Другата свърхсила? Китай твори история, докато погледите са към Тръмп

След речта на Си Цзинпин Китай даде знак да стане алтернатива на САЩ
28 окт 2017 22:00,
343
Другата свърхсила? Китай твори история, докато погледите са към Тръмп
Снимка: Архив, Reuters

Докато новинари и коментатори в САЩ остават вторачени в ежедневните обиди и поведенчески особености на президента Тръмп, на другия край на света се случи нещо наистина историческо. Китай даде знак, че сега смята себе си за другата световна свръхсила и се позиционира като алтернатива, ако не и съперник, на САЩ, пише Фарид Закария във в. "Вашингтон пост".

Това мое мнение не се основава на "гадаене по чаените листенца" на китайската политика. Това е ясно формулираният възглед на китайски върховен лидер Си Цзинпин. В речта си от миналата седмица пред 19-ия Конгрес на Китайската комунистическа партия Си заяви, че Китай е достигнал "исторически предел" и навлиза в "нова ера", в която страната ще се превърне в "могъща сила" в света и модел за подражание за политическо и икономическо развитие. Той заяви, че китайската "политическа система е велико творение", което предлага "нов избор на другите страни". И настоя, че страната ревностно ще защитава интересите си, като същевременно ще стане глобален лидер по въпроси като климатичните промени и търговията.

Откакто Китай се отказа от маоистката изолация през 70-те години, водещата му философия бе определена от Дън Сяопин. По онова време Китай имаше нужда да се учи от Запада, особено от САЩ, и да се интегрира в съществуващия международен ред. Според Дън той трябва да е смирен и скромен във външната си политика, да не парадира и "да чака да му дойде времето". Времето сега настъпи, смята Си, и каза, че Средното царство е готово да "заеме централно място в света".

Речта на Си е важна, защото на този партиен конгрес стана ясно, че той не е обикновен лидер. Той достигна втори мандат, без да назовава очевидни приемници от следващото поколение партийни кадри, като по този начин контролът му над властта е далеч по-здрав от този на непосредствените му предшественици. Нещо по-важно, партията вгради политическата му мисъл в своя устав - чест, която допреди това бе получил само Мао Цзедун приживе. (Мислите на Дън също бяха добавени, но посмъртно.) Това значи, че докато е жив, Си и идеите му ще властват в Китайската комунистическа партия.

Както писа неотдавна в "Ню Йорк ривю ъв букс" Андрю Нейтън, политиката на Запада към Пекин като цяло е допускала, че с течение на времето, докато Китай модернизира икономиката си, той ще стане по-плуралистичен и по-отворен към сътрудничество с другите държави. Нейтън обаче добави, че неколцина писатели и журналисти като Джеймс Ман се безпокоят, че Китай вместо това ще остане авторитарен и ще осигури подкрепа на други антидемократични страни.

Действителността не е чак толкова крайна, колкото предричаше Ман. Китай остава твърдо авторитарен, всъщност все повече през последните години. Обаче по въпроси като климатичните промени, търговията и Северна Корея, той всъщност оказва все повече съдействие. Макар да се опитва да създаде няколко свои алтернативни международни институции, Китай същевременно е третият по значимост източник на финансиране на ООН и дава втория по значимост принос към бюджета за мироопазващи операции на световната организация. Китай се стреми към преразглеждане на международната система в услуга на своята засилваща се мощ, а не към революция и цялостна замяна на изградения от Запада международен ред.

Новото отношение на Китай към света и начинът, по който то се възприема, са отчасти резултат от продължаващата мощ на китайската икономика и растящата политическа самоувереност на партията под управлението на Си. Тези промени обаче се случват и на фона на пълния срив на политическия и морален авторитет на САЩ в света. Неотдавнашно допитване на института Пю регистрира спад от 14 процентни пункта на хората с положително отношение към САЩ в изследваните над 30 страни.

Страни като Австралия, Холандия и Канада сега имат по-положително мнение за Китай, отколкото за САЩ. Много от изследваните страни, включително Германия, Чили и Индонезия, имат по-голямо доверие на лидерските умения на Си, отколкото на тези на Тръмп. Китай настъпателно се стреми да подобри имиджа си пред света, като харчи милиарди за чуждестранна помощ, обещава търговия и инвестиции и отваря институти "Конфуций" за разпространяване на китайската култура.

В същото време, помислете как ли изглеждат САЩ сега в очите на останалия свят. Те са политически парализирани, неспособни да вземат важни решения. Насред все по-раздуващия се дълг инвестициите им в образованието, инфраструктурата и науката и технологиите са крайно недостатъчни. Политиката се е превърнала в жанр от телевизионното риалити, с ежедневни обиди, реплики и цветисти коментари.
Историческата роля на водачеството на Америка в света е заменена от ограничена и застинала идеология. Външната политика се е превърнала в политиканска игра, в която Вашингтон нарушава споразумения, променя курса си и прави обрати в политиката почти единствено, за да бележи политически точки пред своите избиратели.

Промените в престижа, които наблюдаваме по света, се дължат не толкова на възхода на Китай, колкото на упадъка на САЩ.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


343
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
219
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 266 има ли място под сливата или още малко да ви резнем
218
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
свръхсилата е Сърбия !! българите завинаги ще си останете неудачници
217
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 261 кога го 4у след като се върна до4катати Настя и ти донесе пари заработени по гръб за нова ватенка или Путин ли4но ви го каза по Перви канал с обещание боряшника да не поскъпва
216
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
https://youtube/watch?v=RkaCVfN_ECc
215
4
 
6
 
! Отговори
Чино преди 6 години
Китай ще мачка всичко по пътя си!
214
12
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 206Личи си че си православ... пардон порнославен русофил. От 2 часа се мъчиш да ни убедиш че руските *** са на нещо повече от българските. Е такова падение и лазене в краката на Русия може да се случи само в редиците на БСП или на българските "патриоти".
213
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименДа де, това го знаем, вече сме ги чували тия, всички миячи на кeнeфи клечат в интернет да си разказват историята на живота как са свободни граждани на свеат и сами си избират каъде по свеат а да мият кeнeфи ако имат щастието да им дадат виза.
212
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Най-масовите и най-евтините пpocтитутки са българктие, членките на ЕС.
211
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
наскоро бях в Пекин уреждахме продажба на соларни панели Голям град згради и пътища на ниво ама много смърди и не можеш да видиш небето от индустрията за 14 дни нито веднъж Млади мъже сме пове4ето не обвързани и китаските ни домакини след доста пиене ни заведаха в тяхния квартал на 4ервените фенери -- и о руска ре4 омайна слатка Филипинки и Рускини -- 25 гущера за 4ас пълна паднах се с Олга и Евгения от къдесте? Волгоград и Луганск - ли4ен опит
210
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не знам какво продават Руснаците по черноморието, но ако българската министърка на туризма ходи на крака в Москва да се моли за руски туристи да идват българите да им слугуват и да им сменят чаршафите и да им мият кeнeфите защото ако не дойдат много българи членове на ЕС ще научат какво акат бедните.
209
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 256От твоите уста в божиите уши, дано продават и да си заминават за Сибир.
208
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тия верно ще стигнат американците . Така че всяко второ русначе ще е правено в Китай
207
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 17 долара ти за седмица не взимаш бе ватенке а най евтините са имено рускини
206
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Вътрешният дълг на Китай наистина е 300% от БВП, но има още по тревожно нещо 12% от този дълг или $4 трилиона не се обслужва поради невъзможност на съответните китайски фирми. Държавата все още финансира китайските банки за да не фалират но този процес не може да бъде безкраен. Всичко както казват финансистите ще се случи в един единствен ден, денят в който ще се спука китайският дългови балон.
205
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Руснаците кипуват имоти в САЩ в затворени комюнити, евроатлантиците в членката (на втора скорост) на ЕС България се редят на опашки за интервюта за американски визи за да могат да отидат да мият кeneфите на руснаците в САЩ.
204
9
 
8
 
! Отговори
Adolf Eichmann преди 6 години
Чайна е едно недоразумение... нищо повече. Те никога не могат да са лидери в нищо. Тяхното не е Комунизъм - не е и Социализъм а е чист фашизъм без расова или друга дискриминация.... мунтантска работа. За какъв Социализъм или Комунизъм да говорим като там има пазарна икономика, свръх богати и ултра бедни - супер замърсени и пренаселени главни градове - те *** като *** там - тва е истината, в какво могат да са лидери. Жалко, че нашите партньори Императорска Япония се провалиха през WW2
203
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До работен денслед като измиеш кeнeфите след хард дей ъв миене на кeнeфи на афроамериканци не ти остава нищо друго освен да си купиш евтин бърбън за 17 долара за да се нальокаш петък вечер и да си мечтаеш за рускиня, защото нямаш пари дори за долнопробна българска пpocтитутка
202
11
 
2
 
! Отговори
работен ден преди 6 години
След като измия тоалета на запад събирам материяла добавям една жълта струя и го давам на някоя рускиня наташка тя си дава жопето и там каквото ми се иска а тя горката изпраща продукта на бащаси *** *** да има какво да хапне докато *** как му е велика ко4ината Така стоят нещата Та другари *** като ви се пребере Наташката от запад където у4и и се развива ПОНЕ ТАКА ви е казала - си спомнете с добро за тоалета
201
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Изкуственият интелект и роботите ще изядат хляба на китайците. Това е съвсем близка перспектива за САЩ. Когато Тръмп говореше че ще върне производството от Китай обратно в САЩ имаше предвид точно това.
200
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А мен не ми е жал защото си го причиняват сами.