4 февруари 1945 г., Ялта: Когато Сталин надхитри Рузвелт и Чърчил

Преди 75 г. тримата големи се срещат да определят рамките на мира след края на войната
Обновена: 5 фев 2020 09:05 | 4 фев 2020 21:33,
180
4 февруари 1945 г., Ялта: Когато Сталин надхитри Рузвелт и Чърчил
Снимка: Wikipedia

Преди 75 години тази снимка обикаля света: британският премиер Уинстън Чърчил, американският президент Франклин Д. Рузвелт и съветският диктатор Йосиф Сталин седят рамо до рамо, загърнати в балтоните си, и сериозно гледат към фотообектива. Сцената е трябвало да демонстрира единството между Великите сили и да вдъхне надеждата, че е възможен траен мир след края на Втората световна война.

Снимката е направена по време на конференцията в Ялта, организирана по покана на съветската страна. На 4 февруари 1945-та в двореца "Ливадия" на полуостров Крим "Голямата тройка" обсъжда заключителната фаза на Втората световна война. Хитлеровият "хилядолетен райх" е пред окончателния си срив.

Как да бъде разделена Германия

Американските и британски войски напредват в  Западна и Южна Европа, независимо от продължаващата ожесточена съпротива на Вермахта. По време на зимната си офанзива съветските войски, напиращи от изток, са се доближили на 100 км от германската столица. На 30 април Хитлер се самоубива в бункера си в Берлин, на 8 май Германия  капитулира. В тази кървава война загиват над 60 милиона души.

Още по темата

В Ялта, където едно време са прекарвали летния си отдих руските царе и аристократи, предстои да се определят контурите на новия световен ред, както и да се договорят разделението и денацификацията на Германия. „Голямата тройка" е трябвало също да разпредели бъдещите сфери на влияние в следвоенна Европа. Западните сили са настоявали и за създаването на най-важната бъдеща глобална организация - Обединените нации.

Победителите се надяват на трайно сътрудничество

Конференцията е имала деликатната задача да съчетае твърде различните интереси на победителите. Това, което е обединявало комуниста Сталин и капиталистите Рузвелт и Чърчил, е бил общият враг: Германия.

През 1945 г. все още не си личи, че съвсем скоро съюзниците от антихитлеристката коалиция ще се превърнат във врагове.

"Чърчил и Рузвелт са си кореспондирали по време на цялата война, организирали са и срещи помежду си. До този момент те са се виждали със Сталин само веднъж - в Техеран в края на 1943-та - и предполагат, че сътрудничество ще продължи още дълги години, ако не и десетилетия след войната. Поради тази причина Чърчил и Рузвелт са били готови на компромиси", обяснява кьолнският историк Йост Дюлфер.

Както Чърчил, така и Рузвелт не са били никак доволни от избора на мястото за конференцията. За да стигне до Ялта, тежко болният американски президент е трябвало да пропътува общо 11 000 километра с кораб и самолет. А британският премиер дори бил казал, че е "едва ли е можело да се намери по-лошо място от Ялта, дори и да е било съзнателно търсено". За Сталин обаче е било изключително важно срещата да се проведе на съветска земя, за да използва това стратегическо предимство в своя полза. Съветският диктатор дава разпореждания да бъдат инсталирани телеграфи и високочестотни телефони. А за да подслушва чуждестранните делегации, организира разполагането на насочени микрофони в храстите около двореца "Ливадия". За всеки случай е подготвен и специален бункер-бомбоубежище. Подбрани келнери от луксозните московски хотели са командировани в Ялта, за да поднасят на гостите изискани блюда, докато в цялата страна цари истински глад.

Сталин успява да се наложи за редица важни неща

"От друга страна Рузвелт и Чърчил вече са знаели с кого си имат работа. А и това, че крайно бруталната съветска диктатура се стреми да разшири влиянието си в Европа. Те не са имали никакви илюзии относно този факт", обяснява историкът и експерт по проблемите на Източна Европа Вилфрид Лот.

Сталин все пак успява да постигне своите цели. "Атмосферата като цяло е била добра. От време на време някой от участниците в срещата е скачал от стола си ядосан, защото не е можел да приеме определени неща, но като цяло конференцията е преминала под знака на сътрудничеството", посочва Йост Дюлфер.

До 11 февруари тримата държавници водят пазарлъци за бъдещето на Европа. Резултатите са следните: Чърчил налага Франция като допълнителна окупационна сила в победената Германия; Рузвелт получава обещанието на Сталин, че СССР ще се присъедини към бъдещите Обединени нации и ще се включи във войната срещу Япония. А Сталин постига това, че областите, в които напредват неговите войски, са обявени за съветска сфера на влияние.

Освен това шефът на Кремъл успява да се наложи и за друго: към СССР са придадени територии в Далечния изток, които са отнети от Япония и Китай. Съветският лидер си урежда и право на вето в бъдещия Съвет за сигурност. Определянето на конкретните граници на Полша е оставено за времето след капитулацията на Третия райх. Сталин обаче успява да договори като източна граница демаркационната линия, до която достигат войските му по време на агресията срещу Полша през 1939 година. По онова време Съветският съюз все още е съюзник на Германия.

Компромиси и открити въпроси

Всеки участник в конференцията постига по нещо, коментира историкът Дюлфер: "По териториалните въпроси успява да се наложи предимно Сталин. А западните сили налагат възгледите си относно рамката на бъдещия мирен ред". Историкът Вилфрид Лот добавя: "И тримата са били наистина доволни от постигнатото на конференцията. Те са смятали, че договореното представлява добра база за бъдещо сътрудничество". В резултат на преговорите обаче са били постигнати редица твърде мъгляви компромиси, които остават неуточнени по конкретни точки.

Участниците в конференцията явно са изхождали от това, че същинските решения за Европа ще бъдат взети след края на войната. В този смисъл Ялта е нещо като преходна конференция, която дава само насоката за бъдещето.

"Реално погледнато, трайният мир в никакъв случай не е бил договорен на конференцията в Ялта", казва историкът Лот.

И следващата конференция на "Голямата тройка", проведена в Потсдам на 17 юли 1945-та, не успява да даде отговор на всички открити въпроси, нито да заглади всички различия. Така на практика е подготвена почвата за очертаващата се вече Студена война.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


180
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
111
13
 
17
 
! Отговори
Евтим преди 4 години
до МишоАбе, каква качествена храна си ял, след като кренвиршите често бяха отвратителни, че и котките ни не ги ядяха, а избора при другите неща се свеждаше до максимум три от вид. Ял си определено вкусно, само ако е било на село. Сега мога да изброя минимум 5 мадри, които правят страхотна продукция за пазара, но няма, само защото ще е реклама.Относно заключването, не те знам къде си живял, но се заключвахме и още как. Откраднаха ми две колела, ей така, щото беше много сигурно. Ега ти лъжите.
110
8
 
23
 
! Отговори
Бити палаши преди 4 години
Заглавието на статията е много просташко и елементарно. Сталин не е надхитрял Рузвелт и Чълчил а е водил напрегнати преговори за защита интереса на СССР и постигане на баланс в международните отношения. През февруари 1945г. Сталин е в най-силната си позиция и ако е бил изнудвач е можел да изджуга далеч,дачеч по-големи отстъпки от американците и британците. Американците са още далеч от атомната бомба,а току що е приключила арденската офанзива на Хитлер,а американци и британци са кото бити палаши.
109
3
 
17
 
! Отговори
366 преди 4 години
До Нищо новоАз също не харесах заглавието - непрофесионално, далеч от историческата истина.
108
4
 
14
 
! Отговори
Внимателно преди 4 години
ПО интересно е какви спец наркотици ползваха за да накарат ваксинирани на власт в МОсква да предадат без бой Источна Европа на доскорошни и сегашни врагове.С помоща на спец ваксини докараха на власт Елцин който на пияна глава разпадна Руската империя на республики ..
107
15
 
31
 
! Отговори
Мишо преди 4 години
До pomneshtВ България никога не е имало комунизъм. Както и в много други държави. Вратите и през 80 не ги заключвахме. Що се отнася до соца всичко си беше доста софт и никой не ни е закачал. Работихме, печелихме пари, вярно е че нямаше къде да ги харчим. Но магазините си бяха пълни, ядяхме качествена храна. Ама наистина качествена! Кризата я направиха политиците, които окрадоха и съсипаха държава, измивайки си ръцете с комунизма! И сега същите тези крадци ни управляват!!!!!!!
106
1
 
13
 
! Отговори
Нищо ново преди 4 години
Както често се случва, заглавието и съдържанието на статията се разминават. Но малко хора четат дългата статия и коментират само заглавието.Как например "В този смисъл Ялта е нещо като преходна конференция, която дава само насоката за бъдещето" съответства на това, че Сталин бил надхитрил Рузвелт и Чърчил? Това е сталиниска пропагандна теза.
105
6
 
25
 
! Отговори
така е преди 4 години
Голям хитряга е бил др.Сталин!СССР дава над 30 млн жертви,а САЩ-под 200,000!Направо ги е размазал с хитрост!
104
3
 
14
 
! Отговори
агитпроп преди 4 години
Това не е статия за историята, а си е чиста примитивна пропаганда!
103
7
 
15
 
! Отговори
Ром"с преди 4 години
Сталин победи и Рузвелтт и Чърчил на тази среща -това е истината,остналото е демагогия ...!
102
27
 
23
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
знам за какво надхитряне става дума. Н 75 години след края на ВСВ единствената държава участничка която не съществува е СССР, а Германия, Япония, Англия и Китай са световни икономически сили, за разлика от Русия, която се опитва да си приватизира победата.
101
21
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 101Я бързо да си пиеш хапчетата...диктатурата ли наричаш хармоничен ред???И тогава си имаше кражби,убийства и изнасилвания.Просто никой не говореше за тях.Не беше позволено.Да не би затворите да са построени по време на демокрацията???Не си заключвал вратата...какво си имал та някой да ти го открадне-вестниците във външната тоалетна или бурканите от избата.Хаосът който днес съществува и не отричам го има навсякъде във всички държави.Просто цикъл от развитието на цивилизацията...
100
5
 
13
 
! Отговори
към 105 преди 4 години
"Можеше ли да не работиш, ако не ти се работи?"---------------------Не си прочел новите боковски поправки на закона, а те са: не можеш да не работиш, ако не ти се работи за без пари. Ако си на борсата и в течение на една година не си намерил подходяща работа, получаваш принудително направление за работа, която никой не иска - например ръчно бране на плодове и зеленчуци с работно време от зори до здрач с договор за 4 часа и съответно заплата 305 лв. Свобода по боковски или концлагер?
99
15
 
22
 
! Отговори
pomnesht преди 4 години
До АнонименЩо за глупости и заблуждаващи младите хора неща пишеш. Да не си Костя Копейкин? Не си заключвахме вратите до началото на 60-те години докато съществуваха още порядките сред хората характерни за годините преди 1944-а. После не само че се заключвахме но и започнахме да слагаме решетки по прозорците като пикът беше през 80-те и 90-те години. Влияние на комунистите, сър.
98
13
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименАбе стига с твоята пропаганда,четох конкретна информация с дати,имена,място на престъпленията по границата и колко са убитите граничари,както и за престъпленията на диверсионните групи влезли в България.
97
16
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 107 Глупости говориш.Влизали западни шпионски групи,дрън дрън,промил ти мозъка някой с глупости.Не пускаха българите да пътуват за да не емигрират,защото тук беше мизерия и диктатура.Ограничаваха хората за да не видят,че капитализма не е това,което им казват тук!
96
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименАз нямам хора от БКП в семейството си или роднини от БКП,така че и тази твоя лъжа не минава.
95
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
107 Твоя чичо е бил комунист,тях ги пускаха.Обикновен човек сложна работа.Сега палиш тръгваш и никой не те пита защо!
94
13
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До AsdПазеха границата,защото влизаха западни шпионски групи и избиваха населението,вършеха саботажи,диверсии,а колко граничари са избити от тези западни шпиони е отделен въпрос,разбира се,че ще пазят границата от тези убийци,няма да ги посрещтат с бъклица я!
93
13
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 101И каква свобода?Свободно можеше ли да отидеш до Гърция на море?НЕ!Можеше ли е сега да излезеш да отидеш да си купиш кола?НЕ!Можеше ли да имаш второ жилище?НЕ!Можеше ли да слушаш западни радиостанции и музика?НЕ!Можеше ли да не работиш,ако не ти се работи?НЕ!Можеше ли да кажеш някой виц за властта на всеослушание?НЕ!Можеше ли да протестираш за тези неща,които ти написах по-горе?НЕ!Е за каква свобода говориш ти?!Можеше да съществуваш скотски,да живееш в клетка,да слушкаш и да си трайкаш!
92
12
 
16
 
! Отговори
Asd преди 4 години
Вратите не се заключваха, но границата се "заключваше" и се стреляше на месо, за да не се разбяга "щастливото" население в западна посока. Освен това онази система фалира и се саморазпусна.