60 години след Гагарин: Мъск блокира достъпа на Русия до доходоносния космос

Липсата на частни инвестиции в руските космически технологии поставят Москва в позиция на догонващ
11 апр 2021 20:12,
365
60 години след Гагарин: Мъск блокира достъпа на Русия до доходоносния космос
Снимка: БГНЕС

"Миналото трябва да се помни. Можеш и трябва да се гордееш с него". Това казва космонавтът Фьодор Юрчихин пред репортер миналата година. "Но не може да живеете в миналото", добавя той.

Това трябва да се вземе предвид от руската космическа индустрия, някога лидер при полетите в околоземна орбита.

Преди 60 години Юрий Гагарин се превръща в първия човек в историята, излязъл в космоса, осигурявайки предимство на Съветския съюз в една нова надпревара срещу САЩ, пише Bloomberg.

Още по темата
Космическата наука е поставена в центъра на фокуса на страната, а Гагарин се превръща в национален герой. Днес повечето руснаци все още вярват, че страната им е лидер в космическите полети.

Естествено, Москва кръсти своята ваксина срещу коронавирус на първия спътник, който е изведен в околоземна орбита през 1957 г. – "Спутник". И докато президентът Владимир Путин не е особено голям ентусиаст по отношение на космическите полети, той е наясно с военните и геополитически последици от космическата програма.

Но сега Русия не е онази сила, която някога е била в космическата надпревара. Индустрията е засегната от санкциите на Запада. Още по-лошото е, че комбинацията от тежка бюрокрация, завесата, която прикрива военните технологии и доминираната от държавата икономика, не успяват да насърчат частните инвестиции в космическите технологии – стратегия, възприета успешно от САЩ.

Китай, който успява да изстреля своя първи спътник през 1970 г., се опитва да настигне руснаците и американците с дръзки планове за орбитална станция и непилотирани (за момента) мисии до Марс.

Носталгията на руснаците по миналата космическа слава е разбираема. Първите постижения, свързани с космоса от времето на Студената война, представляват големи успехи както по отношение на политиката, така и при технологиите, независимо че печалбата тук е малка, ако изобщо я има. Както подчертава Стивън Уокър, автор на "Отвъд", разказ за първия пилотиран космически полет, събитията през 1961 г. са можели да се развият по съвсем друг начин, ако САЩ не отменят космическата мисия с Алън Шепърд заради технически проблем.

Но Русия все пак остава сред водещите космически нации. Тя е една от малкото страни, които продължават да извеждат успешно хора в космоса. През по-голямата част от последното десетилетие американските астронавти разчитат на руския кораб "Съюз", за да достигнат до Международната космическа станция (МКС). Но това е напът да приключи.

Процесът по изграждане на ново поколение ракети-носители и космически модули в Русия се сблъсква с продължаващо години забавяне и отлагания. Налице е твърде малко творчество, в същото време - твърде много разточителни разходи и някои смущаващи технически неизправности. Мисията на „Фобос-грунт“, с която Русия иска да достигне спътника на Марс Фобос, се проваля, когато през 2011 г. сондата остава в ниска околоземна орбита, а на 15 януари 2021 г. изгаря в атмосферата над Тихия океан.

Ръководителят на руската държавна космическа агенция "Роскосмос" Дмитрий Рогозин заяви по адрес на компанията на Илон Мъск Space Exploration Technologies Corp., известна още като SpaceX, че САЩ вероятно ще се нуждаят от батут, за да отведат своите астронавти до МКС, след като Вашингтон наложи санкции на Русия.

Липсата на пари е основна част от проблема за Русия.

Федералните разходи нарастват, деноминирани в рубли, но се понижават, когато бъдат обърнати в долари. Анализаторът Павел Лузин изчислява разходите за 2020 г. за космическата програма на Русия на 2,4 млрд. долара, което е по-малко от тези за 2013 г. Основна причина е секването на покупките на ракетни двигатели RD-180 от страна на САЩ.

Критична подкрепа за разходите представляват редовните плащания от страна на Вашингтон за пътуванията със "Съюз" до МКС, като мисията на SpaceX с двамата американски астронавти активира предупредителната червена лампа за Москва. "Батутът работи", отговори след мисията Илон Мъск.

Стартовата площадка "Восточен" има за цел да осигури автономията на Русия по отношение на зависимостта ѝ при полетите от Байконур, който се намира на територията на Казахстан. Експертите твърдят, че сибирският терен може да направят аварийните кацания опасни.

Класът ракети "Ангара", които са в експлоатация от около четвърт век, са съпроводени от много големи разходи. Необходим е нов пилотски модул, ако Русия все пак иска да достигне Луната. На фона на състоянието на руската космическа индустрията идеята за изграждането на кораб за многократна употреба засега изглежда малко вероятно да се осъществи.

Москва, отказвайки да разбере значението на частния сектор, настоява за централизиран подход по отношение на космическите полети. Частните инвестиции остават блокирани заради бюрокрацията и засекретената завеса над космическата индустрия.

Тъй като бъдещето на американско-руското сътрудничество в космоса остава неясно, съществува префокусиране на Москва в посока Китай и развитие на планове за изграждане на съвместна лунна изследователска станция. Но е ясно, че в същото време Пекин гони свои собствени амбиции и стремеж към автономност.

Според журналиста Ерик Бергер талантът печели над опита в космическата надпревара, а предприемаческата култура – над наследството.

Без промяна в политическите и икономическите структури, които са установени в Русия, страната, която някога дава на света Гагарин, ще продължи да буксува.

Още икономически анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


365
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
196
19
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 258 ОТВРАТЕНВерно трябва да си отвратен от себе си и необразоваността си!1 Станцията " Мир" отдавна я НЯМА, ПАДНА НЕКОНТРОЛИРАНО ПРЕЗ 90 те години! Провери инфото си ***!2 Американците построиха сегашната т.нар. Международна косми. станция с техните СОВАЛКИ, русия има само един модул там и той бе качен пак от СОВАЛКА ! Провери и това!3. Последният билет за място с руски Союз е бил заплануван и поръчан още 2016 г, от тогава няма поръчани места от НАСА
195
5
 
9
 
! Отговори
Анонимев преди 3 години
Само вижте сега американския астронавт как е схигнал до межзународната космическа станция 60 г. след рървия полет...
194
8
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
и как го е блокирал? с бали слама от краварника?
193
11
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Кой смелчага ще се качи на ракетките на Мъск да попътува из доходоносния космос?
192
14
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Хех, благодаря на днес.бг за доброто настроение тази сутрин. Смях се от сърце. Че то въпросът е какви изобщо успехи имат американците??? На всеки който му се иска веднага да отговори например "За разлика от руснаците са ходили на Луната" напомням, че Вернер фон Браун НЕ Е американец. Ако изобщо са ходили. А пък който незнае кой е Вернер фон Браун няма даже какво да му се напомня.
191
11
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Такова нещо никога не се бе случвало - и ето пак.Апологетите на Мъск мълчат като риби, а противниците си умират от смях.NASA пак се примоли на Роскосмос да й продаде билетче до МКС.Рогозин се смили над блокатора Мъск и молбата на НАСА за едно местенце до МКС за едно пиндостанче беше удовлетворена.На 09.04.2021 г., юбилейният руски космически кораб "Юрий Алексеевич Гагарин", за 3 чАса достави на МКС астронавта от НАСА Марк Ванде Хай.
190
9
 
23
 
! Отговори
SS преди 3 години
каквото и да плещят хамеркнанците, истината е една - първият човек в космоса се казва със звучното име Юрий Гагарин, светла му памет! Е, боли ги много за това, но това е положението.... Яд ги е и понеже не могат този факт да го подменят, както те си знаят.А иначе - нека да си развиват, развиват и развиват "космическите си програми". Тъкмо така по-бързо ще фалират
189
9
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Русия буксува" - мисъл, за която колективно-западният либepacт, се е хванал като за спасителна сламка. Той вярва и доказва, че Русия страда и буксува от неговите санкции и упорито не вижда огромните крачки, с които РФ се движи напред.
188
11
 
18
 
! Отговори
Отвратен преди 3 години
До АнонименНе най-бърз краварий, единствен е!!! Космическа станция Мир е единствена и всички искат не искат (а не искат) плащат на Русия колкото каже за да се качат горе а Русия има вето и права върху ВСИЧКИ изследвания горе дали от каубои или европендели - всички! А хамерика, която УЖ преди 50 години е стъпила на Луната плаща на Русия за да може да е "космическа" сила. Вервайте на холивудските истории за Аполо! Промити мозъци! Утре "марсиянеца" ще ви пуснат и ще повярвате че и на Марс са били
187
9
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Значи...руснаците са гола вода защота разбираш ли Мъск плаща за двама астронавти да посетят Мир а великата технологична държава Хамерика..намалява покупките на ракетни двигатели хахаха по същата логика аз мога да напиша че Германияе зле, защото бедните българи са спряли покупките на луксозни мерцедеси хахххахаха ЩОМ Кравария купува ракетни двигатели от Русия, дначи че са поне 2 пъти по-добри руските от останалите!
186
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Културният полякХа-ха-ха 50% руски и с какво ги закара руските завалии до там? С батути ли. На какво ги натоварих? Всички основни модули ги откараха със Совалките които побираха в себе си огромните детайли и възли. Хем нищо не знаете хем говорите говорите глупости хем искате и да ви вярват.Поне три четвърти от модулите на МКС са американски. Ако си достатъчно голям сигурно помниш колко курса направиха Совалките докато построят МКС.
185
9
 
8
 
! Отговори
Културният поляк преди 3 години
до 248 - къде да се изолират бе ***? Колко модула имат американците, това да не им е НАТО че да се разпореждат с модулите на Европа, Канада и Япония? Руските модули са около 50% от цялата МКС, те ако рекат да се изолират останалите остават на тъмно и на студено, щото цялата инсраструктура там зависи изцяло от руснаците. Споменах ли "побутването" на станцията от Прогресите, без което станцията пада на Земята за няколко месеца, или и там Мъск има решение А?
184
1
 
5
 
! Отговори
До 246 преди 3 години
А как мислиш, дали малко руски ракети и други апарати са се разбили при експерименти и изпитания ?!
183
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 238"Lunar Reconnaissance Orbiter - Eyes on the Moon"Гледах клипа, наистина е много интересен. Само не разбрах защо не показаха къде са руските Луноход 1 и Луноход 2, споменаха само че били доставили лазарен рефлектор. Показаха китайската сонда кацнала на обратната страна и заека ровър както и разбилите се индийска и израелска сонди. Изглежда че руските луноходи са се изпарили от Луната.
182
1
 
4
 
! Отговори
До 248 преди 3 години
Виж сега, по принцип недолюбвам Путин, но там трябва толерантност и взаимопомощ - днес се запушила руската, утре може да се запуши американската, или нещо друго !
181
1
 
6
 
! Отговори
Само че преди 3 години
Постиженията в миналото не бяха дело на Русия, а на СССР !
180
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Руснаците най-напред да си запушат дупките в руския модул Звезда на МКС защото с безхаберието си ще направят цялата МКС необитаема. Американците вече замислят просто да се изолират от руснаците защото постоянно им искат кислород и ползване на тоалетната им (Руската тоалетна блокира през някалка дни), а няколко месеца и ги хранеха защото "бързата" доставка на храна планирана за ноември пристигна едва в края на февруари.
179
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Поредният провал за SpaceX Starship. Прототип на ракетите на Елон Мъск Starship - Serial Number SN11 се разби след изстрелване от SpaceXs космодрума в Boca Chica, Texas.
178
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 244Ами то като няма вече с какво да се похвали Русия вече се хвали че техния файтон в космоса е най-бърз.
177
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия вече доставя хора на МКС за 6 часа а имат и рекордно 3 часово рандеву докато Мъск още кара на двудневната процедура. Има още много ляп да яде догато натрупа опита на СССР