Тласка ли Путин германската икономика към точката на пречупване?

Някои потенциални заплахи започнаха да стават абсолютно реални
25 юни 2022 19:17, Красимир Ангелов
342
Тласка ли Путин германската икономика към точката на пречупване?
Снимка: БГНЕС

В Германия някои промишлени пещи работят без прекъсване от десетилетия. Ако те се охладят внезапно, разтопените материали се втвърдяват и системата се поврежда. Това е проблемът, пред който е изправена най-голямата европейска икономика заради безпрецедентната енергийна криза.

Ако всичко започна като смътно предчувствие за намаляване на доставките на руски газ, то вече е съвсем реално. След като президентът Владимир Путин намали с 60 % потоците по главната връзка с Европа, експертите от администрацията на канцлера Олаф Шолц тази седмица разработиха сценарии и нито един от тях не доведе до достатъчни резерви за изкарване на зимата, пише в свой анализ Bloomberg TV Bulgaria.

"Това беше отрезвяващият момент", каза Клаус Мюлер, който ръководи германския мрежови регулатор, известен като BNetzA. "Ако имаме много, много студена зима, ако сме невнимателни и прекалено щедри с газа, тогава няма да е хубаво".

Рисковете се простират отвъд рецесията и зимата на замръзнали домове и затворени фабрики. В продължение на десетилетия Германия процъфтява благодарение на евтиния газ. Отговорът на нуждите на растящата икономика най-често е бил нов газопровод до Русия.

Тази епоха вече е отминала и компании от BASF SE до Volkswagen AG се примиряват с новата реалност.

Ще има бързи решения - като съживяване на замърсяващите въглищни централи и смяна на горивата в промишлените процеси, но се очертават структурни проблеми, тъй като преходът към достъпна енергия от възобновяеми източници ще отнеме още години.

Фирмите, произвеждащи метали, хартия и дори храни, могат да бъдат принудени да намалят мащабите си или да затворят производствените си обекти в Германия, което ще ускори постоянното изтичане на работни места в производството и ще нанесе трайни щети на икономическия пейзаж на страната.

"Компаниите ще преместят производството си там, където има конкурентен газ от тръбопроводи, а това няма да е в Германия", казва Волфганг Хан, управляващ директор на Energy Consulting Group GmbH. "Не можеш да поправиш 20-годишни политически грешки за две или три години."

Последните данни показват, че ще са необходими 115 дни, за да се постигне целта на правителството да запълни газовите резерви до 90% от капацитета до ноември. Този срок предполага, че потоците ще се запазят на сегашното ниво, което е малко вероятно, като се има предвид все по-агресивната позиция на Кремъл спрямо Европа в отговор на санкциите, наложени заради войната.

В отговор на мрачните перспективи Германия, която все още разчита на Русия за повече от една трета от доставките си на газ, повиши в четвъртък нивото на заплаха до втората най-висока степен на "тревога". Ако натискът се засили, Германия може да започне да разпределя доставките.

Моментът на истината вероятно ще настъпи следващия месец, когато газопроводът "Северен поток" ще бъде спрян за планирана профилактика. Германия се опасява, че той може никога да не заработи.

"Ще трябва да излъжа, ако кажа, че не се страхувам от това", заяви министърът на икономиката Роберт Хабек.

Вицеканцлерът на Германия направи паралел между свиването на доставките на газ и ролята на Lehman Brothers за предизвикването на финансовата криза. Ако доставчиците на енергия продължат да трупат загуби, тъй като са принудени да покриват липсващите руски доставки на високи цени, съществува риск от по-широк срив.

Uniper SE, най-големият вносител на руски газ в Германия, вече предупреди, че може да срещне затруднения при изпълнението на договорите за доставка на местни комунални услуги и производители, ако Москва удължи или увеличи прекъсванията на доставките на газ.

Кризата вече надхвърли границите на Германия, като 12 държави - членки на Европейския съюз, са засегнати, а 10 от тях са издали ранно предупреждение съгласно регламента за газовата сигурност. Увеличеното търсене на втечнен природен газ в Европа ще засегне и по-бедните страни по света, които ще се борят да се конкурират за товари.

"Притеснени сме", че Русия ще прекрати доставките на газ за Европа, заяви естонският президент Кая Калас на срещата на върха на ЕС в Брюксел в петък.  "Трябва да сме готови да имаме различни енергийни миксове, обединени покупки на втечнен газ и да правим тези неща заедно."

Сценариите на BNetzA, която ще управлява разпределението на газ в Германия в случай на нормиране, отчитат редица спешни мерки, включително два плаващи терминала за втечнен природен газ, които ще бъдат пуснати в експлоатация тази зима, търгове за излишното гориво за промишлеността и правителствена програма за закупуване на газ на спот пазара на стойност 15 млрд. евро.

"Хранилищата в Германия трябва да бъдат запълнени възможно най-скоро", каза Себастиан Блешке, ръководител на INES, асоциацията на германските оператори на хранилища. "За някои от обектите прозорецът на възможностите се затваря."

Баварската компания Wiegand Glas показва трудностите при намаляване на търсенето на газ в Германия. Единадесетте пещи за топене на стъкло на компанията - както всички в страната - работят 24 часа в денонощието в продължение на повече от десетилетие. Дори ако Wiegand спре производството си, пещите ще се нуждаят от 75% от нормалното потребление на газ, за да не се допусне разтопеното стъкло в тях да се нагнети и да разруши пещта.

"Но тогава трябва да поемем разходите за енергия, докато нямаме какво да продаваме, така че това не е опция", казва главният изпълнителен директор Оливер Виганд в интервю. Ако високоспециализираните пещи се повредят, възстановяването им ще отнеме много време и ще бъде скъпо. "Ще отнеме десетилетие, за да се възстанови нормалното производство", добави той.

Икономистите се опитват да определят обхвата на риска, но това е предизвикателство. Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви, че 75% от това, което банката е сбъркала в прогнозата си за инфлацията през миналата година, се дължи на цените на енергията.

Целият анализ четете тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


342
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
137
5
 
41
 
! Отговори
Факт преди 1 година
Политиците в Европа не искат да си признаят провала и грешката която обрича народите на беди.
136
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Макрон и Шолца редовно си приказват Путин по телефон, секси му пъшкат на слушалката да им отпусне още газцица иначе за пред хората се правят че поддържат Украйна.
135
9
 
27
 
! Отговори
Drang nach Osten преди 1 година
Германистан винаги има един и същ проблем. Петрол. Така беше преди първата световна, така беше преди втората, така е и сега. Германистанците тогава измислят газ-генератор, който генерира газ от въглища, които се нагряват с огън от дърва като алтернатива на бензина, за да карат камионите си. Естествено КПД на този газ-генератор е смешен, но сега пак ще им се наложи да го ползват, ако още се блещят.
134
6
 
35
 
! Отговори
Ужас преди 1 година
Ефекта на бумеранга от санкциите удря жестоко Европа.
133
14
 
15
 
! Отговори
Путик не може преди 1 година
да се справи с няколко цеха за винкел в Украйна, бил "тласкал" Германия.
132
10
 
44
 
! Отговори
Поумняване. преди 1 година
Когато германските работници останат без работа тогава Урсула ще поумнее.Не разбраха ли елитите на Европа ,че вече Русия ще диктува условията.Първо условие -спрете да се гаврите с Украйна като и давате оръжия защото там загиват слявани и източно православани.Второ условие -спрете да клякате на долара и на сборището зад океана и си гледайте интересите заедно като не ни вкарвате в трета световна.Трето условие - ако не зипълните първо и второ скоро ще има само пепел в Европа.
131
5
 
41
 
! Отговори
Бгг преди 1 година
Да бе ЕС налага санкциите, а Путин бил ги тласкал. Добре е да се каже истината
130
4
 
25
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
Нещо не е ясно - нали не искаха нито газ, нито петрол от Русия, какво всъщнот искат? Май доколкото разбирам, Путин ще ги отреже. Но пък най-добре е да се спрат да се трепят и да възстановят бизнеса, защото омраза безкрай до нищо не води, как приложиха плана Маршал, според вас от омраза ли....
129
5
 
26
 
! Отговори
Иво преди 1 година
Тука заглавието по точно би било: кой ми стау гащити.. кой не иска да купува газ? Германия.. кой налага санкции за торове и зърно... ЕС.. кат нещът газ и петрол кво ревът.. да са опраат
128
9
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Щели да спрат да купуват нефт и газ от Русия, а най-много да накривят на капата на дядя Вова.
127
3
 
34
 
! Отговори
защо преди 1 година
"Май 18 - 2022 - Фон дер Лайен: Инвестираме 300 млрд. евро и късаме с руския петрол и газ" Що се плашите незнам??
126
26
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А бе аз не знам неко да бега в Русия, всеки бега на запад, при цар долра, никой не иска рубли, всеки иска да живее като американец, а не като руснак.
125
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен, к.110 Металните руди обикновено във вид на концентрат се топят с кокс и обогатен на кислород въздух от фурмите, защото изискват температура доста над 1000 С. С въглища (кюмюp) или обогатени такива - напр.полски/донбаски бpикети можеш да си палиш пернишката печка. Еленергията е много скъпа и се използва за изготвяне на краен продукт - напр. на стомана в електропещи. Дори и в стоманодобивните цехове се предпочита загряването с мазут като по-евтино гориво. Но и той е руски, а не на ЕС.
124
6
 
44
 
! Отговори
Ceci_ преди 1 година
Виж ти, колко интересно, оказва се, Русия е продавала доста изгодно газ в европа, пък на нас 20г. ни обработват мозъците как лошият кремъл ни ограбвал. Пък то се оказа че цялата немска икономика, съдържаща европейският проект и източно-европейските просяци чрез профицита си, се базира на евтини руски ресурси. И всичките тези години ние плюем ръката даваща... ами народа е казал какво с3р3 лакомото д7пе.
123
7
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Стига с това лашкане, дето Путин го прави на великия Запад. Ние го усещаме и без да го пишете. Напишете нещо за това как санкциите ще смажат Русия и как тя ще фаолира максимум до две седмици. Поне да се посмеем малко.
122
3
 
25
 
! Отговори
За Витков преди 1 година
Сега да излезе биби джипков и да му обясни на този, че ако той е бил на власт инфлацията нямаше да съществува, а цената на бензина щеше да бъде 2 кинта.
121
26
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
121 Тъй си го написал, че все едно САЩ и НАТО обикалят с прашки и видиш ли руснаците щели да ги посрещнат с 6500 ядрени бойни глави. А истината е, че САЩ и НАТО имат повече ядрени бойни глави от руснаците и със сигурност са изрядни. За руските изобщо не е сигурно дали половината изобщо ги има и могат да ги изстрелят, а другата половина няма да им паднат на собствените глави.
120
27
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕС не може без ресурсите на Русия, но те трябва да са евтини. Русия не можем да я унищожим военно, но можем да я унищожим икономически с постоянни санкции и като я притискаме и задушим от всякъде с НАТО и враждебен обръч. Ако Русия не бъде унищожена и разделена на няколко демократични страни, на ЕС може да се сложи кръст както в икономически, така и в политически смисъл.
119
5
 
39
 
! Отговори
А преди 1 година
Кой кара Германия да налага санкции.....Какво очакват, да запорират чужди активи, да блокират доставки и после вдичко да им е както те искат. А, Германия е достатъчно силна, за да й се диктува. Демек, проблема е в политиците им. Нама да стане със санкции и противопоставяне. Ще стане само с преговори и отстъпки. На който не му се вярва, ще преживее или студена, или военна зима.
118
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Дрън Дрън.Газа е стока като всяка друга. Пито платено. Останалите приказки целят други, ама за другото си иска други неща, а там вече каквото сабя покаже и честа майко, юнашка.