Високо напрежение: Хронология на Тайванския въпрос

Основни моменти в отношенията между САЩ, Китай и Тайван
2 авг 2022 20:00, Йоана Цонева
95
Високо напрежение: Хронология на Тайванския въпрос
Снимка: БГНЕС

Председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси се очаква да посети Тайван във вторник, което предизвика остри предупреждения от страна на Пекин, който претендира, че самоуправляващият се остров е негова територия, пише "Ройтерс".

Ето и основните събития в отношенията между САЩ, Китай и Тайван:

1949 г. - Комунистите на Мао Дзедун вземат властта в Пекин, след като побеждават националистите от Куоминтан (КМТ) на Чан Кайши в гражданска война. Ръководеното от КМТ правителство се оттегля на остров Тайван, прекъсвайки контактите с континентален Китай.

1950 г. - Тайван става съюзник на Съединените щати, които са във война с Китай в Корея. Съединените щати разполагат флот в Тайванския проток, за да защитят своя съюзник от евентуално нападение от континенталната част на страната.

1954-1955 г. - Първата криза в Тайванския проток: Пекин започва артилерийски атаки срещу някои контролирани от Тайван отдалечени острови край югоизточния бряг на Китай. Тайпе губи контрола си над някои острови и премества останалите сили и жители в Тайван.

1958 г. - Втора криза в Тайванския проток: Пекин започва месеци наред артилерийски атаки срещу контролираните от Тайван отдалечени острови Кинмен и Матсу, които се намират близо до континентален Китай. Тайпе отвръща на удара с оръжия, доставени от САЩ. Китай не завзема контрола над нито един от тайванските острови.

1979 г. - Съединените щати одобряват "политиката на един Китай" и прехвърлят дипломатическото признаване от Тайпе на Пекин. Китайският лидер Дън Сяопин предлага концепциите за "една държава, две системи" и "мирно обединение" като възможни алтернативи на завземането на Тайван със сила.

1979 г. - Съединените щати приемат Закона за отношенията с Тайван, в който ясно се посочва, че решението на САЩ да установят дипломатически отношения с Пекин се основава на очакването, че бъдещето на Тайван ще бъде определено с мирни средства. Той задължава Вашингтон да помогне за осигуряването на средства за самозащита на Тайван.

1982 г. - президентът на САЩ Роналд Рейгън приема шест уверения към Тайван, включително обещание да не променя Закона за отношенията с Тайван.

1995 г. - президентът на Тайван Лий Тенг-хуей посещава Съединените щати за среща в университета "Корнел", което предизвиква критики от страна на Пекин и ескалира напрежението.

1996 г. - Трета криза в Тайванския проток: Тайван провежда първия си пряк президентски вот. В отговор на това Пекин изстрелва ракети във водите близо до Тайван; Вашингтон изпраща самолети в региона. През март тайванският президент Лий Тенг-хуей печели с голяма преднина.

2000 г.
- Чен Шуй-биан е избран за президент на Тайван, с което Демократичната прогресивна партия (ДПП), която подкрепя суверенитета на Тайван и официалната независимост, за първи път е на власт.

2005 г. - През март Пекин приема закон срещу отделянето, който прави отделянето на Тайван незаконно. През април лидерите на основната тайванска опозиционна партия KMT и на Комунистическата партия на Китай се срещат за първи път от 1949 г. насам.

Май 2008 г.
- Подкрепяният от КМТ президент Ма Ин-джоу, който предпочита по-тесни връзки с Китай, идва на власт и оставя настрана политическите спорове с Китай, за да обсъди сделки, вариращи от туризъм до търговски полети.

2016 г. - Цай Инг-уен от ДПН печели президентската надпревара през януари с платформа за противопоставяне на Китай. През юни Китай преустановява всички официални комуникации с Тайван.

Декември 2016 г. - Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп нарушава десетилетния дипломатически прецедент на САЩ, като разговаря директно по телефона с президента Цай Инг-уен.

2017 г. - Администрацията на Тръмп одобрява продажби на оръжие на Тайван на стойност 1,4 млрд. долара, което предизвиква гнева на Пекин.

Март 2018 г. - Тръмп подписва законодателство, което насърчава Съединените щати да изпращат висши служители в Тайван, за да се срещат с тайванските си колеги и обратно, което отново разгневява Китай.

Септември 2018 г. - Държавният департамент на САЩ одобрява продажбата на Тайван на резервни части за изтребители F-16 и други военни самолети на стойност до 330 млн. долара, което предизвиква предупреждение от страна на Китай, че това застрашава сътрудничеството между Пекин и Вашингтон.

2022 г., юли - Президентът на САЩ Джо Байдън и президентът на Китай Си Дзинпин провеждат двучасов телефонен разговор, в който Байдън подчертава, че "политиката на Съединените щати не се е променила и че Съединените щати категорично се противопоставят на едностранните усилия за промяна на статуквото или за подкопаване на мира и стабилността в Тайванския проток".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


95
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
1
 
4
 
! Отговори
BMW преди 1 година
БМВ уволни 400 работници. Според анализатори кризата с чиповете ще продължи и през 2023г
23
4
 
8
 
! Отговори
ЦСКА преди 1 година
На китайците не им е нужна война да владеят света, те вече го владеят икономически-всичко вече се произвежда в Китай,дори Ковид!
22
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
TSMC не произвежда силиций, изобщо всичките силициеви пластини които използва ги купува.
21
2
 
1
 
! Отговори
Apple преди 1 година
Apple е 100% зависим от TSMC. Никаква диверсификация. И не само Apple.
20
8
 
5
 
! Отговори
ЦСКА преди 1 година
Най-многобройната армия в света е китайската-200000000!Това е 1/2 от цялото население на САЩ
19
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Другарят Си сега има само две възможностти - или губи всичко, или повтаря Путин. С Тайван ще буде по лесно, китайците няма да се церемонят да евакуират градове и да обсаждат с месеци.
18
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако Китай отново отстъпи, а това е повече от вероятно, Русия получава статус на безусловен лидер на "алтернативния" свят, способен и което е по-важно - готов да прилага сила там където смята че е важно за Русия. През последните 30 години след СССР, това можеха да си го позволят единствено САЩ.
17
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
САЩ ги признавам само ако Пелоси или Блинкен кацнат в Крим да изразят подкрепата си към независимостта на Украйна. Може и в Мариопул, или в Херсон. Действайте.
16
5
 
6
 
! Отговори
ЦСКА преди 1 година
Това е началото на края
15
5
 
2
 
! Отговори
Влади-Мир преди 1 година
Кой бил станал за смях,..много рано се смеете))
14
2
 
0
 
! Отговори
Курвето преди 1 година
Най накрая стана ли му ясно какво е било между нас малоумницс
13
1
 
1
 
! Отговори
Ето това е смешно преди 1 година
17 и 18 Американската подводница е ударила подводна планина в Южнокитайско мореNov 3, 2021Подводният обект, който американска ядрена подводница удари миналия месец, е неизследвана подводна планина. Това става ясно от разследване на военноморските сили на САЩ, предава БГНЕС
12
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Закъснявате с новините. Китайското военно министерство обяви, че ще започне военна операция срещу Тайван. Според Ал Джазира китайците ще изчакат само Пелоси да си замине.
11
9
 
4
 
! Отговори
ЦСКА преди 1 година
Китай,Русия и като прибавим Турция и Индия- кой ще им се опъне?
10
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Украйна ще загуби своята държавност и повече няма да съществува такава държава в този вид.
9
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
8 те след малко китайците като изтряскат някое корито на щатите тука казачок ще танцуваш и ще се правиш че никога не си ги писал тия. И това съм го виждал вече. Бенатова направо го каза радостно в ефир че ей сега им се *** маматаа на американците като паднаха двете кули. А иначе босфор тв много хамерикан го раздаваше тогава барабар с водещите.
8
2
 
7
 
! Отговори
Levski преди 1 година
До ЦСКА // Какви векове те гонят бе, неграмотен и неук?? хахаха
7
6
 
9
 
! Отговори
Херо преди 1 година
Абе родните ватнячета са дебели кухи глави, Русия не се побояла да влезе във войма със САЩ чрез Украйан. Имам само един въпрос, защо в тази война умират само руски салдати, а американсите си бъркат в носа.
6
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Представата за Китай като световна сила се оказа твърде преувеличена.
5
15
 
7
 
! Отговори
ЦСКА преди 1 година
Русия и Китай- ръка за ръка през вековете!Неразрушим съюз