Какво видяха първите руски туристи в Северна Корея?

За тях КНДР е като машина на времето
27 фев 2024 19:30, Нели Христова
168
Какво видяха първите руски туристи в Северна Корея?
Снимка: Elena Bychcova

Лена Бичкова наистина не можеше да повярва, когато туристическата й виза за Северна Корея беше издадена.

Много руски туристи се оказаха блокирани от туристическите дестинации заради санкциите, предизвикани от войната в Украйна. Но Северна Корея - като ключов руски съюзник - предложи рядка възможност за пътуване.

Специалистката по маркетинг е една от около 100 руски граждани, на които беше разрешено да пътуват до Северна Корея този месец в това, което се смята за първото международно туристическо пътуване на отшелническото кралство след пандемията на коронавирус.

Туризмът в Северна Корея е строго контролиран
. Индивидуалните пътници не се допускат в страната, а групите се придружават от пазачи. Приходите от туризъм се използват за подкрепа на режима на диктатора Ким Чен Ун.

Пътуването до "царството на отшелниците" не е без значителни рискове. Американският студент Ото Уормбиър беше задържан по време на пътуване до Северна Корея през 2016 г. Твърди се, че той е откраднал пропаганден плакат. Той беше върнат в Съединените щати 17 месеца по-късно във вегетативно състояние и почина скоро след това.

Бичкова и останалата част от групата пристигнали в Пхенян на 9 февруари, пътувайки със самолет на Air Koryo, собственост на Северна Корея от Владивосток.

Въпреки че Бичкова признава, че е била разтревожена за пътуването, тя казва, че любопитството е победило и не е могла да пропусне шанса да види страна, която малко туристи имат възможност да изследват.

Туристическият блогър Иля Воскресенски, който също се присъедини към обиколката, също се чувства напрегнат – той посочи работата си на непълен работен ден, продавайки ретро ястия, като своя професия, вместо да разкрие, че е създател на съдържание. Въпреки опасенията си той признава, че една от причините да продължи пътуването е била да разбере дали съвременна Северна Корея би се сравнила със Съветска Русия, за която членовете на семейството му са му разказвали.

"Когато погледнете Северна Корея, разбирате, че вашите баба и дядо ви са живели така, както живеят тук", казва Воскресенски пред CNN. "Като да се телепортираш в миналото. В града няма абсолютно никакви реклами. Единственото изложено нещо са партийни лозунги, знамена и т.н.”

Четиридневното пътуване струва на всеки посетител около 750 долара.
През цялото време групата имала рускоговорящи гидове и преводачи. Маршрутът включвал посещение на бронзовите статуи на покойните лидери Ким Ир Сен и Ким Чен Ир на хълма Мансу, двореца на децата Mangyongdae, където децата изнесоха музикално и танцово представление, и три дни в ски курорта Masikryong.

За туристите обаче имало строги правила, които да следват, особено що се отнася до правенето на снимки и видеоклипове.

"Бяхме помолени да не снимаме военни или хора в униформа като цяло, да не снимаме строителните обекти или някоя от сградите в процес на изграждане", обяснява Бичкова. "Имаше правила за това как да се правят снимки и като цяло да се третират портрети или скулптури на лидери. Ако имате вестник или списание със снимка на лидера, тогава не можете да сгънете вестника, така че портретът да стане набръчкан."

Тези вестници се превърнаха в едни от любимите й сувенири от Северна Корея. Бичкова казва, че не е имало много за купуване, но е имало два магазина – един на летището и един в столицата, където тя и други туристи можели да си купят магнити, кукли, комплекти Лего и други дребни подаръци.

Преди пандемията най-големият източник на входящи туристи в Северна Корея не беше Русия, а Китай.

Руските туристи, допуснати в кралството на отшелниците след пандемията, са знак за нарастващата популярност на Русия в Северна Корея. С глобалните санкции и намаляващия набор от съюзници, повишеният интерес на Русия и Северна Корея един към друг предизвика тревога сред служителите на американското разузнаване.

Северна Корея достави на Русия ракети, които да използва срещу Украйна.

През февруари руският президент Владимир Путин подари автомобил на севернокорейския си колега Ким Чен Ун. Актът е възможно нарушение на санкциите на ООН, наложени срещу страната заради програмата й за ядрени оръжия.

И Воскресенски, и Бичкова казват, че решението им да пътуват не е свързано с политика – те отидоха в Северна Корея с желание да опознаят местните хора и да създадат връзки.

След завръщането си обаче Бичкова не вярва, че такова нещо наистина е възможно в севернокорейската система.

"Около 200 деца – преброихме ги на сцената! – бяха подготвили специално за нас едночасов концерт. А ние бяхме само 97 души", казва тя. "Така че на сцената имаше повече хора от зрители. Можем да почувстваме, че се опитват да създадат определен образ на това как изглежда Северна Корея за нас. Но някои подробности разкриха, че това не е съвсем вярно, че има друг живот."

Докато руснаците можеха да обсъждат свободно пътуването си до Северна Корея и мислите си за режима на Ким, същата привилегия не се прилага в собствената им страна.

Критиката на Путин, политиката на Русия и военните са престъпления в Русия.

Известен бивш служител на КГБ, превърнал се в провоенен блогър, който беше вокален в подкрепа на войната в Украйна, беше арестуван и обвинен в "екстремистка дейност" миналото лято за коментари, критични към Путин.

Само миналата седмица 33-годишен с двойно гражданство на Русия и Съединените щати беше арестуван в Екатеринбург и обвинен в "предоставяне на финансова помощ на чужда държава в дейности, насочени срещу сигурността на Русия". Причината? Съобщава се, че тя е дарила 51 долара на украинска благотворителна организация.

Въпреки че и Воскресенски, и Бичкова са били наясно с нарушенията на човешките права в Северна Корея, и двамата споделят пред CNN, че са се надявали пътуването да си струва, за да се свържат с обикновени цивилни севернокорейци.

Сега и двамата казват, че биха обмислили да отидат отново в Северна Корея някой ден – но само ако политическата ситуация се промени.

"Основното послание на моето съдържание е, че където и да е: без значение в коя държава, без значение от каква националност, там живеят обикновени хора и трябва да се отнасяте към хората с любов навсякъде", казва Воскресенски. "Надявам се, че пътуването ще спаси света."

Друго руско ски пътуване в Северна Корея е насрочено за март 2024 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


168
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
120
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Видяха бъдещето на Русия
119
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Смех! Скоро руски туристи и в Сомалия! Тия Чабуташи изкопаха дъното на мизерията и фашизма!
118
2
 
6
 
! Отговори
Иван преди 2 месеца
Пукаш севернокорейски тесни потарани за 1 долар на ден. Правиш си тройки и им го нашиваш хубаво в необръснатите потаранки и те вият от щастие. Ех живот.
117
13
 
4
 
! Отговори
Гринго преди 2 месеца
Контранаступа стана реконтранаступ. Крим официално го върнаха, но на Русия. До края на тази година Украйна ще стигне чак до Японско море, но като част от Руската федерация.
116
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
А за кое бункерно джудже питаш, за вовата от Киев или за вовата от Москва, че много джуджак се навъди на последък и се бъркат хората.
115
3
 
3
 
! Отговори
Гринго преди 2 месеца
Откакто Чичотомовата колиба получи Нобелова награда за мир, докато воюваше в 5 страни едновременно, стана ясно що е то Нобелова награда. Нещо като първо място в конкурсите за красота на Митьо пищова, лека му пръст на човека. Горният Нобел сигурно се върти в гроба, ама ко да правиш, демокрация
114
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До117 Знаем знаем, а е гледай да не изпаднеш от ръба, хахахаха смехурковци много са се събрали днес бе, да не е ден за даване на центчетата, та са така развълнувани.
113
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Това което са открили на тавана на германеца не е било колело, а на германеца аршлоха. А от интелектуалното ти ниво съм сигурен, че и представа си нямаш колко велики учени е дала Русия на света. Относно ВСВ ще ти спомена само за Т34, проектиран и произвеждан в Русия, попилял прехвалените и тигри и пантери и всякакви други немски котенца; катюшата - оръжие без аналог във войната. А да, СССР първи изпрати човек в космоса. А ако не беше Фон Браун, САЩ нямаше и една ракета да изстрелят успешно.
112
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Некоя друга копейка дето Брест-Литовския договор я притеснява и го мисли за опорка? Да знаете и че земята е плоска ей, копейки.
111
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Хаха, световната библиотека да прочетеш, пак ще си същия к,у,х,а,р даже и тоя израз не знаеш кво означава, но си в грешка, повече от един вагон книги ни делят, доста малко си прочел, но въпроса не е в вагона с книги, а в осмисляне и разтълкуване на прочетеното, а при теб няма как да стане просто, а е бегай да четеш.
110
0
 
1
 
! Отговори
Разбитам преди 2 месеца
Разбирам всичко, само не разбирам защо снимката е от някакъв затвop?
109
1
 
2
 
! Отговори
Евроатлантик преди 2 месеца
Алпите повече ми харесват. Но не искам да разколебавам, ако някой е мераклия - прав му път!
108
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
А иначе как е черноморския флот ве копейка, стана ли подводен?
107
1
 
2
 
! Отговори
До107 преди 2 месеца
А иначе как е контранастУпа, върнаха ли вече Крим, хахахаха.
106
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Еми то спор няма, няма и да има с копейка с която ни делят един вагон книги.
105
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Щото ходя дет си искам, за разлика от теб, бе центче, и няма някво центче с една мозъчна клетка да ми казва къде да ходя, а е там стои си под одеялото и плащай яки кинти за бенза, хахахаха, трябват ти повечко мозъчни клетки за тоя спор, опорките тука не вървят.
104
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Копeйки, това е вашето бъдеще. Харесва ли ви?
103
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До103 Не са подписали бе центче, а е тея ходи ги разправяй в посолството. А иначе как е контранастУпа, върнаха ли вече Крим, хахахаха.
102
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
"До100, Ми ша ходя дет си искам, и в русия бях" Ми що не остана ве копейка? Не ти се живееше в тинята с пияниците, нали? Що се върна дето всичко фалира тука пък там спират износа на бензин? Не знам кво се сбъдва ама аз цяла зима дори одеяло не съм си слагал ве копейковци а ония колхозници се биеха за яйца
101
0
 
0
 
! Отговори
Ким Чен Ир преди 2 месеца
Радвам се, че туристите все повече идват на паметниците на мен и на татко. Благодаря, че ми отдадохте почит. Сега вече душата ми е по спокойна на оня свят.