Потокът на пари към Русия пресъхва, енергийните приходи намаляват

Влошаването на външните финанси държи руската валута под напрежениe
13 юли 2023 21:45, Анисия Иванова
335
Потокът на пари към Русия пресъхва, енергийните приходи намаляват
Снимка: БГНЕС/EPA

Излишъкът по текущата сметка на Русия спадна през второто тримесечие от пика си година по-рано, отразявайки бързо влошаващата се търговска ситуация, която поставя рублата под натиск.

Излишъкът по текущата сметка - грубо разликата между износа и вноса - е намалял до 5,4 милиарда долара през последното тримесечие от 76,7 милиарда долара през същия период на 2022 г., според предварителните данни на централната банка, публикувани във вторник. Това е най-малкият излишък от третото тримесечие на 2020 г.

Стремително намаляващите приходи от износа на енергия намаляват приходите, които осигуряват на Кремъл критичен източник на твърда валута след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. С икономиката под безпрецедентни санкции в отговор на войната, по-ниските цени на суровия петрол и ограничените газови потоци към Европа се комбинират с възстановяването на вноса, за да намалят неочакваните приходи, които достигнаха рекордните 233 милиарда долара през 2022 г.

Централната банка все още очаква излишък по текущата сметка от 47 милиарда долара тази година и 38 милиарда долара през 2024 г. Във вторник тя каза в изявление, че влошаването на търговския баланс на Русия е причинено от намаляване на обема на износа, както и от спада на цените главно на износ на енергия.

Балансът по текущата сметка стана отрицателен през юни поради сезонни фактори и изплащане на дивиденти от руски компании на фона на неблагоприятна пазарна среда, казаха от банката.

Goldman Sachs Group Inc. изчисли, че по-ниската цена на петрола е допринесла с 25 милиарда долара за спада на излишъка през второто тримесечие на годишна база, докато нарастващият внос вероятно го е намалил с подобен марж. Голяма част от останалата част се дължи на спада в обемите и цените на износа на газ, според доклад.

„Смятаме, че основните двигатели на текущата сметка ще продължат да бъдат растежът на вътрешното търсене, нарастващ бързо поради значително разхлабване на фискалната политика и цените на петрола“, казаха анализатори на Goldman.

 "Външният баланс на Русия продължава да се влошава, тъй като енергийните санкции хапят и разхлабената вътрешна политика тласка търсенето на внос нагоре. По-слабият търговски баланс означава, че руската рубла също ще остане слаба, според нашите оценки, повишавайки инфлацията близо до 5% тази година. Очакваме излишъкът по текущата сметка през 2023 г. да се свие до по-малко от една пета от миналогодишните 233 милиарда долара. По-тесният външен баланс ще означава, че способността на Русия да насочва капитали към придобиване на активи и инфраструктура, от която се нуждае, за да избегне санкциите, също ще намалее", коментира Александър Исаков, икономист за Русия на Bloomberg Economics.

Влошаването на външните финанси държи руската валута под напрежение и подклажда нейната нестабилност.

Рублата загуби 13% спрямо долара през второто тримесечие, най-лошото представяне в развиващите се пазари след аржентинското песо и турската лира. Едномесечната подразбираща се волатилност, мярка за турбуленция във валутата, е най-високата в света.

"Поради санкциите обменният курс на рублата сега отразява само потоците по текущата сметка“, каза в доклад Улрих Лойхтман, ръководител на валутната стратегия в Commerzbank AG. „Следователно рублата вероятно ще се обезцени в средносрочен план поради намаляващия излишък по текущата сметка.“

Приходите на ОПЕК от износ на петрол се повишиха до най-високото си ниво от почти десетилетие миналата година, тъй като войната на Русия срещу Украйна повиши цените на суровината и ключови членове увеличиха производството.

13-те държави от Организацията на страните износителки на петрол са спечелили 873,6 милиарда долара през 2022 г., което е с 54% повече от предходната година, според доклад на секретариата на групата във вторник. Това беше най-добрата им година от 2014 г., когато шистовият бум в САЩ сложи край на период на исторически високи цени на петрола.

Суровият петрол скочи миналата година, тъй като енергийните потоци от Русия, която се присъедини към картела през 2016 г. в по-широка мрежа, известна като ОПЕК+, бяха прекъснати от международната реакция срещу нейната военна агресия. Фючърсите за Brent бяха средно около 99 долара за барел, най-високото ниво от 2014 г.

Междувременно държави от ОПЕК като Саудитска Арабия и ОАЕ отвориха крановете, за да задоволят възстановяването на търсенето на гориво след пандемията. Комбинацията от растящи цени и повишена продукция увеличи приходите за цялата група.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


335
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
197
9
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Не се притеснявайте моля, в Русия всичко е наред
196
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Донецко направление, Маринка. Съобщава се, че въоръжените сили на РФ продължават позиционното си настъпление в западните покрайнини на населеното място. Вярно е, че тук има един нюанс. Това придвижване продължава повече от година и скромната по размер Маринка не е крайната дестинация. Авдиевка. Щурмовете на Въоръжените сили на РФ продължават в района на Водяне (югозападно от Авдиевка). Като цяло напоследък има напредък в тази област, но доста скромен.
195
8
 
7
 
! Отговори
паф преди 9 месеца
в момента САЩ плащат на Русия милиарди за обеднен уран без който не може ядрената икономика,а ние налагаме тъ-пи санкции и зяпаме отстрани като куче в месарница!....вярвайте още на янките!
194
13
 
5
 
! Отговори
да преди 9 месеца
е, ще чакаме до коледа да фалира русия и да процъфти украйна!...на кукуво лято!
193
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Аз кой знае защо, но не се притеснявам за русна;ите, а за нас си, че евтиния азарбейджански газ май съвсем пресъхна.
192
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Отбелязвате, че излишъкът по текущата сметка на Русия спадна през второто тримесечие на тази година от пика си година по-рано, но премълчавате, че през този месец размерът на руския външен дълг падна под $350 млрд. Никога не е бил по-нисък.
191
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
А Путин е тежко болен и няюа рскети, нали така?
190
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Рублата ко стана отива у кeнeфа стремглаво :)
189
16
 
8
 
! Отговори
Руската рубла преди 9 месеца
не само е в напрежение, тя е извън световната финансова глобална система, но Русия все пак оцелява и яко бомби фашистите и нацистите, които взеха властта в Киев след майдана(режима в Киев)...............как стана така, че Русия оцелява, е голяма загадка за западните анализатори, професори, стратези и геополитици!!!
188
13
 
8
 
! Отговори
Русия преди 9 месеца
е богата............ще се оправят руснаците, не ги мислете тях, Русия няма да фалира.В Русия има много ресурси(нефт, газ, диаманти, злато)но тоя път западните хиени няма да крадат от Русия, затова са бесни........Русия преориентира пазарите си и износа си към Азия - Китай, Индия, Иран и др.
187
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
"Потокът на пари към Русия пресъхва, енергийните приходи намаляват", това не пресъхна ли още преди година+? Путин не умря ли от рак вече?
186
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
ЗА КАКВО СА ИМ КНИЖКИ НА БРАТУШКИТЕ?:))))))))) ИМАТ СИ ВСИЧКО!!!!
185
13
 
14
 
! Отговори
Алекс преди 9 месеца
Фалитът е на хоризонта.Нищо ново при рашките.Вече сме го гледали при рухването на СССР.Толкова си могат.Само с мускули и водка не става.Требе си и акъл.
184
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Ако бях на мястото на Пригожин щях да направя десатн в замък на Путин и щях да го изнудвам от там.
183
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Путин първо ще го ошушкат до дъно, след което ще го изпратят на концерт на Кобзон.
182
14
 
7
 
! Отговори
до 200 преди 9 месеца
Одобряваш ли как украинци изгориха живи хора в старчески дом в Украйна?Одобряваш ли фашизма???
181
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Според Германския институт за икономически изследвания (DIW) миналата година е регистриран исторически антирекорд на корпоративните инвестиции в реалния сектор на Германия. Инвеститорите в рамките на ЕС стават все по-малко склонни да инвестират в държавни или общоевропейски проекти и все повече изтеглят контролирани активи в САЩ и Китай. Анализаторите на DIW характеризират цялостната ситуация като изключително тревожна.
180
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
"Няма кой да ме накара да стрелям срещу руснак,ей дупелизачи!!" Аз пък бих стрелял срещу тех и без да ме карат
179
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Зеленчуков вече е ппросяк и е тотално отсвирен отвсякъде.Говедарите просто го смазаха,а не Русия.
178
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
"Холивут"- *** щото па копейките сте върха на интелигенцията