Ще избегне ли светът ядрен апокалипсис?

Отговорът на руския военен политолог Константин Сивков
2 апр 2015 21:02, Елка Василева
683
Ще избегне ли светът ядрен апокалипсис?
Снимка: архив, Reuters

През март Русия проведе серия от мащабни учения и внезапни проверки на бойната готовност на въоръжените си сили. Участваха войските от всичките пет оперативно-стратегически командвания от Калининградска област до Далечния изток.

Безпрецедентната за последните десетилетия активност на руските военни по думите им е отговор на разполагането на настъпателни сили на НАТО в Източна Европа и Прибалтика, а също и на разработването на бойни системи за мигновен глобален удар от страна на САЩ.

Всички тези приготовления за голяма пълномащабна война стават във време на вече провеждащи се локални бойни действия в югоизточната част на Украйна, които се оценяват от редица експерти като война между САЩ и Русия „с чужди ръце“.

Доколко реална е заплахата от пряк сблъсък между двете ядрени държави заради Украйна? Ще може ли в такъв случай да бъде избегнат ядрен апокалипсис? На тези и други въпроси на руското издание Росбалт отговаря Константин Сивков, доктор на военните науки, президент на Академията по геополитически проблеми, специалист в областта на военната политология.

Защо според вас през цялата история на противопоставяне между СССР  и САЩ в локалните конфликти на „Студената война“ така и не се стигна до „гореща“?

Причината е една-единствена: ядреният паритет, заплахата от взаимно унищожение. Когато нещата стигнаха до пряк военен сблъсък между СССР и САЩ по време на Кубинската криза, целият свят, на първо място лидерите на двете страни, разбраха, че са на прага на тотална ядрена война, която ще унищожи всичко живо на Земята. И спряха.

След това примерът на Кубинската криза осигури състояние, при което САЩ и СССР се въздържат от встъпване в непосредствен въоръжен конфликт. Което всъщност действа и досега.

Но по време на Корейската война, която започна през 50-те години на 20 век, този паритет все още не беше установен?

Наистина, паритет в онзи момент нямаше. Той се създаде в средата на 60-те години. Затова и имаше пряк военен сблъсък на нашите с американците: съветските пилоти воюваха с изтребители МИГ-15 във въздушни боеве със самолети на САЩ. Освен това имаше военен сблъсък между Китай и САЩ. При тези бойни действия китайските доброволци постигнаха победи над въоръжените сили на САЩ и Великобритания, което в крайна сметка доведе до стабилизация на фронта и появата на разграничителната линия по 38-ия паралел, която съществува и досега.

Искам да припомня, че по продължение на границата на нашата страна по онова време ставаха непрекъснати бойни сблъсъци между съветските ВВС и американски патрулни самолети и изтребители. Загубите бяха доста големи и от двете страни и се изчисляваха в десетки свалени машини.

По време на войната във Виетнам ние „воювахме“ с американците вече по различен начин?

Естествено. Имаше ядрен паритет, затова САЩ и СССР избягваха да воюват директно. Нещо повече, когато съветски кораби влизаха в пристанищата на Виетнам за разтоварване на граждански товари, американските самолети нарочно не бомбардираха тези градове, за да не уцелят случай с бомба нашия кораб.

Мога да кажа като офицер, който е служил по онова време: ние предполагахме, че след първата седмица, може би максимум две-три седмици конфликтът с американците задължително ще премине в ядрена фаза. Съответно ние планирахме провеждане на бойни действия в условията на ядрена война. И се готвехме за това.

Как се развиваха събитията в Афганистан?

Нямаше никакви принципни различия. Само че, ако във Виетнам ние воювахме срещу САЩ с ръцете на виетнамците, помагайки им да отстояват своята независимост, то сега вече американците приеха на въоръжение нашата тактика, въоръжавайки муджахидините и организирайки тяхната война срещу нас. А всичко останало беше огледално, но идентично.

Неотдавна имаше мащабни учения и внезапни проверки на всички видове на въоръжените сили на Русия – това подготовка към наближаваща ядрена война със САЩ ли е?

Въоръжените сили на Русия не са провеждали пълноценни учения в продължение на четвърт век. Днешните маневри са жалко подобие на онова, което беше по времето на СССР. В Съветския съюз имаше високо ниво на бойна готовност. Днес трябва да я възстановяваме. Затова целта е една – точно тази.

И естествено ученията се провеждат на тези места, където е най-вероятен рискът от възникване на военни конфликти. А това са Черно море, Балтийско море и Северният ледовит океан с проблема с разделянето на зоните на влияние в този регион.

От само себе си се разбира, че целта на мащабните учения е и демонстрация на решимостта на армията да защити границите на своята страна. За това говорят и думите на президента Путин за повишаване на степента на бойна готовност на стратегическите ядрени сили в периода на Кримската криза. Това беше предупреждение към нашите „противници-партньори“, че сме готови да използваме и ядрено оръжие. 

Но само предупреждение, не повече от това. Тъй като периодът за използване на ядрените сили се състои от няколко етапа и различни степени: демонстративно обявяване на това, демонстративно изстрелване на ракети без ядрен заряд, след това евентуално селективни удари по отделни обекти и т.н. И само ако това не помогне, то тогава може да започне пълномощабна ядрена размяна.

Тоест това не е като да са станали сутринта, да са били кисели и да тръгнат да се замерят с ракети. Не. Това е щателно подготвен процес.

Значи, не веднага се натиска червеното копче, има време да се спре?

Естествено. Навсякъде едни и същи идиоти работят в генщабовете и в правителствата. Ако допуснем, че избухне вулканът Йелоустоун, това няма да е добре и за Русия, макар че САЩ може напълно да загинат. А ако Русия изстреля срещу Америка целия си ядрен потенциал, то радиоактивните облаци ще надвиснат и над нас. Всички отлично разбират това. Но събитията във войната се развиват по своя логика.

Неотдавна американците прехвърлиха в Украйна свои армейски инструктори, бронирани автомобили и друга военна техника. Дали те са пристигнали, за да воюват с Русия?

Рискът от възникване на военен конфликт между Русия и САЩ в Украйна е висок. Бих казал дори – много висок. Причината е, че политическите цели на тази война не са постигнати от страна на днешните киевски власти и техните американски колеги. А политическата цел на тези сили е да вземат под контрол целия регион. А такъв контрол няма. Минските споразумения са само признание за военното поражение на Порошенко и американците от страна на Донецката и Луганската народна република. Нито повече, нито по-малко. А това означава, че САЩ задължително ще разпалват война по-нататък.

Кога ще стане тя? Може би след две седмици, след месец, може би след година. Но ако тази война не бъде разпалена в скоро време от Киев, то това ще означава, че там са признали окончателното си военно поражение, също както и в САЩ. Но вероятността от подобен сценарий не е голяма.

Имайки предвид факта, че Въоръжените сили на Украйна не притежават достатъчен морално-технически потенциал за това изобщо да провеждат каквито и да са бойни действия, то поражението им е предрешено. Следователно начало на бойни действия от украинската армия може да бъде осъществено, само ако те получат неофициални, но твърди гаранции, че в случай на тяхно поражение САЩ ще се намесят в конфликта с пряко участие на своите редовни войски.

Ако това се случи, естествено силите на опълчението /както в Русия наричат сепаратистите в Източна Украйна – бел.ред./ в сравнително къс срок ще бъдат разгромени. Тогава обаче Русия ще бъде изправена пред дилемата – или да признае поражението си там, или също да се намеси. Признаване на поражение за президента Путин и неговия екип означава смърт – политическа, а може би и физическа. Защото в такъв случай няма да има къде да избягат. Затова Русия ще бъде принудена да се намеси. И така в Украйна може да възникне огнено съприкосновение между армиите на Русия и САЩ.

А по-нататък всичко ще зависи от способността на политиците навреме да спрат най-лошото. Иначе ядреният конфликт ще е неизбежен. Защото руските въоръжени сили не са способни да водят бойни действия без употреба на оръжие за масово поразяване срещу армиите на НАТО. Съветският съюз можеше, но Русия не е в състояние. Тя дори трудно може да издържи един локален въоръжен конфликт. За нещо повече просто не й достигат войски и сили.

Затова и Оланд и Меркел се погрижиха да спрат войната в Украйна. Те разбраха, че ако не направят това, то театър на ядрената война ще стане Европа, а не САЩ.

Но нали при предишните военни конфликти със САЩ ни спасяваше ядреният паритет? Защо сега трябва да се страхуваме от това, че той няма да подейства?

Защото съществува понятие като логика на войната. И има ситуации, попадайки в които политиците вече не могат да приемат решения, различни от тези, които им диктува тази логика. Ако Киев отново започне война, то САЩ ще се окажат пред избор: или капитулация на американските креатури в Украйна, или военна намеса. Отговорът е очевиден: военна намеса. Положението при Русия ще е още по-остро: или поражение и падане на режима и след това крах на цялата страна, или намеса. И Русия също се намесва....

Не бива да се уповаваме на това, което е било преди. Въоръжените сили на СССР са превишавали възможностите на настоящата руска армия 30, или поне 20 пъти. Затова американците са се страхували не само от нашия ядрен потенциал, но и от въоръжени сили с общо предназначение.

Сега ситуацията е малко по-различна. Появи се изкушение за американците – да ни разгромят. Да започнат военни действия, а след това със силите на т.нар. бърз глобален удар да се постараят да неутрализират руските ядрени сили. И след това бързо да разгромят въоръжените сили на Русия със своите общовойскови групировки.

САЩ разчитат на победа в тази война. В момента те имат основания за такива надежди.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


683
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
198
0
 
6
 
! Отговори
SS преди 9 години
Абе изобщо не ни еработа да разсъждаваме кой му е по голям.Те който трябва не е наясно та българските дришльовци дето стоят на компа четат ликипедия ще решат проблема.*** е , че се караме за неща дето хич не ни засягат и това дето разни хора почнаха и заплахи да отправят хич не е добре.
197
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АнонименАмерика няма една спечелена война-----------Има! Срещу Мексико
196
2
 
6
 
! Отговори
Боби преди 9 години
До SS 365Не е само за това по това време когато Су-24 си прави хулиганските атаки кораба е бил на прицел от П-800 ПКР комплекс със свръхзвукови ракети. Разположен демонстрационно на брега на КРИМ и оставен да излъчва в щатен режим няколко дни. Случайно САЩ разведката да не би да го пропусне.
195
3
 
7
 
! Отговори
SS преди 9 години
Да не се сдобият руснаците с чужди самолетоносачи за нула време.Същото се однася и за разни дронове високоточно боеприпаси.
194
0
 
1
 
! Отговори
Боби преди 9 години
До 361АУГ има 2 ешелона и 4 вида кораби макс 5 вида ако има и десант с тях1. подводница - ясно за какво 2. Танкери - пак е ясно3. Близък дозор - обикновенно разрушители с Егида система и ППЛ и ПВО и ПРО ракети4. Далечен дозор Крайцери които са и носители на Крилати ракети за удари по земни цели5. Самолетоносач за удари и/или Универсален кораб док за стоварване на десантОбщо 20 кораба средно. Обсега на действие на самолетите е 500 км макс 700км все пак нямат големи танкериПКР Яхонг 500км
193
3
 
9
 
! Отговори
SS преди 9 години
27 американски моряци от ескадрения миноносец "Доналд Кук" напуснаха служба по собствено желание. Подавайки рапорти за оставка, те коментираха това с израза, че нямат намерение да излагат живота си на опасност.На 14 април 2014 г. Пентагонът направи изявление, в което се твърди, че руски фронтови бомбардировач Су-24 прелетял в събота няколко пъти близо до ескадрения миноносец "Доналд Кук" в Черно море, като имитирал бойна атака.
192
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Според последните стратегически учения в САЩ 97% от частите не са издържали стрес тестовете (най-вероятно тревогата ги е сварила докато са си бъркали по дупките) :)))
191
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АнонименRazlikata e che Ruskata armiq e ot boici a NATOvskata ot geiove i bremenni jeni---------И бременни гейове
190
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Гледам хората се кефят, че САЩ имат самолети Ф35, които могат да изстрелят ракета и с помощта на навигация от космоса да поразят цел с прецизна точност на 200 км.Ами вие знаете ли, че Руснаците поразяват прецизно цел на 10 000 км с ракета изстреляна от подводница в потопено състояние?!?!
189
2
 
7
 
! Отговори
Боби преди 9 години
До 357Не казвам че няма паритет или че Хамериканците нямат 11 самолетоносача спрямо 1 за РФ и той е в ремонт. Казах че САЩ самолетоносачи не могат да се ползват срещу РФСевер - на САЩ им замръзва катапулта Рашките нямат катапултиБаренцово - прострелва се цялото само с 1 ПКР комплекс в Кйонинсберг/КалининградЧерно - същото от СевастополТихи океан - пред руските брегове има островен архипелаг - идеален за криена на МРК(малки ракетни кораби) и ПКР комплекси по островите.
188
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Вие сравнявате Русия със Северна Корея и се биете в гърдите НАТО колко са силни.А преди 2-3 месеца британски генерал призна, че НАТО не са подготвени.Само едно учение направиха в Полша - едно! На същия ден Русия демонстрираха.Какво се случи - 2-3 дни не можеха да се съберат силите на НАТО, за да си направят учението. Путин сутринта в 8 часа обявява бойна готовност и до обяд армията е разпъната, самолетите патрулират, спътниците са насочени, установките са приведени в готовност.
187
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не зная какви сили не достигат на Русия' не зная и каква армия има в момента, но искам само да припомня,че войната в Грузия завърши в рамките на пет дни. И то при тогавашното състояние на Руската армия.
186
0
 
4
 
! Отговори
Боби преди 9 години
До Анонимен 367Значи След войната в Авганистан СССР военните се усетиха че имат няколко ГОООЛЕМИ пропуска в доктрината си. Първия пропуск е че няма тежък бронетранспортьор. Всички БТР-60-70-80-80а-82-84 са лек клас осигуряващ защита от леки катечници максимум и се различават по надеждност и по-мощно въоръжение. БТР-90 заради цената не се прие на въоръжение. Курганец 25 в момента е стопиран от френската сррана. БМП-1/2 са също леки машини, БМП-3 вече има малко по-добра броня мо и 100мм оръдие
185
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Особено впечатление ми направи коментара за руските конвенционални въоражени сили към този момент, сравнени със западните. Доста различно звучи от всекидневната пропаганда, нали?---------------Хората, казват - Русия - О Русия - те не могат един автомобил да направят. А всъщност в Русия се произвеждат от градски хибридни автомобили до тежкотоварни и супер проходими машиниРусия произвежда компютри, смартфони, космически апарати, медицинска апаратура, военна техника и още много много
184
1
 
19
 
! Отговори
Боби преди 9 години
До Анонимен 365Ситуацията в РФ им се иска на Хамериканците да бъде като Югославия. Но РФ не можеш да бомбардираш безнаказано.
183
0
 
5
 
! Отговори
SS преди 9 години
Пускате една котка в празен гараж влизате въте , затваряте вратите и се упитвате да я убиете.Нещо подобно ще се получи ако АСЩ решът да се разправят с Русия, само дето разликате е , че котката не отразява реално възможностите на Русия, по скоро трябва да се замени със някъкъв вид къче от по - едричките. Ефекта ще е същия.
182
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
до 374Пъпеш, да не си милиш, че си единствения ? Няма разлика между теб и ония "пишлемета" за които пишеш пенсионер, ти първи ще напълниш памперса
181
17
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ситуацията в Русия напомня разпадането на Югославия.
180
0
 
9
 
! Отговори
Боби преди 9 години
леле какви експерти...1. РФ има единични системи в малко броки усвоени от отделни ескадрили самолети които са по-добри от Американските. САЩ има много системи с по-нислки характеристики напълно боеготови. Проблемът на САЩ е че всичкитези подразделения са разхвърляни по целия свят и не могат да се концентрират срещу РФ.2. САЩ самолетоносачите поради спецификата на Северния ледовит,Тихия, Баренцово и Черно море не могат да се ползват срещу РФ - точка приемете го и не коментирайте.
179
0
 
5
 
! Отговори
SS преди 9 години
Тази статия нещо ми се струва извадена от едно по голямо интервю с руския специалист.Никакде не се споменава позицията на Евросъюза, позицията на Китай, никъде не се разглежда ситуацията с терористичните организации от ислямистки тип. Това са все фактори които могат да наклонят везната в една или друга посока. А що се однася до възможностите да на САЩ да приклучат с Русия бих предложил един експеримент.