиха болшевишките комисари.Защо ли историята се повтаря.