Тръбопроводът, който постави Германия на колене пред Русия

Берлин не се огъна обаче за сертифицирането на "Северен поток-2"
22 юли 2022 08:23, Елка Василева
66
Тръбопроводът, който постави Германия на колене пред Русия
Снимка: архив, БГНЕС

Една тръба постави Германия на колене. "Северен поток-1" спря напълно да работи за 10 дни за планов годишен ремонт, а Берлин настръхна, тъй като с оглед на ставащото в Украйна газът можеше и да не потече отново. Междувременно Москва намекваше, че втората тръба - "Северен поток-2", е напълно готова и може да започне да подава газ веднага, стига Германия да я сертифицира. Берлин не се огъна, а "Северен поток-1" заработи отново, макар и с ограничен капацитет.

Още по темата
ДПА представя хронология на тръбопровода, вбит като клин в сърцето на Европа.

1997 г. – Извършени са първоначални проучвания за възможностите за изграждане на газопровод по дъното на Балтийско море от Русия до Германия.

Април 2001 г. – "Газпром", финландската "Фортум" (Fortum) и германските "Рургаз" (Ruhrgas) и "Винтерсхал" (Wintershall) одобряват споразумение за съвместно проучване на трасето за строежа на тръбата.

Ноември 2002 г. – Управляващият борд на "Газпром" одобрява график за изпълнението на проекта.

Май 2005 г. – "Фортум" се изтегля от проекта и продава дела си на "Газпром".

Септември 2005 г. – Консорциум с участието на "Газпром", Ба Ес Еф (BASF) и Е.ОН (E.ON) подписва споразумение за изграждането на газопровода в присъствието на тогавашния германски канцлер Герхард Шрьодер и руския президент Владимир Путин. Полша, Украйна и Беларус протестират, тъй като гледат на тръбата като на конкурент, който ще отнеме от приходите, които те получават от транзитни такси.

Март 2006 г. – Шрьодер, който по време на мандата си като канцлер на Германия, постоянно "адвокатстваше" за изграждането на тръбопровода, е назначен за председател на надзорния съвет на оператора на тръбопровода, компанията "Норд стрийм" (Nord Stream AG). Това става броени месеци, след като той напуска канцлерството в Берлин и му навлича жестоки критики.

Април 2010 г. – Започва строителството на първата от двете тръби на "Северен поток-1" с дължина от 1224 километра. Всяка от тръбите се състои от 100 000 елемента, които се полагат по дъното на Балтийско море от няколко специализирани за целта кораби.

Ноември 2011 г. – Газ започва да тече по първата линия на "Северен поток-1" от Виборг в Русия до Лубмин в Германия, недалеч от Грайсфелд в североизточната провинция Мекленбург-Предна Померания. Канцлерът Ангела Меркел, наследила Шрьодер, и тогавашният руски президент Дмитрий Медведев, както и премиерите на Франция и Нидерландия – Франсоа Фийон и Марк Рюте, присъстват на официалната церемония. Еколози напразно изказват опасения за непредвидими последици за флората и фауната в региона.

Октомври 2012 г. – Втората тръба на "Северен поток-1" влиза в действие. Проектът на стойност 7,4 милиарда евро е с годишен капацитет от 55 милиарда куб. м газ. През 2021 г. по него преминават 59,2 милиарда куб. м газ.

Септември 2015 г. – Подписан е договор за изграждането на проекта "Северен поток-2". Той е изцяло собственост на "Газпром", монополист под пълния контрол на руската държава. В изграждането участват няколко големи западни енергийни компании, сред които германските "Винтерсхал Деа" (Wintershall Dea) и Е.ОН (E.ON), австрийската О Ем Ви (OMW), нидерландската "Газуние" и френската "Анжи" (Engie).

Март 2018 г. – Строежът на "Северен поток-2" започва. Новият тръбопровод върви успоредно със стария и има същия капацитет. И при неговото изграждане по дъното на морето трябва да бъдат положени 100 000 сегмента, а проектът трябва да бъде завършен до края на 2019 г. Това обаче не се случва поради проблеми около разрешенията за строителството.

Декември 2019 г. – Полагането на секциите е спряно, тъй като специализираните кораби, собственост на швейцарска компания, са изтеглени под заплаха да им бъдат наложени санкции от страна на САЩ. Вашингтон изразява опасения, че Германия ще стане прекалено зависима от руските газови доставки, а Москва обвинява САЩ, че защитават собствените си икономически интереси и се стремят да продават втечнен природен газ в Европа и да измести руския. Тръбата е довършена от руски кораби.

Септември 2021 г. – "Газпром" обявява, че "Северен поток-2" е изцяло завършен. Строителството струва над 10 милиарда евро, но тръбата така и не е пусната в експлоатация.

Февруари 2022 г. – Германското правителство на канцлера Олаф Шолц замразява проекта, като оттегля основен документ по сертифицирането му. Два дни по-късно Русия напада Украйна.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Германия управлява ЕС. Каквото се реши в Германия, това се случва навсякъде на континента. Тя е единствената напълно суверенна държава в ЕС, защото е негов господар. Евро комисията е трансмисионен механизъм на решения и законодателство, което се налага от Берлин. Доколко и докога Германия ще може да задържи доминантното си положение в ЕС ще предопредели и бъдещето на всички останали народи на континента. Живеем в 4 тия райх. Това е положението.
52
0
 
11
 
! Отговори
Алъш ВериШ преди 1 година
Много интересно как всички медии мълчат за постоянно увеличаващите се доставки на газ за американски посреднически компании . Само миналия месец според американски икономически медии американски компании са увеличили заявките си за руски газ със 30%. Същата новина се появи и тук в този сайт. Гърците в момента също купуват руска газ и я продават със съответната комисионна на България и други закъсали за газ страни в региона. А Индия купува милиони барели руски петрол който после продава на Европа
51
1
 
17
 
! Отговори
Какво следва преди 1 година
Дойде ли зимата, германците ще клекнат. И турбината за Северен поток 1 ще върнат, и ще плащат газ в рубли. Те са прагматичен народ. Няма да спазват санкции, които вредят повече на тях самите, отколкото на Русия.
50
0
 
13
 
! Отговори
Импортозамещение преди 1 година
ЕС иска да мине без руски газ и нефт. Може, но да видим колко ще ни струва това. Да не забравяме, че отговорът на Русия се нарича "Импортозамещение". Русия пренастройва икономиката си за да не зависи от внос на техника и резервни части от Запада. Да видим кой ще спечели в това състезание. Аз все пак си мисля, че ще бъде Русия, защото Русия ще може да си произведе това, което и липсва (а и Китай доставя всичко), но западната икономика без суровини не може да работи.
49
0
 
14
 
! Отговори
Забавни са преди 1 година
Забавни са обясненията, които дават в ЕС заради намаленият капацитет на Северен поток 2. Много добре знаят, че втората тръба няма как да се включи без да бъде върната турбината, която беше изпратоне от Сименс за ремонт в Канада. Но все се мъчат да изкарат Русия като причина за това. Хем не връщат турбината, хем чакат газ и от втората тръба.
48
12
 
2
 
! Отговори
Крим не е руски преди 1 година
който се е хванал с руските бандити винаги губи.. В България трябва да идат на съд всички които похарчиха милиарди около АЕЦ Белене и руските гЪзопроводи.
47
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
на руснаците им трябват още 100 години да започват войни, та да подобрят рекорда на САЩ, а той е за 100 години 150 войни.
46
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
до 36- АБЕ ШВАБИТЕ СЕ ХВАНАХА ЗА ПАЛЦИТЕ. СЛЕД КАТО ИМ СПРЯ ПОВЕЧЕ ОТ ПОЛОВИНАТА ИКОНОМИКА, ОСОБЕНО ХИМИЧЕСКАТА, НАД 200 ЗАВОДА И ПРИКЛЕКНАХА.
45
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"замразява проекта, като оттегля основен документ по сертифицирането му. Два дни по-късно Русия напада Украйна." Някакви въпроси?
44
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Пламен Иванов 32----Газа може да стане няколко копейки,но КИРО пак ще ни го пуска 400-500 % по-скъп!!
43
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Германистан е на колене от 48-***
42
21
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Германия руснаците я бяха заготвили да я фалират. А фалират ли Германия, Източна Европа става руска.Но некадърника Путин се издаде като нападна Украйна. Кагебистите няма да му простат тази издънка.
41
2
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кошмарът на САЩ е обединена Европа, вкл. и Русия. Случващото се сега е тяхно дело.
40
2
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
САЩ държат Германия на колене от 1945 година досега. Там е проблема, с не в Русия.
39
1
 
15
 
! Отговори
Дзивко преди 1 година
Те всички са пишман икономисти като уж нашите десни от ДБ, зор да махнем руската газ и да освободим пазара по борсата, ама сега викат да купим азерски газ, защото бил по евтин, точно защото не е на борста, само дето азерите не добиват толкова колкото имат сключени договори с Гърция, Турция и Италия и нас, от друга страна Азербайджан подписа стратегически договор с Русия, та там е свирвно вече
38
38
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Американците отдавна предупреждаваха Германия да внимава с руските газопроводи.Добре стана че с войната в Украйна Путин се издаде какви му са целите и Германия разбра най накрая че вълка козината си мени но нрава не.
37
0
 
7
 
! Отговори
11 преди 1 година
До Пламен Иванов ---- Мдааа, прав си, ама не си отчел, че това може да стане, само ако доларът е станал няколко копейки.
36
4
 
26
 
! Отговори
фен преди 1 година
Абе защо всички русофоби на попитат BASF на какво мнение са по въпроса? Колко човека директно ще останат без доходи и колко обслужващи фирми на BASF ще го отнесат?
35
3
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По добре руснаците да ти спрат газа, отколкото германците да ти го пуснат.
34
57
 
14
 
! Отговори
Калеко Алеко преди 1 година
Германия никога не е била на колене ... дори когато загуби ВСВ и изряза тумора на хитлеризма си, тя бързо се изправи на крака и само след десет години пак беше първа икономическа сила в Европа, а хитлеровият фашизъм замени с демократични принципи и хуманизъм ... на колене пред покварените си бащици и преди и сега е бил руският крепостник, който и сега е под своя кремълски похлупак, в услуга на олигарси, мафиоти и военнопрестъпници които паразитират в/у гърба на руския народ ... !!!