Бразилия днес: Огромно неравенство, неописуема бедност

Висшето общество в страната води луксозен живот, а останалите?
102
Бразилия днес: Огромно неравенство, неописуема бедност
Снимка: Reuters

Богатството на Бразилия е разпределено изключително неравномерно. Състоянието на шестимата най-богати бразилци се равнява на онова, което притежават 100-те милиона бедни граждани на страната. Това са предимно тъмнокожи бразилци, наследници на отвлечените от Африка роби, пише в свой анализ DW.

"Корените на това неравенство са в колониалното време и робството", казва икономистът Самуел де Абреу Песоа от Сао Пауло и добавя: "Нашата образователна система допълнително задълбочи това неравенството. Между 1930 и 1980 година населението на Бразилия нарасна неимоверно, а по онова време в образователната система бе инвестиран само 1 процент от БВП на страната. Днес инвестициите в образованието съставляват 6 процента от БВП".

Още по темата
"Бразилия отделя немалко пари за образование, но не ги влага ефикасно. Качеството на държавното образование е много ниско", казва Бернар Апи от мозъчния тръст CCiF. А последиците са катастрофални. Поради ниската производителност на труда, заплатите остават трайно ниски. "А действията на държавата почти не допринасят за намаляване на неравенството", твърди Самуел де Абреу Песоа.

Пенсии без връзка с реалността

Данъчната система задълбочаване това неравенството още повече. Докато 10-те процента най-бедни бразилци плащат близо 32% от доходите си под формата на данъци, данъчното бреме за най-богатите 10 процента от гражданите възлиза на едва 21%.

"Нашата данъчна система облага главно потреблението, а това води до нова несправедливост. Бедните домакинства изразходват голяма част от доходите си за потребление, което означава, че тяхното данъчно бреме е непропорционално високо.

Бразилците с високи заплати са в по-изгодно положение и по отношение на ДОД. Той би трябвало да е прогресивен,  в действителност е регресивен, защото печалбите и дивидентите за физическите лица не се облагат с данъци", казва икономистът Татиане дос Сантос Писцители. Ставката на корпоративния данък е от 34%, но съществуват безброй легални трикове, които позволяват на фирмите да не плащат изобщо никакви данъци. Дефицитът в държавната пенсионна система расте скокообразно. Основната причина за това са несъразмерно високите пенсии на държавните служители.

"Държавният сектор си отпуска пенсии, които нямат никаква връзка с реалността. И вместо да служат на гражданите, държавните служители използват държавата за собствени цели“, казва Самуел де Абреу Песоа. Около 14 процента от БВП се отделят за пенсии. Само за сравнение: В Япония този дял е от 10 на сто, макар че там процентът на пенсионерите е четири пъти-по-висок. Затова в бразилския бюджет липсват пари за инвестиции в занемарената инфраструктура, училищата и болниците. "Това намалява и желанието на гражданите да плащат данъци. Намираме се в дяволски кръг", допълва експертът.

Бедността отново расте с високи темпове

Ширещата се от 2014 година насам икономическа криза застрашава и някои от постигнатите успехи на Бразилия в борбата срещу бедността. "Всяка година в периода между 2001и 2014 намалявахме неравенството стъпка по стъпка. Доходите на най-бедните 5% от населението растяха двойно по-бързо от средните за страната“, казва икономистът Марсело Нери в разговор с DW. През този период социалните програми намалиха бедността с две трети. "Сега обаче неравенството отново расте силно - за първи път от 1989 година насам", споделя той и допълва, че седем милиона бразилци са затънали в бедност от 2014 година насам.

Равносметката е печална: 13 милиона безработни, 34 милиона социално неосигурени трудови отношения, 27 милиона души, които вече са се отказали да търсят каквато и да е работа. И само 33 милиона работни места със социални осигуровки.

"Трябва бързо да намалим относителния дял на социално неосигурените трудови отношения, за да могат трудещите се да получат достъп до гарантираните от закона социални услуги. Само с годишен икономически ръст от 3 до 4 процента бихме могли да говорим за някаква социална политика", казва бившият президент на Централната банка Карлос Джералдо Лангони.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Комунистическо-джендърски DW простотии.
24
12
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бразилия, русия, Китай, Индия са един дол дренки. Големи държави с големи икономики, но гражданите по гладни и от африканците.
23
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
след управление на въртоглави това се получава.
22
13
 
14
 
! Отговори
Burzum преди 5 години
Е не е съвсем като България....ние самолет може да построим само от хартия....това е икономика в първата десетка ...и няма сняг ...НЯМА!
21
10
 
17
 
! Отговори
до 23 преди 5 години
Как не се сетихме, че и за положението в Бразилия пак Русия е виновна?Нема лабаво! Да върви пропагандата и кинтите!
20
18
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Руски мишлета, какво става с 10 милиярдния БРИКС, дето щял да счупи долара и еврото и да започне ерата на копейката? Една копейчица колко струва или такива стойности няма в математиката ха ха
19
4
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами то като у нас, 10 фамилии на олигарси:Домусчиев,Златев,Ганчев, Гайтански,Арабаджиев,Минев,Бориславова, Пеевски,Минев,Диневи, Гергов, Ковачки, Марешки държат 90% от активите на БГ, Борисов е заедно с Бориславова и Пеевски
18
8
 
44
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 5 години
В заглавието само сменяме името Бразилия с България и всичко останало важи с пълна сила.
17
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ГЕРБ загроби България.
16
5
 
37
 
! Отговори
Роб на влаЗта преди 5 години
Цените и заплатите в бразилия са като при нас .Както вървим скоро и ние ще сме така..без таван на пенсиите депутати и министри ще вземат от 5000лв.нагоре.масово безработни а тези които работят едва ще си покриват разходите и богатите все по богати..
15
7
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Откак Борисов преди 8 години пое кормилото на държавата ставаме от зле по-зле.
14
5
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Комунистите от ГЕРБ са си на власт трети мандат.Затова така сме цъфнали като Бразилия.
13
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво неравенство,живееш в картонена колиба и искаш лежейки или събирайки пластмасови бутилки по плажа на Копа Кабана да си финансово стабилен.
12
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Б РИКСИскам да попитам СИКаджийските МУТРИ, слугите им проруски "патриоти", както и играещите "ОПОЗИЦИЯ" стари червени партийни бонзи край Курмелката:НАТАМ ЛИ НИ ТИКАТЕ БРЕ?ПРОДАЖНИЦИ!
11
5
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Смее ли някой да провери колко сметки по офшорки и на каква стойност са авоарите на Борисов?
10
12
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Много напират комунистите за власт, ама от тях само бедност!
9
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Така е 7-миУругвай изпревари Чили и е единствената страна призната от ЕС като част от Европа.
8
23
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пиночет събираше бременни жени по улиците , качваше ги на самолети и ги хвърляше над стадиона.Мерси от такава демокрация и просперитет.
7
14
 
28
 
! Отговори
Така е 7-ми преди 5 години
В момента Чили е най-богатата страна в Южна Америка. Пиночет вкара всички крадци в затвора. След което стабилизира икономиката. А когато държавата забогатя вече имаше място и за демокрация. Не можеш да правиш демокрация когато всичко е в бедност и корупция.
6
5
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Точно като у нас. Защо трябва да се тревожим за Бразилия. Я някой журналист да се поинтересува какво е неравенството между супербогаташите Борисов, Пеевски, Доган и редовия български гражданин! Ама смеят ли. Вече се разбара, че такива журналисти ги убиват